Mor Erik Ve Mor Eriğin Faydaları

Mor Erik Ve Mor Eriğin Faydaları

Bu yazımızda sizlere mor erik hakkında bilgilerden söz ederek, mor eriğin faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan mor eriğin faydalarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de mor erik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden, mor eriğin faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan mor eriğin faydalarını sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Sadece iki adet mor erik düşünün. İkisinin toplamının içeriğinde bulunan C vitamini miktarı 12.5 miligramdır. Bu oldukça iyi bir değer olmakla birlikte, bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyonlarla baş edilmesini; ve yaraların tedavi edilmesini hızlandıran C vitamini, tüketilen besinlerin içeriğinde bulunan demirin vücut tarafından emilimini de kolaylaştıran bir işlev gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile mor eriğin faydaları arasında ilk olarak bu bilgilerden söz edilmesi gerekmektedir.
Mor eriğin faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay ise, bazı hastalıklara karşı önleyici özellik gösteren antioksidan niteliğidir. Önlenen hastalıkların başında bazı kanser grupları yer almaktadır. Kalp hastalıkları ile birlikte katarakt da mor erik tarafından önlenen hastalıklar arasında yer almaktadır.
Mor erik aynı zamanda, kişilerin sağlıklı kemik gelişimine, görme; ve üreme işlevlerindeki artışa olanak tanımaktadır. Bunun nedeni, içeriğinde bulundurmakta olduğu A vitaminidir. Sindirim sistemindeki problemler, ve bunun yanında, kabızlık sorunu da, mor eriğin içeriğinde bulunan yüksek orandaki lif değerleri sayesinde giderilmektedir.
Yüksek tansiyondan koruyan mor eriğin faydaları arasında, felç riskinin azaltılması etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Kronik hastalıklara karşı koruyucu etki gösteren mor erik aynı zamanda, var olan göğüs kanserine karşı da koruyucu özellik göstermektedir. Kan şekerini dengeleyen mor eriğin faydaları arasında hafıza gelişimini olanaklı hale getirmek, alzheimerin ilerleyişini yavaşlatmak, ve beyin hücrelerinin ölümünü önlemek gibi etkilerden de söz etmek gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.