Mideye İyi Gelen Bitkiler

Günlük yaşantımızda en çok stres ile karşılaşırız. Stres de en sık olarak midemize vurmakta, mide ağrısı; ya da mide bulantısına sebep olmaktadır. Bu nedenle toplumun büyük bölümüne baktığımızda ya reflü, ya ülser probleminin varlığı ile karşılaşırız; ve zaten pek çok kişi ağız kokusu şikayetini de midesinden ileri gelen bazı problemler nedeni ile yaşamaktadır. Ancak genel olarak artık bilinçlenmiş bulunmamız sebebiyle, ilaç kullanmaktan da kaçan bizler, doktora gitmek yerine, hangi bitkiler mideye iyi gelir sorusunun yanıtı ile mide sağlığımıza bir çözüm bulmaya çalışırız. Bu yazımızda sizlere, mideye iyi gelen bitkiler; ve mideye iyi gelen bitki çayı önerilerinde bulunmaya çalışacağız…

Hangi Bitkiler Mideye İyi Gelir?

Meyan Kökü: Mideye iyi gelen bitki çayı önerileri de olmak üzere, şifa adına tüketilmesi gereken tüm bitki çaylarının şekersiz içilmesi gerekmektedir. Pek çok kişi bu anlamda zorlanır. Ama meyan kökünün kendine özgü bir şekerli lezzeti vardır; ve içerisine şeker eklemeden rahatlıkla tüketebilirsiniz. Mide sağlığını rahatlatabilmek adına günde iki fincan tüketebileceğiniz meyan kökü çayını her seferinde taze olarak hazırlamanız gerekmektedir. Meyan kökü çayını hazırlamak için beş gram meyan kökünü, bir fincan kaynamış suyun içerisine ekleyin; ve ağzını kapatmak sureti ile on dakika bekletin, sonrasında süzerek içebilirsiniz.

Kekik Suyu: Mide bulantısından mide ağrısına kadar pek çok mide sorununa iyi gelen kekik suyunu aktarlardan temin edebilirsiniz. Küçük çocuklara dahi denenebilen bu yöntemde, iki yudum kekik suyu alınır; sonrasında tadı acı gelecek olursa ardından bir tane küp şeker de tüketilebilir.

Zencefil: Mideye iyi gelen bitkiler arasında yer alan zencefil, hazımsızlıktan, kemoterapinin yan etkileri arasında da yer alan mide bulantısına kadar pek çok sorunun giderilmesinde kullanılabilmektedir. Günde iki fincandan fazla zencefil çayı içilmemesi önerilmektedir. Zencefil çayını hazırlamak için bir tatlı kaşığı toz zencefili bir fincan kaynamış suyun içerisine ekleyip, ağzını kapatmak sureti ile beş dakika beklemek; sonrasında da süzerek içmek gerekir. Ancak zencefil çayını da meyan kökü çayında olduğu gibi, her seferinde taze hazırlamak gerekmektedir.

Nane: Midesini üşütenlerin baş içeceği olarak bilinen nane, hazımsızlık; ve mide bulantısında oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. Bir fincan su için 2.5 çay kaşığı kullanmanızın önerildiği nanenin içerisine limon dilimi de ekleyerek, klasik nane – limon karışımını elde edebilirsiniz…

Rezene: Hazımsızlık, ve mide ağrısı gibi problemlerde sıklıkla kullanılan rezene çayını yemeklerden sonra rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bir fincan kaynar suyun içerisine bir tatlı kaşığı rezene ekleyerek bardağın ağzını kapatmalı, beş dakikalık beklemenin sonunda ise süzerek tüketmelisiniz.

Papatya: Mideye iyi gelen bitkiler arasında papatyadan da söz etmek gerekmektedir. Genellikle uykusuzluğa iyi gelen sakinleştirici etkisi ile bilinen papatyanın, mide kaslarını da rahatlatma özelliği vardır, ve hazımsızlıkta kullanılır. Üç gram papatyayı bir fincan kaynar suyun içerisine alarak ağzını kapatıp beş dakika beklemeniz, sonrasında da süzerek içmeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası