Meşe Palamudu Ne İşe Yarar?

Meşe Palamudu Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda sizlere meşe palamudu ile ilgili bilgilerden söz ederek, meşe palamudu ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan meşe palamudunun faydalarını anlatmaya çalışacağız. İsterseniz ilk olarak meşe palamudu nedir sorusunun yanıtını alalım, sonrasında da meşe palamudu ne işe yarar onu öğrenelim…

Meşe Palamudu Nedir?

Kestane türünde bir bitki olan meşe palamudu aynı zamanda pelit cinsindedir, sert, ve tırnaklı bitkiler arasında yer aldığını da belirtmek gerekir. Genellikle tadı acı da olsa, tatlı olanları da bulunmaktadır. Bazı hayvanlar yaşamlarını meşe palamudu yiyerek sürdürürlşer. Bunun yanında, atıkların içeriğinde birikmesi dolayısı ile, tarım ilacı, gübre, ve kimyasal atıklardan uzakta yetiştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Meşe Palamudu Ne İşe Yarar?

Meşe palamudunun faydaları arasında ilk olarak şeker hastalarına iyi gelen etkisinden söz etmek gerekmektedir. Ancak bu etkiden yararlanmak için meşe palamudunu çörek otu ile birlikte kullanmak gerekmektedir.

Meşe palamudunun kanamaları durdurma özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle, hem yaralarda, hem de mide kanamalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Damarlarda büzülmeye neden olan etkisi bulunduğu için pek çok kişi bitkiyi basur tedavisinde kullanmaktadır.

Mikropları öldürücü özelliği dolayısı ile yaraların iyileştirilmesi; ve mikrop kapmasının önlenmesinde kullanılmaktadır.

Meşe palamudunun faydalarından bir diğeri de ishali önleme özelliğidir. İshal olan, özellikle çocuklarda kullanılan bitki, kabızlığa neden olması dolayısı ile ishalin iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

Eğer çocuklarınızın altına kaçırma gibi bir huyu varsa, meşe palamudunu toz haline getirip bal ile karıştırıp macun haline getirerek tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Bitkinin idrar üzerindeki bir diğer etkisi de damla damla gelen idrarı önlemesidir.

Frenginin önlenmesi, bel gevşekliğinin tedavisi, saçkırana bağlı saç dökülmesinin önlenmesi, basur memelerinin küçültülmesi… gibi pek çok etkide meşe palamudunun faydalarından söz edilebilmektedir. Saçkıran için meşe palamudu tozunu zeytinyağı ile karıştırmalı; ve problemli saç derisine uygulamalısınız. Eğer basur memesini küçültmek istiyorsanız, meşe palamudu çayına pamuk batırmalı, ve basur memesinin üzerine pamuğu uygulamalısınız.

Egzemanın olumsuz etkilerinden kurtulmak için meşe palamudunu toz haline getirip, banyo suyunuzun içerisine eklemelisiniz. Ateş düşürme, mide rahatsızlıklarını giderme, gibi etkilerinden yararlanmak için de yine meşe palamudu çayını içmeniz önerilmektedir.

Meşe Palamudunun Zararları

Bitkinin herhangi bir bilinen yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak, kullanımı öncesinde doktora başvurmak, tıbbi tedavinin yanında, doktor tavsiyesi ile, önerilen dozda meşe palamudu kullanmak gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.