Maydanozun Faydaları Ve Zararları

Bu yazımızda sizlere maydanoz hakkında bilgilerden söz ederek, maydanoz neye iyi gelir sorusunun yanıtı olan maydanozun faydalarından söz edeceğiz. Salataların vazgeçilmezi, bazı yemeklerin ise lezzeti olan maydanozu tüketerek, farkında olalım, ya da olmayalım, maydanozun faydalarından yararlanırız. Ama bilinçli bir maydanoz tüketicisi olmak, ne için nasıl kullanılması gerektiğini bilmek, ondan çok daha iyi şekilde yararlanmamızı sağlar. Bu nedenle, gelin maydanozun faydalarını birlikte gözden geçirelim…

Maydanoz Neye İyi Gelir?

• Maydanozun faydaları arasında ilk olarak bağışıklık sistemini güçlendiren etkisinden söz etmek gerekiyor, ve bunu, içeriğinde bulunan A, C, K vitaminleri ile olanaklı hale getiriyor.

• Ödem, hem sağlık sorunlarına, hem de şişkinliğe neden olarak kilolu görünüme sebebiyet verir. Maydanoz ise, az miktarda alındığında dahi ödemden kurtulmanızı olanaklı hale getirebilmektedir. Bu anlamda yapmanız gereken şey sadece, bir kaç tane maydanoz sapını, kaynatılarak ocaktan alınmış bir bardak suyun içerisine koymak; ve ağzını kapatıp, bir kaç dakika hava almadan demlenmesini sağlamaktır. Bunun sonrasında, maydanoz saplarını süzebilir; ve elde ettiğiniz maydanoz suyunu içerek ödem probleminizden kurtulabilirsiniz.

• Kansere karşı koruyucu etkisi bulunan maydanozun faydaları arasında kanı, ve karaciğeri temizlemek, vücudu serbest radikallerden; ve toksinlerden arındırmak, kalp sağlığını korumak da yer alıyor. Pek çok kalp hastalığına karşı koruyucu etkisi olan maydanoz bunu, hem yağ, ve kolesterol içermemesi dolayısı ile gerçekleştiriyor, hem de antioksidan etkisi var, ve bu etki dolayısı ile, güçlü vitamin, mineral deposu olarak biliniyor. Maydanozun içeriğinde bulunan her bir vitamin, ve mineralin, kendine özgü olumlu etkisi bulunuyor, ve buna ek olarak kalori değeri düşük olan maydanozun 100 gramında, sadece 36 kalori yer alıyor.

• Maydanoz neye iyi gelir sorusunun yanıtları arasında diyabet de yer alıyor. Eğer diyabet hastası iseniz; ve kan şekerinin düşürülmesine yönelik bitkisel uygulamalar gerçekleştirmek istiyorsanız, maydanozdan yararlanabilirsiniz. Ama şunu da belirtelim ki: şimdiye kadar bunu destekler nitelikte araştırmalar yapılmış olsa da, farklı araştırmalar da konu ile ilgili olarak yapılmaya devam etmekte.

• Maydanozun idrar söktürücü etkisi de bulunuyor. Bu sayede, hem böbrek taşı, hem safra kesesi problemlerinin giderilmesinde kullanılıyor. Ama tüm bunlara ek olarak, vücuttaki ödemi de attığından söz etmiştik. Bu özelliğini de idrar söktürücü etkiden elde eden maydanozun, zayıflamaya katkısı da bu anlamda bulunmaktadır.

• Ağız kokusunun giderilmesine yarayan maydanoz nefesi ferahlatırken, diş, ve diş eti sağlığının korunmasına da katkıda bulunmaktadır.

• Mide sağlığına da katkısı bulunan maydanozun, eğer ciddi bir problemden kaynaklanmıyorsa, mide bulantısına iyi gelmesi dolayısı ile kullanılabileceğini belirtelim. Bununla birlikte, midedeki gaz sorununun giderilmesi için de tüketilebilmektedir. Hem sap, hemd e yapraklardan bu anlamda yararlanılabilir.

• Artrit probleminden korunmak için tüketilebilen maydanoz bu etkiyi, içeriğindeki A vitamini; ve C vitamini sayesinde gerçekleştiriyor. A vitamininin iyi kaynaklarından biri olan maydanoz göz sağlığına da katkıda bulunuyor; özellikle retina sağlığının korunmasında önemli görevler üstleniyor.

Maydanozun Zararları

Bu kadar çok şeye faydası olan maydanoz, eğer gereğinden fazla kullanılacak olursa, her şeyde olduğu gibi insan vücuduna zararlı olacaktır. Maydanozun zararlarına maruz kalmamak için, gün içerisinde 60 gramdan fazla maydanoz suyu içmemeye, 10 saptan fazla maydanoz sapı tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Maydanozun zararlarından daha çok hamile, ve emziren kadınlar etkilenmektedir. Rahimde kasılmalara neden olabilen maydanoz, erken doğum; ve düşük riskine neden olabilir. Emziren annelerin ise, anne sütünü maydanozun azaltabileceğini belirtmemiz gerekmektedir.

Fazla kullanılması halinde, maydanozun zararları arasında, cildin güneşe karşı hassaslaşması, ve döküntülerin ortaya çıkması da söz konusu olabilmektedir.

Eğer yüksek tansiyon probleminiz varsa, maydanoz tüketmeniz halinde, problemin daha ileri seviyelere gelmesine neden olabiliyorsunuz. Kan sulandırıcı ilaç kullandığınızda da maydanozdan uzak kalmalısınız. Aksi halde, içeriğinde bulunan K vitamini dolayısı ile maydanoz, ilaç ile etkileşebiliyor.

Tüm bu bilgilere bakıldığında, eğer bir bitkiden kür yapacaksanız, bu her ne kadar maydanoz da olsa, bu durumu sizi takip eden doktorunuzla görüşmeniz gerektiğini daha iyi algılayabiliyoruz. Pek çok detoks programında bolca maydanoz suyu tüketilmesi önerilir. Ancak eğer bunu bilinçsiz yapıyorsanız, vücudunuzdan fazla sıvı atılımı dolayısı ile belki zayıflamanıza katkısı olduğunu düşünebilirsiniz, ama aslında zayıflama, vücuttan su değil, yağ atıldığında söz konusu olmaktadır. Bu nedenle, maydanoz suyunu bilinçli şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası