Manuka Balı Nedir? Manuka Balının Faydaları Ve Zararları

Manuka balı adını son zamanlarda duymaya başladık. Ancak diğer bal çeşitlerinden öyle farklı etkileri var ki muhtemelen her geçen gün onu daha yakından tanıyacağız. Günümüzde insanların sağlıklı yaşam konusunda doğal olana daha çok yöneldiklerini de düşünecek olursak…

Ancak şöyle bir sıkıntı da yok değil. Bu bal belki şu anda az bilindiğinden; belki de üretimi az olduğundan, manuka balı fiyatı oldukça yüksek. Ancak bilinirliği arttıkça fiyatın düşeceğini tahmin ediyoruz. Pek çok hastalıktan koruduğu bilinen manuka balı tadı merak ediliyor.

İlerleyen bölümlerde bu bal hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabileceksiniz. MaviBoncuğum olarak sizleri sağlıklı besinlerle tanıştırmayı ve bununla birlikte bütçenize neyin hitap edeceğini aktarmayı sürdürüyoruz.

Manuka Balı

Manuka balı adını her geçen gün daha çok duymaya başladık. Çünkü vücut üzerinde çok sıra dışı etkileri var. Ayrıca pek çok hastalığa karşı koruyucu özellik gösteriyor. Yeni Zelanda’da üretilen manuka çiçeklerinden elde ediliyor. Ve ünü buradan tüm dünyaya yayılıyor. Rengi ve kıvamı da diğer bildiğimiz tüm bal çeşitlerinden farklı oluşu ile dikkat çekiyor.

Aslında yenikeşfedilen bir bal olmayan manuka balı 19. yüzyıldan bu yana biliniyor. Ve sağlık adına olumlu etkilerinden yararlanılıyor. Popüleritesi ise her geçen gün daha fazla kişi tarafından duyuluyor. Methylglyoxal isimlimaddenin, içeriğinde çok fazla bulunduğu manuka balının etkileri diğer ballara göre 100 kat daha fazla.

Manuka Balı Fiyatı

Manuka balı fiyatı araştırması yaparken iki şeyle karşılaşırsınız. Bunlardan ilki, onu çok fazla bulamazsınız. Çünkü biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi henüz çok fazla bilinmiyor. İkincisi ise fiyatının yüksek olduğu. Aslında bir de manuka balı ile yapılmış farklı ürünler görürsünüz.

Manuka Balı Fiyatı Türkiye

Manuka Balı Fiyatı

Örneğin kremler, şampuanlar, tonikler ve pastiller. Bu da bize manuka balı faydaları hakkında küçük ipuçları veriyor. Sağlığına düşkün olanlar; eğer maddi durumları da biraz iyi ise fiyat konusuna takılmayabilirler. Çünkü sağlığa giden paraya acımazlar. Tabi alacakları şey gerçekten faydalıysa…

Türkiye’de çok bilinen bir kaç alışveriş sitesi bulunuyor. Fiyatlar hakkında fikir sahibi olmak için bu siteleri değerlendirebilirsiniz. Zaman içerisinde buralara daha fazla ürün girişi olacağını da düşünüyoruz. Trendyol, Amazon, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor

Peki manuka balı fiyatı neden bu kadar yüksek? Bu durumun sebebini de şu şekilde değerlendirebiliriz: Bu bal henüz ülkemizde üretilmeyen, üretilse dahi satışı internet ortamına henüz yansımamış bal çeşitleri arasında yer alıyor. İnternetten alışveriş yapılabilecek siteler genellikle Yeni Zelanda menşeili ürün satıyor.

Dolayısı ile fiyatlar bu nedenle, tabiri caizse abartılı gibi düşünülebilir. Ancak nakliye kesinlikle unutulmamalıdır. Peki tüm bu araştırma ve değerlendirmeleri neden yapıyoruz. Hakkında bilgi sahibi olmadığımız bir bal için hem de? Hadi gelin manuka balını tanıyalım.

Manuka Balı Nedir?

Manuka balı nedir? Fiyatlarına bakınca bu sorunun yanıtını çok merak ettik. Adından da anlaşılacağı gibi bu bal manuka çiçeğinden elde ediliyor. Yeni Zelanda menşeili olarak satılması ise bundan kaynaklı. Çünkü bu çiçek Yeni Zelanda’da yetişiyor. Ünü ise artık dünyaca biliniyor.

Manuka Balı Ne Demek

Manuka Balı Nedir

Gerek kıvamı; gerekse de rengiyle diğer bal çeşitlerinden oldukça farklı. Sağlığa olan faydaları da saymakla bitmiyor. Aslında bu balın keşfi yeni değil; 19. yüzyıla dayanıyor. Ve hakkında bilgi sahibi olanlar tarafından sağlık için çok fazla kullanılıyor.

Ancak artık internetkullanımının çok yaygın olması dolayısı ile popüleritesi günden güne daha fazla artıyor. Örneğin manuka balını şu anda ayda 2.000 kişi arıyorsa, bundan 1 sene sonra bu sayı 22.000’e çıkabilir.

Onu diğer ballardan ayıran en önemli unsur ise içeriğinde bulunan Methylglyoxal isimli maddenin, diğer ballardan çok daha fazla miktardaolması. Bu da faydalarının diğer ballara oranla 100 kat fazla olduğunu düşündürtüyor. Peki bu faydalar arasında neler var? Manuka balı nedir sorusunun yanıtları da tıpkı popüleritesi gibi her geçen gün daha fazla artacak.

Manuka Balının Faydaları

Manuka balının faydaları hakkında detaylı bilgileri merak ettiğinizi biliyoruz. Bal ile hazırlanan krem, şampuan, tonik gibi ürünlerden, onun kozmetik açıdan yararlı olduğunu anlamış bulunduk. Peki ya diğer fayda ve etkiler arasında nelerden söz edebiliriz?

Manuka Balı Ne İşe Yarar

Manuka Balının Faydaları

■ Manuka balının antibakteriyel etkisi çok yüksek. Dolayısı ile bakteri kaynaklı hastalıkların çözümünde oldukça iddialı. Hastalıkların önlenmesinde de kullanılabilir tabi ki…

■ İçeriğinde çok güçlü vitamin ve mineraller bulunduruyor. Dolayısı ile düzenli kullanılması halinde, sizin için bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alabilir.

■ Vücudun enerji ihtiyacını karşılıyor. Dolayısı ile manuka balının faydaları arasında, halsizlik, yorgunluk, bitkinlik gibi sorunların çözülmesi de yer alıyor.

■ Enfeksiyonları yok eden bir etkisi var. Sadece bu nedenle dahi, Covit-19 ile savaştığımız şu günlerde tercih edilebilir. Tabi fiyatı ile ilgili problem yaşamayacak olanlar için.

■ İltihapların vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Ancak manuka balının faydaları bu kadarla da sınırlı değil. Bunun yanında iltihapların sebep olduğu vücut ağrılarını da gideriyor. Ayrıca eklem ağrılarına da iyi geliyor.

■ Sindirim sistemi üzerinde de çok olumlu etkilere sahip. Bu nedenle mide asitlerini dengeliyor. Hazımsızlık ve şişkinlik gibi problemlerin önüne geçiyor.

■ Bağırsak florasını koruyor. Bu sayede parazitlerin vücuttan atılmasını da olanaklı hale getiriyor.

Manukabalının faydaları arasında hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağlıyor. Böylece yaşlanma süreci geciktirilmiş olurken, cilt sağlığı korunuyor. Ve yaralar daha çabuk iyileşiyor.

Manuka Balı Nereden Alınır?

Manuka balı nereden alınır sorusuna yanıt bulmak hepimiz için önemli. Çünkü henüz dünya genelinde bu baldan sadece 1.7 ton yıllık üretim yapıldığı söyleniyor. Ve bal sadece Yeni Zelanda’da üretiliyor. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi fiyatı bu nedenle çok yüksek.

Manuka Balı Satın Al

Manuka Balı Nereden Alınır

Ancak bu balı aldığınızı düşünerek farklı bir bal kullanmak da istemezsiniz muhtemelen. Dolayısı ile onu satın aldığınız yerin çok güvenilir olması ve sizi kandırmaması önemli. Aksi halde hem istediğiniz faydalardan yararlanamaz; hem de yüksek paralar ödersiniz.

Bahsi geçen bal, özel kutularda ve mühürlü paketlerde dağıtılıyor. Dolayısı ile güvenilir olmayan yerlerden, sadece fiyatı uygun diye satın almamalısınız. Manuka balı nereden alınır sorusunun yanıtları hakkında araştırmalarınızı doğru yapmaya özen göserin.

Manuka Balı Nasıl Kullanılır?

Manuka balı nasıl kullanılır da yanıtı merak edilen sorular arasında yer alıyor. Pek çok kişi bu balı temin ettiğinde,fiyatı yüksek diye, onu kullanırken eli titreyebilir. Ancak diğer ballar gibi kullanılacağını da bilmelisiniz. Yani her gün bir tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.

Manuka Balı Kullanılışı

Manuka Balı Nasıl Kullanılır

Manuka balı nasıl kullanılır? Hiç bir şeyi kullanırken aşırısına kaçmamanız gerektiği gibi, bu balın kullanımında da aynı şeyi yapmalısınız. İsterseniz ekmeğinizin üstüne sürebilirsiniz. Süt ya da yoğurdunuzun içerisine karıştırabilirsiniz. Pastalarınızı süsleyebilirsiniz. Yani kullanımda özel bir çaba gerektirmez.

Manuka Balının Zararları

Manuka balının zararları var mı şeklinde bir araştırma yapmak sizin en doğal hakkınız. Çünkü hem bir dünya para ödeyip, hem de olumsuz bir etki ile karşılaşmak istemezsiniz. Ancak balın bilinen bir yan etkisi ya da zararı henüz yok.

Manuka Balı Zararları

Manuka Balının Zararları

Bu durumun sebebi, belki hakkında yeterli araştırmanın yapılmamasından kaynaklı olabilir. Dolayısı ile alerjik bir probleminiz ya da diyabet hastalığınız varsa, kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Aynı durum hamileler ve emziren anneler için de geçerli.

Farklı başka bir hastalığınız varsa yine doktorunuza danışmadan bu balı kullanmanızı önermiyoruz. Unutmamak gerekiyor ki hastalıkları tedavi eden ilaçların dahi yan etkileri bulunuyor. Bu nedenle kendinizi takip etmeniz de önemli. Manuka balının zararları olduğunu görürseniz manuka balı kullanımını hemen bırakmalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.