Limonun Faydaları Ve Kullanımı

Yemeklerimize lezzet katan limonla, zaman zaman çayımızı; hatta suyumuzu dahi lezzetlendirebilir, ve limonun faydalarından yararlanmaya çalışırız. Bazılarımız, limonun faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan belirli unsurları bilirken, bazılarımız ise limonun yararları ile ilgili bilgilere, baştan sona sahiptir. Peki limon ile ilgili bilmemiz gerekenler nelerdir? Bu yazımızın ilerleyen bölümlerinde, limon hakkında detaylı bilgilere sahip olabileceksiniz…

Limonun Faydaları Nelerdir?

Pek çoğumuz, limonun içeriğinde asit olduğunu, ve bu asitin, midemize zarar verdiğini savunuruz. Hatta bu nedenle limon tüketiminden kaçanlarımız da vardır. Oysa ki uzmanlar, limonun içeriğindeki asitin, vücuda girmesi muhtemel, ya da, vücutta zaten halihazırda var olan enfeksiyonlarla savaştığını belirtmektedirler. Özellikle kış aylarında, başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere, pek çok problem ile savaşmanın yolu limondan geçmektedir.

Çağımızın en amansız hastalığı kanserden, yaşam faaliyetlerimizin devamlılığını sağlayan kalp damar sağlığının tehtidinden, kalp krizi riskinin oluşmasından da korunabilmek için limonun faydalarından yararlanılabilmektedir.

Bilindiği gibi yüksek tansiyon, beyin kanamasından felç’e kadar pek çok hastalığa neden olmaktadır. Limon ise, yüksek tansiyonun düşürülmesinde rol oynayan bir etki göstermektedir.

Kolesterol, iyi, ve kötü kolesterol olarak ikiye ayrılır. Pek çok kalp damar hastalığının temelinde kolesterolün yattığı söylense de, aslında o hastalıkların oluşacağı, fakat bu sırada o bölgede kolesterol de bulunduğundan dolayı, aranan suçlunun kolesterol olduğu bazı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Evet, kötü kolesterolün insan sağlığı üzerinde olumlu etkisi yoktur, ama aynı durum iyi kolesterol için söz konusu değildir. Limon, iyi kolesterolün artmasına zemin hazırlamaktadır.

Vücutta, halihazırda zaten var olan, göğüs kanseri, prostat, ve kolon kanserinde, problemin azaltılmasına yardımcı olan limonun faydaları arasında yer alan anti kanserojen etki, vücudun daha sağlıklı çalışmasını olanaklı hale getirerek, kanser etkisinin gündeme gelmesi olasılığını azaltıcı etki göstermektedir.

Özellikle kadınlar, ciltlerinin canlı, genç, parlak olmasını isterler. Limon suyu ise, cildi temizleyen, ölü hücrelerden arındıran etkisi ile, cilde uygulandığında, cildin parlamasını olanaklı hale getirmektedir.

Eğer sindirim sistemi, ya da karaciğer ile ilgili problemleriniz varsa da limonun faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu etkilerden faydalanmak için limonun kullanımı şu şekilde olmalıdır: Bir çay bardağının içerisine sıcağa yakın olmak kaydı ile ılık su eklemeli, içerisine de bir kaç damla limon ilave etmelisiniz. Ardından bu suyu içerseniz, problemlerinize olumlu etkisinin olduğunu görebilirsiniz.

Sıcak yaz günlerinde serinlemek, ya da, sinüzit, migren gibi baş ağrılarından kurtulmak için de limonun faydalarından yararlanılabilmektedir. Bunun için limonun kullanımı şu şekilde olmalıdır: Yemeklerinize, ya da çaylarınıza eklediğiniz limon kabuğunu çöpe atmak yerine güneşin altında kurutun; sonrasında da kurutulmuş limon kabuğunu öğütüp başınıza, saçlarınıza uygulayın. Bu şekilde biraz beklemeniz yeterli olacak, sonrasında hem baş ağrısından kurtulacak, hem de limonun faydalarından yararlanmış olacaksınız.

Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin sık sık karşılaştıkları sivilce; ve akne sorunlarında, limonun faydalarından yararlanmak mümkündür. Limonun kullanımı bu anlamda şu şekildedir: Bir dilim taze kesilmiş limonu alın, sivilcenizin, ya da aknenizin üzerine uygulayarak bir müddet bekleyin, ardından bölgeyi yıkayın. Aknelerin, ve sivilcelerin kuruduğunu görebileceksiniz.

Saç, ya da cilt rengini bir kaç ton açmak için limon suyundan faydalanabilirsiniz.

Ağız içinde, özellikle de dilde yer alan, iltihaplı yaraların giderilmesinde limonun faydalarından yararlanılabilmektedir. Bu noktada da kullanılması gereken limon suyudur.

Yazımızın başında da, limonun faydaları nelerdir sorusuna yanıt olarak verdiğimiz bilgiler içerisinde yer aldığı gibi limon, hem soğuk algınlığını iyileştirmede kullanılır, hem de idrar yollarında var olan enfeksiyonların giderilmesinde yardımcı işlev gösterir.

Özellikle yaz aylarında sıklıkla görülen böcek, sinek, arı ısırma, ve sokmalarında, limon suyu panzehir etkisi gösterebilmektedir. Bununla birlikte, bölgede meydana gelen ağrının azaltılmasında da limon suyundan yararlanıldığını belirtmemiz gerekir.

Limonun sindirim sistemi problemlerinde iyi geldiğini de belirtmiştik. Hem gastrit, hem de kolik problemlerinde meydana gelen ağrıdan, limon kullanımı ile kurtulabilirsiniz. Bunun için limonun kullanımı da, belirtmiş olduğumuz gibi, sıcak suyun içerisine damlatılan bir kaç damla limon suyunun içilmesinden ibarettir.

Limonun cilde faydaları arasında cilt kuruluğunun giderilmesinden de söz etmek gerekir. Bunun için limonun kullanımı şu şekildedir: Bir kaç damla gliserin yağı ile limon suyu karıştırılır, ve problemli bölgelere uygulanır.

Gerek kırmızı et, gerekse balıkların, uzun süreli beklemeleri, özellikle de buzdolabında kalmamaları, onların bakteri üretmelerine neden olmaktadır. Ancak eğer üzerlerine limon suyu gezdirirseniz, bu bakteriler ölecek, sizin sindirim sisteminizde problem yaratma ihtimalleri de ortadan kalkacaktır.

Limonun faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında, zayıflamaya; ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan etkisinden de söz etmeliyiz. Bunun için yapılması gereken, limon suyunun içerisine bir miktar tuz ilave etmek, ve limonun kullanımını her sabah bu şekilde gerçekleştirmektir.

İshal probleminin giderilmesinde, ve vücudun susuz kaldığı durumlarda da limon suyundan yararlanılması önerilmektedir.

Diş minesinin daha güçlü olması, dişlerin beyazlaması, ve bakteri plaklarının temizlenmesi için, limon suyu ile gargara yapılması önerilmektedir.

Astım probleminin oluşmaması, ya da ortadan kalkması için, günde bir yemek kaşığı limon suyu tüketilmesi gerekir.

Eğer cildinizde bir kaşıntı durumu söz konusu ise, bu problemin giderilmesinde de limondan faydalanabilirsiniz.

Difteri probleminin giderilmesi, ya da var olan boğaz enfeksiyonlarının giderilmesi için de, diş beyazlatmada olduğu gibi, limon suyu ile gargara yapılması önerilir.

Özellikle yağlı saç problemi olanlar, ya da saçlarında kepek problemi bulunanlar, saçlarını yıkadıkları son su içerisine limon suyu ilave ederlerse, bu problemin giderilmesini olanaklı hale getirebilirler.

Özellikle kadınların problemi olan cilt kırışıklıklarının giderilmesi için, limon suyunun cilde uygulanması gerekirken, bu uygulama ile cildin daha canlı görünmesi de söz konusu olmaktadır. Bunun yanında, kemik erimöesi oluşumunun önlenmesinde de limon suyu kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası