Limon Suyu İçmek Neye İyi Gelir?

Bugüne kadar limon suyu içmek ile ilgili çok şey duyduk, limon suyu içmek zayıflatır, yağ yakmaya yardımcı olur denildi… Ama bir de, limon suyu içmek kanı sulandırır diyenler oldu… E tabi biz şaşırdık. Limon suyu içmek neye iyi gelir? Yazımız içerisinde sizlere limon suyu içmenin faydalarından söz edeceğiz. Bakalım her sabah ılık su ile limon suyu içmek bize ne gibi yararlar sağlıyor…

Limon Suyu İçmek Neye İyi Gelir?

• Limon suyu içmenin faydaları arasında ilk olarak sindirim sistemine olan olumlu etkilerinden söz etmek gerekir. Yemeklerin daha kolay sindirilmesini sağlayan, ve sindirim sistemindeki toksinlerin atılmasını kolaylaştıran limon suyu, bu sırada, midedeki şikayetlerin, şişkinlik, ve yanma gibi problemlerin giderilmesini de olanaklı hale getirir.

• Midesinde asit problemi olan kişiler, sık sık bir şeyler yiyerek, asiti bastırmayı hedeflerler. Bu durum kilo almaya neden olur, ve yedikçe daha çok acıkan insan, daha çok yemek ister. Ama limon suyu içmek, midedeki asiti dengeler. Bu denge, acıkmayı önlediği için daha az yemek yenir, ve dolayısı ile, düzenli olarak ılık su ile limon suyu içmek, zayıflamaya yardımcıdır.

• C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, limon ise güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Stres ise bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu nedenle, stresli zamanlarınızda daha çok bağışıklık sistemini güçlendirmeniz gerekir. İşte limon suyu içmenin faydaları bu noktada da ortaya çıkmaktadır.

• Limon suyu içmek, diş ağrılarına, diş eti iltihaplanmalarına iyi geldiği gibi, nefes kokusunun giderilmesine de katkıda bulunmaktadır. Ama limonun, diş minesine zarar verdiğini de unutmamak gerekir. Zaten limon yediğimizde, dişlerimizin kamaşmasından bunu hemen anlayabiliriz. İşte bu nedenle, limonu; ve limon suyunu dişe direk temas ettirmemek, tüketimi sonrasında ise dişleri fırçalamak önerilmektedir.

• Eklemlerde iltihaplanma, ve romatizmal durumlar söz konusu ise, bu durum eklemlerde biriken ürik asitten kaynaklanabilir. Limon suyu içmek, sadece eklemler değil, tüm vücudun asit oranını dengelemektedir. pH değeri bakımından en iyi besinlerden biri olan limonu tükettiğinizde, bu nedenle vücudunuzu asit dengesi bakımından sağlamlaştırmış olursunuz.

• Değil limon suyu içmek, limonu koklamak bile sinir sisteminin sakinleşmesine katkıda bulunmaktadır. Bu sayede depresyon, endişe halinden kurtulabilirsiniz. Ama sadece bununla da kalmaz, aynı zamanda limon suyu içerek vücudunuza gerek duyduğu enerjiyi de sağlamış olursunuz.

• Limon suyunun enfeksiyonlarla savaşabilme yeteneği de bulunmaktadır. Bu nedenle ılık limon suyu içebilirsiniz. Limon suyu içmenin faydaları arasında, boğaz ağrısı, nezle, grip… gibi problemlerle savaşabilme yeteneğinizin artması da yer almaktadır.

• Antioksidan etkisi bulunan limon suyunun cilde faydaları da söz konusudur. Eğer limon suyunu cildinize düzenli olarak uygularsanız, cilt lekelerini, zor geçen yara izlerini, kırışıklıkları azaltabilmeniz mümkün olacaktır.

• İçeriğinde bol miktarda Potasyum bulunduran limon suyu bu sayede, sinir sistemi, kalp, ve beynin düzenli çalışmasına da katkıda bulunmaktadır. Muz da Potasyum kaynağıdır; ama tüketilmediği zamanlarda limon suyundan maksimum etki elde edilebilir.

• Kafein içerikli kahve tüketimini çok seviyor, kahve içmediğinizde miskinleşiyor, başınızın ağrıdığını hissediyorsanız, sabahları bir bardak ılık limonlu su içmelisiniz. Bu sayede, kahveye duyduğunuz gereksinimin azaldığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası