Limon Kabuğu Yenir Mi?

Limon Kabuğu Yenir Mi?

Limon kabuğu pek çok kişinin çöp kutusunda kendine yer edinir. Limonun kullanılan kısmı ise genellikle suyudur. Ancak limon kabuğunun faydaları da suyu kadar etkili. Dolayısı ile onu çöpe atmak yerine değerlendirmelisiniz. Peki limon kabuğu yenir mi? Sorularınızın merak ettiğiniz yanıtlarını ilerleyen bölümlerde sizlerle paylaşıp, içeriğinde antioksidan, vitamin, mineral, esansiyel yağlar… ve çok daha fazlasını barındıran limon kabuğunu yakından tanımanızı sağlamaya çalışacağız.

Limon kabuğunun faydalarını anlatmadan önce limon kabuğu yenir mi sorunuzun yanıtını veralim ve sonrasında da onu kullanmadan önce bilmeniz gereken bazı hususların altını çizelim… Limon kabuğunu yiyebiliyorsanız yer; ancak yiyemiyorsanız da rendeleyerek çayınıza, salatalarınıza, pastalarınıza lezzet vermesi için kullanabilir ya da limonatalarınıza karıştırabilirsiniz. Ancak diğer tüm şifalı bitkilerde olduğu gibi, limon kabuğunu da tüketmeden önce doktoruna danışması gerekenler vardır. Peki bu grup içerisinde kimler yer alıyor?

Limon kabuğunu tüketmeden önce doktoruna danışması gereken grup içerisinde tansiyon ile alakalı sorunları bulunanlar ve böbreklerinde Kalsiyum Oksalat taşı yer alanlar bulunuyor. Limon suyunun yüksek tansiyonu düşürme etkisi bulunduğu biliniyor. Limon kabuğunda da aynı etki ile karşılaşılabileceği düşünülerek, düşük tansiyonlular tarafından tüketilmemeli. Buna ek olarak tansiyonu yüksek olup da tansiyon ilacı kullananlar da limon kabuğu kullanmadan önce doktorları ile görüşmeli.

Vücudunun Kalsiyum seviyesi düşük olanlar ve böbreklerinde, Kalsiyuma bağlı taş bulunanlar da limon kabuğunu kullanırken dikkatli olmalı. Ancak bu uyarıları dikkate alanların limon kabuğunun faydalarından önemli ölçüde yararlanmaları mümkün. Peki bu faydalar arasında neler yer alıyor? Hemen gözden geçirelim:

Limon Kabuğunun Faydaları

■ Limon kabuğu, skorbüt oluşumunu önler. Skorbüt, kanamalı bir diş eti hastalığıdır. C vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişir. Limon kabuğunun içeriğinde ise bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Dolayısı ile diş etlerini koruduğunu söyleyebiliriz.

■ İçeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde karaciğer yağlanmasını, trigliserit ve total kolesterol seviyelerini minimuma indirgiyor.

■ Limon kabuğunun faydalarından bir diğeri de bağırsak sağlığına yönelik. Pektin içeriği dolayısı ile kabızlığı önlemesinin yanında, lifleri dolayısı ile de bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlıyor.

■ İçeriğinde bulundurduğu C vitamini ile DNA hasarını önleyen limon kabuğu, genel olarak antioksidan özelliklere sahip olduğu için hücre hasarına neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor. Peki bu ne demek? Limon kabuğu yenir mi dediğiniz o değerli kabuk aslında sizi hem kanser gibi hastalıklara; hem de yaşlanma etkilerine karşı koruyor…

■ Koroner damar hastalıklarının riskini azaltan limon kabuğunun faydalarından bir diğeri de damar sağlığını koruyarak, pıhtılaşmanın yeterli düzeylerde olmasını sağlamak.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.