Lavanta Yağı

Lavanta Yağı

Bu yazımızda sizlere lavanta yağı hakkında bilgilerden söz ederek, lavanta yağı nasıl yapılır; ve lavanta yağı ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını da sizlere aktarmaya çalışacağız. Eğer lavanta yağının faydaları ile ilgili bilgileri az da olsa duymuş olup, lavanta yağının mucizevi etkilerinden yararlanmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım.

Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

İlk olarak yapabiliyorsanız, güneşin tepede olduğu öğle saatlerinde taze lavantaları toplayın. Lavanta yağına şifa veren uçucu yağların, güneşin en tepede olduğu saatlerde, bitkide daha fazla olduğunu unutmayın. Eğer taze lavanta toplama şansınız yoksa aktardan kurutulmuş lavanta da alabilir; ya da evde kendi kuruttuğunuz lavantaları da kullanabilirsiniz.

Lavanta yağını hazırlayacağınız kavanozun içerisine, mümkünse lavantaları kırıp küçük parçalara ayırarak, değilse de tüm şekilde yerleştirin. Kavanozun içerisine koyduğunuz lavanta kaç gram ise, bunun iki katı kadar halis zeytinyağını da lavantaların üzerine ekleyin. Ardından kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Ve evinizin en çok güneş gören yerinde ortalama bir ay boyunca, kavanozu mümkün olduğunca sık çalkalayarak bekletin.

Belirtilen sürenin sonunda, hazırlamış olduğunuz lavanta yağını bit tülbent yardımı ile süzün. Tülbentin üzerinde kalan lavantayı da iyice sıkarak yağı olabildiğince almaya çalışın. Ardından, hazırlamış olduğunuz lavanta yağını, koyu renkli bir şişenin içerisine koyup ağzını kapatın, ve serin, güneş görmeyen bir yerde saklayın. Saklama konusundaki başarınız, lavanta yağını kullanacağınız sürenin uzunluğunu etkileyecektir…

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar?

• Duş sonrası masaj olarak uygulanan lavanta yağının faydaları arasındaki psikolojik etkisinden yararlanılabilir. Özellikle depresyon, ve strese iyi gelen lavanta yağı bu özelliğini, sadece kokusunu alsanız dahi üzerinizde gösterebilen bir yağdır.

• Lavanta 6yağının faydaları arasında adale tutulmaları, ve kas ağrılarına olan etkisinden de söz etmek gerekir ki, bu etkiyi elde etmek için lavanta yağı nasıl kullanılır derseniz, ağrıyan bölgeye yoğun şekilde uygulanan lavanta yağı ile masaj yapmanız yeterli olacaktır.

• Lavanta yağının faydaları arasında, vücuttaki kötü kokuların giderilmesine olan katkısından da söz etmek gerekir. Bunun için, içeriğinde lavanta bulunan vücut losyonu, cilt bakım ürünü; ya da parfümleri alabileceğiniz gibi, almış olduğunuz bu ürünlere az miktar lavanta yağını evde kendiniz de ilave edebilirsiniz.

• Lavanta yağının cilde faydaları da söz konusudur. Cildin sıkılaştırılmasında katkısı bulunan lavanta yağının bu etkisinden yararlanmak için cildinize duş sonrasında masaj yaparak rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

• Uykusuzluk probleminin çözümünde etkili olan lavanta yağının bu etkisinden yararlanmak için, bir miktar sıcak suyun içerisine bir kaç damla lavanta yağı damlatın, ve sonrasında bunu yatak odanızda, size yakın bir yere bırakın.

• Baş ağrısının giderilmesi de lavanta yağının faydaları arasında yer alır. Bu etkiden yararlanmak için, ilk olarak başınızın ağrıyan bölgesine lavanta yağı ile masaj yapın. sonrasında da yağın bir miktar kurumasını bekleyin. Ardından ılık bir havluyu ağrıyan bölgeye yerleştirin. Havlunun sıcaklığı azaldıkça yeni bir ılık havlu kullanın… Bu yöntemi, vücudunuzun ağrıyan diğer bölgeleri için de kullanabilirsiniz.

• Lavanta yağının cilde faydaları arasında, dermatit; ve egzema gibi hastalıklardan da söz etmek gerekir. Bu hastalıkların tedavisinde lavanta yağının kullanımı, dermatologlar tarafından da önerilmektedir.

• Özellikle kış aylarında çatlayan dudaklarınızdaki pürüzleri gidermek, aynı zamanda dudaklarınızı parlatarak dolgun bir görünüm kazandırmak için de lavanta yağından yararlanabilirsiniz.

• Akne ve sivilce tedavisinde de kullanılan lavanta yağının bu etkisinden faydalanmak için, ılık suyun içerisine bir kaç damla lavanta yağı damlatın, sonrasında bu suyu cildinize tonik olarak uygulayın. Aksi halde, direk yüzünüze uyguladığınız lavanta yağının, cilt yağlanmasına neden olarak, daha fazla akne, ve sivilceye sebebiyet verebileceğini de belirtmeliyiz.

• Uçuk, ve siğillerin giderilmesi için de kullanabileceğiniz lavanta yağının bu etkisinden, bir hafta içerisinde sonuç alabilirsiniz.

• Lavanta yağının saça faydalarından da söz etmeden geçmemeliyiz. Saçı hızlı uzatan yağlar arasında yer alan lavanta yağının bu etkisinden yararlanmak için yapmanız gereken, saç uçlarına lavanta yağını, saç hafif nemli iken yedirmektir. Bu sayede daha hızlı uzayacak olan saçlarınız, aynı zamanda da daha canlı olacaktır.

• Lavanta yağının saça faydalarından bir başkası da, saçın yağlanmasını azaltmak; ve kepeklenmeyi önlemektir. Bu etkiden faydalanmak için saç diplerine lavanta yağı ile masaj yapmanız gerekmektedir.

Lavanta Yağı Nerede Satılır?

Yazımızın başında, lavanta yağı nasıl yapılır sorusunun yanıtını sizlere aktardık. Bizim önerimiz, kendi evinizde, doğal şartlarda lavanta yağı hazırlamanız. Ama, eczanelerde; ve aktarlarda da satılan farklı lavanta yağı ürünleri bulunmaktadır. Doğal olandan daha kısa zamanda sonuç alacağınızı unutmamalısınız. Eğer dışarıdan alacaksanız, alacağınız ürünün orjinal olmasına, ambalajına bakarak dikkat etmeniz gerekmektedir.

Lavanta yağının fiyatı da, hem ürünün kalitesine; hem de gramajına göre değişiklik göstermektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.