Lanolin Faydaları

Lanolin Faydaları

Lanolin faydaları hakkında detaylı bilgilerden söz edeceğimiz ilerleyen bölümlerde, lanolin nedir ve lanolin zararları var mıdır gibi sorularınıza da yanıt vermeye çalışacağız. İlk olarak lanolin nedir sorusunun yanıtına baktığımızda, keçi ya da koyun yününün ayrıştırılmas ile elde edilen bir madde olduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu yün ilk olarak ön yıkama ile madeni tuzlarından ayrıştırılır. Sonrasında da alkali su ya da sabunlu su ile yıkanır ve lanolin yünden bu şekilde ayrıştırılır. Çok küçük tanecikler halinde olan lanolin, sonrasında çöktürme yöntemi ile ayrılarak alınır. Toprak süzgeçlerden süzülerek rengi ağartılan lanolin artık kullanılmaya hazırdır.

Lanolin Faydaları

Lanolin nedir sorusunun yanıtı olarak vermiş olduğumuz bilgiler size her ne kadar çok uğraştırıcı gibi gelse de, bu işlemler yapılıp, lanolin sonrasında, ticari yollardan, el kremi, merhem, tıraş kremi, tüy dökücü krem, kozmetik ürünler ve kolloidal gümüş merhemi gibi etkileyici merhemler içerisinde yer alarak bizlere ulaşmaktadır.

Lanolin kullanım alanlarına baktığımızda, hem kozmetik ürünler; hem de gıda malzemelerinin içerisinde kullanıldığını söyleyebiliriz. Tek başına kullanılabilen lanolin, domuz yağı ya da vazelin ile karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Antiseptik etkisinin bulunduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz.

Peki lanolin faydaları arasında neler yer almaktadır?

■ Şampuanların içine karıştırılarak saç kırılmalarını önler
■ Cildi güzelleştirir.
■ Cilt kremi ve nemlendiricilerin içerisinde kullanılarak ciltte bulunan nemi kilitler. Nemin etrafına hava depolar ve cildin nemi emmesini sağlar.

Sadece bunlarda değil, gıda maddelerin plastik ambalajları ile arasında koruyucu olarak da kullanılan lanolin, çocuk hamurlarında, bebek aparatlarında, saç sprey ve şampuanlarının koruyucu ambalajlarında… ve daha aklımıza gelemeyebilecek pek çok yerde kullanılmaktadır.

Lanolin Zararları

Lanolin zararlarından söz ederken, aslında lanolinin bir zararı olmadığını; ama elde edilirken, koyun yününden ayrıştırılması sırasında kullanılan kimyasallar dolayısı ile olumsuz etkilere sahip olduğunu da belirtmeliyiz. İçeriğinde lanolin bulunan ürünlerde böcek ilacına rastlanmıştır. Bununla birlikte, alerjik ve tahriş edici etkileri bulunmaktadır. Kanserojen etkileri bulunmuştur… Kısacası lanolin doğal yöntemlerle elde edilmediği için lanolin zararlarından söz edilmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.