Kuru Kayısının Faydaları

Bizler kuruyemişlerin, kuru üzüm, kuru kayısı gibi kurutulmuş meyvelerin zayıflamaya yardımcı olduğunu biliyor, özellikle kuru kayısıyı kabızlık sorununu gidermeye yardımcı olması dolayısı ile tüketiyoruz… Peki kuru kayısı neye yarar? Sadece kabızlığı iyileştirmekten mi ibarettir yararları; yoksa kuru kayısının faydaları arasında daha farklı unsurlar da söz konusu mudur? Yazımız içerisinde sizlere kuru kayısıdan söz edeceğiz…

Kuru Kayısı Neye İyi Gelir?

• Kuru kayısının faydalarından ilki, anemi problemini gidermeye yardımcı olmasıdır; çünkü içeriğinde bol miktarda Demir bulundurur. Anemi, demir eksikliğine neden olur, kuru kayısının içeriğinde bulunan Demir ile birlikte, vücutta eksik olan Demir takviye edilebilir. Bununla birlikte anemi probleminin giderilmesine katkı sağlanmış olur; ve kırmızı kan hücrelerinin seviyesi de yükselir.

• Hazımsızlık problemine iyi geldiğini de belirtmek gerekir. Ancak bunun için kuru kayısıyı, yemek yemeden önce, 3 taneden fazla olmamak kaydı ile tüketmelisiniz. Aksi halde iştah kesici özelliği bulunur, çünkü vücuda tokluk hissi sağlamaktadır.

• Kuru kayısının içeriğinde Pektik, ve Serlüloz isimli maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler hafif bir müshil etkisindedir. Kabızlık problemi olanların bu nedenle, sabah kahvaltısının öncesinde, bir gece önceden bir kase suyun içerisine koydukları üç kayısıyı tüketmeleri önerilir. Su içerisine koymadan tüketeceğiniz kuru kayısının, kabızlık üzerinde olumsuz etki yapabileceğini de unutmamanız gerekir.

• Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi kuru kayısının, zayıflama üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Kalorisi, ve yağ içeriği düşük olan bu kuruyemiş ile, tokluk hissi yakalayacağınızdan dolayı daha az yemek yer, açlık krizlerinden kendinizi koruyabilir, dolayısı ile daha az kalori alırsınız; ve bunlara ek olarak, yağ yakımına katkıda bulunduğunu da belirtmek gerekir. Bu gibi nedenler dolayısı ile tüm diyet listelerinin vazgeçilmezlerinden biridir kuru kayısı…

• Diyetlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan kuru kayısı için, bunun zayıflama dışındaki bir diğer nedeni de, içeriğinde bulunan vitamin, ve minerallerdir. Diyetler sırasında eksik alınan besinleri tamamlar, sinir, karaciğer, kalp; ve mide sağlığına da içeriği dolayısı ile katkıda bulunur.

• Ateşli hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Kuru kayısı suyunun içerisine bal ilave ederek hastaya içirildiğinde, vücut ısısını düşürücü etki göstermektedir.

• Kuru kayısının, bu soğuk kış günlerinde işinize yarayacak bir diğer yararı da, tahriş olmuş olan cildinize iyi gelmesidir. Bunun için ortadan ikiye böleceğiniz kuru kayısıyı cildinize uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası