Kırmızı Muz Mucizesi

Kırmızı muz, son zamanların en gözde meyvelerinden; ve genel olarak bildiğimiz muzdan daha küçük olması ile bilinmekte… Peki kırmızı muz nedir? Kırmızı muz faydaları nelerdir? Yazımız içerisinde, son zamanların gözde meyvesi kırmızı muz ile ilgili merak ettiklerinizi bulabileceksiniz…

Kırmızı Muz Nedir?

Asya; ve Güney Amerika’da yetiştirilen bir muz türü olan kırmızı muz, boyut olarak bizim bildiğimiz muzdan daha küçük olup, kabuklarının rengi ise ya mor; ya da koyu kırmızı olmaktadır. Türkiye’de de yetiştirildiğini belirtmemiz gereken kırmızı muzun rengi, meyvenin olgunlaşması ile birlikte daha da koyulaşmaktadır. Ve, bilinen gerçek ismi: Red Dacca olarak belirtilmektedir.

Tad olarak bizim sürekli tükettiğimiz muza benzese de, tam olarak öyle olmadığını belirtmemiz gereken kırmızı muzda, mango, ahududu, ve çilek gibi meyvelerin aromalarını da bulabilirsiniz. Peki kırmızı muz nerelerde kullanılır? Bisküvi, puding, çikolata, cips, marmelat gibi tükettiğiniz yiyeceklerin içerisinde kullanılan bir malzemedir aslında kırmızı muz. Ve unu da hazırlanmaktadır.

Kırmızı Muz Faydaları

Antidepresan özelliği taşıyan kırmızı muzun stresten koruma etkisi bulunuyor. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisinin yanında, her sabah düzenli tüketilmesi halinde, üç ayın sonunda zayıflatıcı etkisinin bulunduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz.

B6 vitamini bakımından zengin olan kırmızı muz faydaları arasında, B6 vitamini eksikliğine bağlı uykusuzluk, kansızlık, yorgunluk, sinirlilik, dikkat dağınıklığı gibi pek çok problemin giderilmesinden de söz etmek gerekir.

Beta karoten; ve C vitamini içeriği de zengin olan kırmızı muzun rengi ne kadar koyu olursa, söz konusu vitaminlerin o kadar fazla olacağını belirtmeden geçmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası