Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Bu yazımızda sizlere kırmızı mercimeğin faydaları ile ilgili bilgilerden söz ederek, kırmızı mercimek nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarını aktaracağız. Ardından da, pek çok okuyucumuzun merak ederek sorularını bize yönlendirdiği kırmızı mercimeğin zararlarına bakacağız. Mevsim kış olmaya doğru emin adımlarla ilerlerken, sofralarımızın baş tacı olacak kırmızı mercimek hakkında bilgilere, gelin zaman kaybetmeden, birlikte göz atalım…

Kırmızı Mercimeğin Faydaları

• Kalp dostu besinler arasında yer alan kırmızı mercimek, kande bulunan kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar, dolayısı ile kalp krizi geçirme riskini azaltır.

• Diyabet hastaları kırmızı mercimek tüketimini rahatlıkla gerçekleştirebilirler, çünkü içeriğinde bulunan lif ile kan şekerinin, ve insülinin düşürülmesine yardımcı olur.

• Yine içeriğinde bulundurduğu lifler sayesinde kırmızı mercimek, sindirim sistemini çalıştırır, ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesine katkıda bulunur. Hemoroid sorunu da bunlar arasında yer almaktadır.

• İçeriğinde bulundurduğu yüksek oranda folik asit; ve demir ile kırmızı mercimeğin faydaları arasında kansızlık sorununun çözülmesinden de söz etmek gerekir.

• Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olan kırmızı mercimek, bu etkisini içeriğinde bulundurduğu yüksek Potasyum oranı sayesinde gerçekleştirir.

• Kanserden koruma özelliğine sahiptir.

• Ağrıların giderilmesine yardımcı olur

• Öksürüğü keser…

Kırmızı Mercimeğin Zararları

Her şeyin azının karar, çoğunun zarar olduğu gibi, kırmızı mercimek için de aynı durum söz konusudur. Fazla tüketilen kırmızı mercimek, hem akciğerler, hem de sinirler için zararlıdır. İçeriğinde bulundurduğu B vitamini dolayısı ile kemoterapi hastalarının da tedavi sırasında kullanmamaları önerilmektedir.

Kırmızı Mercimek Nasıl Kullanılır?

Halk arasında yemeği, çorbası, köftesi sık sık yapılan kırmızı mercimek, kaynatılarak suyunun içilmesi halinde pek çok yararı olan besinler arasında yer almaktadır. Kırmızı mercimeği tüketmeden önce içerisine biraz sirke ilave ederseniz, kırmızı mercimeğin zararlarından da daha az etkilenmiş olursunuz… Ama fazla tüketmiyorsanız zaten bir problem bulunmamaktadır…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.