Kirazın İçeriği Ve Kirazın Faydaları

Bu yazımızda sizlere kiraz hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kirazın kalorisi ne kadar diyenlere öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, kiraz tüketiminde dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi halde, kirazın kalorisinden olumsuz yönde etkilenenler arasında yer alırsınız. Bunun dışında, kirazın faydalarının çok olduğunu, antioksidan değerinin yüksek olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. İsterseniz fazla zaman kaybetmeden kirazın faydalarından söz edelim:

Kirazın içeriğinde A vitamini, C vitamini, potasyum, ve lif yüksek oranda bulunmaktadır. Kirazın içeriği, kirazın faydaları arasında yer alan, böbreklerin içerisinde bulunan zararlı maddelerin atılması, safra kesesi ve karaciğerin temizlenmesi işlevleri ile, kanın sulandırılmasında katkı sağlamaktadır.
Kirazın içeriğinde, çözülebilir lif; ve pektin de yer almaktadır. Kirazın içeriğinde yer alan bu bileşenler sayesinde, kirazın faydalarından bir diğeri de yüksek kolesterolün düşürülmesidir.
Kirazın içeriğinde bulunan flavonoidlerden de söz etmemiz gerekir. Kirazın faydaları arasında, eklem hastalıklarının tedavisine olan katkısından mutlaka söz etmemiz gerekir. Romotoid artrit; ya da gut hastalıklarının tedavisine katkıda bulunmak amacı ile, her gün kiraz yenilmesi önerilmektedir.
Kirazın faydalarından bir diğeri de karaciğer dostu etkisidir. Kiraz, karaciğerin yorulmasına neden olan zehirlenmeler, ilaç; ve alkol tüketimi ile, ağır hastalıklar sonucunda karaciğerin rahatlamasını sağlayan bir etki göstermektedir.
Kirazın faydalarını saymaya devam ederken, bağırsakların temizlenmesi, ve kabızlık sorununun giderilmesinden söz ederken, böbreklerin temizlenerek zararlı maddelerin böbreklerden atıldığından da söz etmemiz gerekmektedir.
Kirazın içeriğinde bulunan kinik asit sayesinde, kirazın faydaları arasında yer alan, böbreklerde taş ve kum oluşumunun önlenmesi, bu gibi istenmeyen şeylerin olması durumunda da düşürülmesine katkıda bulunmasından söz etmek gerekmektedir.
Kirazın içerisinde melatonin bulunmaktadır, ve melatonin hormonu aynı zamanda beyin tarafından salgılanmaktadır. Bu şekilde kirazın faydaları arasında yer alan, yaşlanmaya bağlı oluşması muhtemel hafıza kayıplarının önlenmesi, ve aynı zamanda var olan hafıza kayıplarının da azaltılması olanaklı hale gelmektedir.
Kirazın faydaları arasında yer alan bir diğer etki de kan şekerinin dengelenmesidir. Bu nedenle kiraz tüketimini diyabet hastaları da gerçekleştirebilir; fakat şu ayrıntıyı unutmamak gerekir ki, kirazın 12 – 15 arasında bulunan adedi bir porsiyon etmektedir. Yani kiraz tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekmektedir.
Kirazın faydalarından bahsederken kiraz sapından da söz etmemiz gerekmektedir Kiraz sapı, oldukça faydalıdır. Kiraz sapının kaynatılarak suyunun içilmesi önerilmektedir. Kiraz sapı, mansturasyon dönemlerinde ödemin giderilmesine olanak tanıyan bir etki göstermektedir. Bununla birlikte diüretik etkiye sahip olan kiraz sapı, böbreklerin çalışmasını olanaklı hale getirmekte, ve idrar yolları ile kanın temizlenmesine şans vermektedir.
Kirazın kullanım alanları oldukça geniş olup, komposto, tatlı; reçel, ya da taze olarak ara öğün gibi pek çok şekilde değerlendirilmesi olanaklıdır. Kirazın kalorisi ne kadar sorusunun yanıtı ise, 100 gram kirazın kalorisinin 70 olduğu yönündedir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası