Keten Tohumunun Faydaları

İçeriğinde yüksek miktarda Omega-3 bulunduran keten tohumunun, tüketilmeden hemen önce öğütülmesi, sonrasında da hemen tüketilmesi gerektiğini artık bilmeyenimiz yok. Aksi halde Omega-3 yağ asitlerinin hemen uçması durumu söz konusu çünkü… Peki keten tohumunun faydaları arasında neler yer alıyor? Yazımız içerisinde sizlere, keten tohumu ne işe yarar sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz.

Keten Tohumunun Faydaları

■ İçerisinde, müsilaj adı verilen, suda çözünen bir lif bulunduran keten tohumu, suda çözünemeyen lifleri de içeriğinde barındırır ve bu nedenle de günde 30 – 40 gram tüketilmelidir. Ancak hemen bu noktada şunu belirtmekte yarar var ki: Özellikle göğüs kanseri ile savaşmakta olan kadınların, keten tohumu tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Peki keten tohumunun içeriğinde bulunan lif ne işe yarar? Keten tohumunun faydalarından hangileri bu lif sayesinde ortaya çıkar?

• Yiyeceklerin mideden ince bağırsağa geçiş süresini uzatması ile bilinen keten tohumu, bu sayede:
– Yiyeceklerin içeriğinde bulunan yararlı besinlerin vücut tarafından emilimini sağlar.
– Yağların erimesini destekleyen keten tohumu, zayıflamaya yardımcıdır.
– Şeker dengesini bozmadığı için çabuk acıkmanın önüne geçer ve tatlı krizini önlemek de keten tohumunun faydaları arasında yer alır.

Keten Tohumu Zayıflatırmı? Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

■ Keten tohumunun içeriğinde sağlıklı yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar, cilt, saç ve tırnaklar için gereklidirler. Söz konusu sağlıklı yağ ve B vitamini içeriği, keten tohumunun faydaları arasında yer alan şu etkileri ortaya çıkartır:

• Hem cilt, hem de saçlara, gereksinim duyduğu yağ, günde iki yemek kaşığı keten tohumu ya da bir yemek kaşığı keten tohumu yağı içmek ya da cilde iki yemek kaşığı kadar keten tohumu yağı uygulamak ile sağlanır.
– Cilt kuruluğu önlenir.
– Rozasea, halk arasında gül hastalığı olarak bilinen hastalık ve egzama tedavisinde yardımcıdır.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? Keten Tohumu Kullanımı

• Keten tohumu yağı aynı zamanda, göz kuruluğuna da iyi gelir.

■ Keten tohumunun faydaları arasında zayıflamadan söz etmiştik. Bu yarar hem içeriğindeki sağlıklı yağlar; hem de lif sayesinde ortaya çıkar. Ve sizin, bu bitkinin tok tutma etkisinden yararlanmak için yapmanız gereken tek şey: salatalara, çorbalara; hatta smoothielerin içerisine keten tohumu eklemekten ibarettir. Bu sayede, vücudunuzdaki iltihaptan da kurtulmuş olursunuz.

■ Kolesterolü düşüren keten tohumunun faydalarından bir diğeri de, kolesterol dolayısı ile oluşan safranın, safra kesesine hapsedilmesidir.

■ İçeriğinde gluten bulundurmayan keten tohumunu, hem çölyak hastaları; hem de gluten hassasiyeti bulunanlar rahatlıkla tüketebilirler. Deniz ürünlerini tüketip, Omega-3 alamayan kişiler için de keten tohumu, benzeri bulunmaz bir omega-3 kaynağıdır.

Keten Tohumunun Zararları Nelerdir? Keten Tohumu Zararları

■ Hem antiviral, hem de antibakteriyel özellikleri bulunan keten tohumu tüketimini düzenli olarak gerçekleştirmeniz halinde, ya hiç grip ve soğuk algınlığına yakalanmaz, ya da yakalansanız bile çok çabuk atlatırsınız.

■ Antioksidan içeriği dolayısı ile hücrelerinizin sağlığını koruyan keten tohumu, hormon dengesini sağlamasının yanında, yaşlanma geciktirici etkiler de göstermektedir.

■ Lif kaynağı olması dolayısı ile bağırsaklardaki iltihabı azaltan keten tohumunun faydaları arasında, başta crohn olmak üzere, tüm sindirim sistemi hastalıklarının tedavisine destek olmak da yer almaktadır.

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

■ Kabızlığı, keten tohumu sayesinde önleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, bir bardak havuç suyunun içerisine iki yemek kaşığı keten tohumu eklemek ve sonrasında bu karışımı içmekten ibarettir.

■ Kadınlarda hormon dengesini sağlayan keten tohumunun faydaları arasında, menopozun olumsuz etkilerini azaltmak, kemik erimesi riskini düşürmek ve adet düzensizliklerini gidermek de yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası