Keten Tohumu Yağının Faydaları

Keten Tohumu Yağının Faydaları

Keten tohumu yağının faydalarını sizlere ilerleyen bölümlerde çok detaylı bir şekilde aktaracağız. Ancak keten tohumunun soğuk prosleme yöntemi ile elde edilen keten tohumu yağı hakkında vereceğimiz bilgiler sadece keten tohumu yağının faydaları ile sınırlı değil. Bunun yanında keten tohumu yağı nasıl kullanılır, keten tohumu yağının zararları nelerdir gibi soruların yanıtlarını da aktaracağımızı belirtelim. Ve hastalıklara yakalanmaktan korunmak, var olan hastalıklardan kurtulmak; hatta zayıflamak için sahip olmanız gereken, keten tohumu yağı ile ilgili bilgileri sizlerle, hemen paylaşmaya başlayalım.

Keten Tohumu Yağının Faydaları

■ İçeriğinde Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini bulunduran keten tohumu yağı kalp krizi riskini azaltır. Kalp hastalıklarından koruyarak kalp sağlığını iyileştirir.
■ Yaşlanma etkilerini geciktirir.
■ Antioksidan içeriği sayesinde kolesterol seviyesini dengeler.
■ Keten tohumu yağının faydaları arasında kan dolaşımını hızlandırmak da yer almaktadır.
■ Böbrek sağlığını korur, böbreklerde görülen iltihaplanmanın kısa zaman içerisinde giderilmesini olanaklı hale getirir.
■ Eklemlerdeki şişlikleri giderir ve eklem ağrılarının hafiflemesine yardım eder.
■ Hazımsızlığı önler
■ Gut hastalığına iyi gelir.
■ Safra kesesinde taş oluşumunu önler
■ Basur adı da verilen hemoroide iyi gelir
■ Parkinson hastalığında etkilidir.
■ Sinir bozukluğu ya da sinirlerdeki hasarların onarılmasına yardım eder.

■ Keten tohumu yağının, kadınlarda bulunan Östrojen ve Progesteron hormonları üzerinde etkisi bulunmaktadır. Dolayısı ile adet döneminde görülen sancılar ve krampların hafiflemesi; hatta giderilmesine yardımcı olur.
■ Yine kadınların menopoz döneminde yaşadıkları ateş basması, sıcaklanma, terleme gibi sorunların hafifletilmesine de yardımcı olur.
■ Keten tohumu yağının faydaları sadece kadınlar değil; erkekler için de söz konusudur. İktidarsızlık problemini giderir ve sağlıklı sperm sayısını arttırır. Dolayısı ile iyi bir evlilik hayatı için katkı sağlar.

■ Felç geçirme riskini azaltır
■ Şeker hastalığı da denilen diyabete iyi gelir
Yüksek kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyonu düşürür.
■ Göğüs ağrılarının giderilmesinde yardımcıdır.
■ Karaciğer hastalıklarından korur
■ Depresyonun kısa sürede iyileşmesine yardım eder

■ Keten tohumu yağının içeriğinde bulunan esansiyel yağlar sayesinde cilt pürüzsüzleşir ve keten tohumu yağının faydaları arasında yer alan cilt güzelliğine olan etkisinden de bu noktada söz etmek gerekir.
■ Cilt üzerinde oluşan kaşıntılı ahstalıklar arasında yer alan sedef, egzama gibi hastalıkların kısa sürede geçmesine yardım eder.
■ Sivilceleri yok eder ve oluşmalarını önler
■ Güneş yanıklarına iyi gelir
■ Aknelerin oluşumunu önler ve var olan akne sorununu çözer
■ Kırılan tırnakların çabuk onarılmasına katkıda bulunur

■ İçeriğinde bulundurduğu Omega-3 yağ asitleri sayesinde saç sağlığını koruyan ve saçları güzelleştiren keten tohumu yağının faydaları arasında, saçların sağlıklı uzamasını sağlamak da yer almaktadır.
■ Saç dökülmesini önler

■ Çağın hastalığı olan ve grip kadar yaygın olduğunu bildiğimiz kansere karşı da keten tohumu yağı kullanılabilir. Kanser hücrelerinin büyümesi ve sayılarının artmasını önler. Özellikle göğüs kanserine karşı etkili olan keten tohumu yağının faydaları arasında kolon kanseri, cilt kanseri ve prostat kanserinin ilerlemesinin önlenmesi de yer almaktadır.

■ Zayıflamak isteyenler de keten tohumu yağının faydalarından yararlanabilirler. İştah kesmek ve az yemek yemek için keten tohumu yağı oldukça etkilidir. Pek çok diyet reçetesinde de bu etki dolayısı ile keten tohumu yağı yer almaktadır. Zayıflamak için keten tohumu yağı nasıl kullanılır derseniz, sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin yarım saat öncesinde bir tatlı kaşığı keten tohumu yağı alıp, ardından da iki bardak su içmeniz yeterli olacaktır.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu yağını günde üç tatlı kaşığından fazla tüketmemelisiniz. Su, bal ve yoğurt, keten tohumu yağını birlikte kullanabileceğiniz yiyecek ve içeceklerdir. Bu sayede hastalıklardan korunabilir, kurtulabilirsiniz; ya da zayıflayabilirsiniz. Ancak keten tohumu yağı ile zayıflamak istiyorsanız bal ya da yoğurt değil, su kullanımı gerçekleştirmelisiniz. Günde üç tatlı kaşığı keten tohumu yağının fazlasının da zararlı olacağını unutmamalısınız.

Keten tohumu yağını emin olduğunuz firmalardan, son kullanma tarihine bakarak almalı, güneş ışığı olmayan bir yerde saklamalısınız. Küçük şişeler içerisinde alacağınız işlenmiş olmayan keten tohumu yağı sizin için çok daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, kapağı uzun süreli açık olmayan keten tohumu yağı daha makbuldür. Yani küçük şişelerde almanız, çabuk tüketilebilir olması dolayısı ile tercih sebebidir.

Keten Tohumu Yağının Zararları

Her şeyin fazlasının olduğu gibi keten tohumu yağının zararları da bulunmaktadır. Söz konusu bu zararlar arasında ishal, nefes almada zorluk, deride kızarıklık, kaşıntı, şişlik gibi belirtilerden söz edebiliriz. Hamile, emziren ya da hormonal problemleri bulunan kadınların, keten tohumu yağını kullanmamaları önerilir. Bir rahatsızlığınız varsa da keten tohumu yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.