Keten Tohumu Nasıl Yenmeli?

Sizlere bu yazımızda keten tohumu hakkında bilgilerden söz ederek, keten tohumu zayıflatırmı, keten tohumu ne işe yarar, ve keten tohumu nasıl yenmeli gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Siz de, doğanın bir mucizesi olan, Omega-3 deposu keten tohumundan faydalanmak istiyorsanız, gelin öncelikle bu mucize hakkında bilgi edinelim…

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi içeriğinde yoğun miktarda Omega-3 barındıran keten tohumu, bu sayede eğer çok yüksek ise kolesterol seviyesini dengeliyor. Günümüzde pek çok uzman kolesterolün zararlı olup olmadığını tartışırken keten tohumu, kötü kolesterolün damar duvarına verebileceği olumsuz zararların önüne geçiyor, ve böylelikle, fel., kalp krizi gibi risklerin azalmasını olanaklı hale getirmiş oluyor.

Keten tohumu faydaları arasında, bağırsakların çalıştırılması etkisinden de söz edilmesi gerekiyor. Günde bir sefer tüketilen keten tohumu ile, bağırsakların düzenli çalışması olanaklı hale geldiğinden, kabızlık problemi giderilmiş oluyor.

Kadınlar üzerinde de olumlu etkileri bulunan keten tohumu, içeriğindeki fitoöstrojenler dolayısı ile, menopoz sonrasında hormonların dengelenmesini sağlayarak sıcak basması problemini önlediği gibi, kemik erimesini de önleyici etki gösteriyor.

Keten Tohumu Nasıl Yenmeli?

Bu noktada öncelikli olarak belirtmemiz gereken detay, keten tohumunun içeriğinde bulunan Omega-3’ün hava ile temas etmesi halinde okside olması, ve etkisini yitirmesidir. Bu nedenle, ondan etkin şekilde yararlanmak için, paketlenmiş halde dahi olsa öğütülmüş keten tohumu almamalı, tüketmeden hemen önce küçük bir kahve değirmeninde öğütmeyi tercih etmelisiniz.

Bir kase ev yoğurdunun içerisine ekleyeceğiniz bir yemek kaşığı taze öğütülmüş keten tohumunu karıştırıp, günde bir sefer bu karışımı tüketebilirsiniz. Bunun hemen sonrasında ise, bir büyük bardak su içmeniz önerilmektedir.

Ancak, eğer göğüs kanseri risk grubunda yer alıyorsanız; ya da göğüs kanseri iseniz, keten tohumu tüketimini doktor kontrolünde gerçekleştirmelisiniz, çünkü içeriğinde bulunan östrojenin, bu durumlarda yarar değil zarar getireceği bilinmektedir. Aynı şekilde, 6 yaşından küçük çocuklara da keten tohumu vermemelisiniz, çok gerekli hallerde ise doktorunuza danışmalı, sonrasında karar vermelisiniz.

Keten Tohumu Zayıflatırmı?

Sadece keten tohumu değil, hiç bir bitki, yiyecek, ya da içeceğin, tek başına zayıflatma özelliği bulunmamaktadır. Diyet; ve egzersiz programları ile desteklenmesi gereken zayıflama sürecinde keten tohumunun etkisi bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önlemesinden dolayı söz konusudur. Biraz önce de belirttiğimiz gibi, bu etkiye aldanarak gereğinden fazla keten tohumu kullanmamalısınız. Aksi halde bu durumun olumsuz geri dönüşü yine size olacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası