Keten Tohumu Nasıl Saklanır?

Keten Tohumu Nasıl Saklanır?

Keten tohumu, içeriğinde bulundurduğu Omega-3 ile gündemde olan, ama bunun yanında Çinko, Magnezyum, Demir ve Bakır bakımından da zengin, alternatif tıpta sıklıkla kullanılan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle, gelişim çağında olan çocuklara, kemik erimesi sorunu yaşayan kadınlara sıklıkla önerilir. Fakat göğüs kanseri riski bulunanların dikkatli kullanması gerekir. Peki keten tohumu nasıl saklanır? Keten tohumu nasıl saklanmalı? İşte bu sorular çok önemlidir; çünkü içeriğinde bulundurduğu Omega-3, eğer keten tohumu doğru saklanmaz ise uçar ve kullanımdan istenilen fayda elde edilemez. İşte bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, keten tohumu nasıl saklanır ve keten tohumu nasıl saklanmalı sorularının yanıtlarını vereceğiz.

Keten Tohumu Nasıl Saklanır?

■ Keten tohumu ve keten tohumu yağının soğuk; en azından serin ortamlarda saklanması gerekir. Aktar ya da eczanelerden alacağınız keten tohumu ve keten tohumu yağı ile diğer yan ürünleri, eğer oda sıcaklığındaki raflarda son kullanıcıya sunuluyorsa, almayı tercih etmemenizi öneririz.

■ Keten tohumu nasıl saklanır ya da keten tohumu nasıl saklanmalı sorularının yanıtlarına kelimenin tam anlamı ile uyulsa dahi, üretiminin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmiş olan keten tohumunu almamak ve tüketmemek gerekir. Çünkü keten tohumu, taze tüketilmesi gereken şifalı bitkiler grubunda yer almaktadır. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi içeriğinde bulundurduğu Omega-3 bunun en önemli nedenidir.

■ Keten tohumunu tam anlamı ile önerildiği şekilde aldığınızı, hatta alacağınız yere de doğru koşullarda, soğuk ortamlarda nakil edildiğini var sayalım. Siz de eve getirdiniz ve buzdolabında saklayacaksınız. Saklama süreniz iki haftayı geçmemelidir; çünkü keten tohumu çok çabuk oksitlenen bir bitkidir. Bununla birlikte 50 ml’lik keten tohumu yağı ve 200 gramlık keten tohumunun fazlasını da almamanız önerilir. Alacağınız keten tohumu, hava almayacak şekilde olmalıdır.

■ Keten tohumu ve keten tohumu yağını cam kavanoz ve şişelerde saklamaya özen gösterin.

■ Çok önemli bir noktayı da, keten tohumu nasıl saklanır sorusunun yanıtları arasında sizlerle paylaşalım: kesinlikle, keten tohumunu öğütüp de keten tohumu tozu olarak saklamayı; hatta satın alırken keten tohumu tozu olarak alıp da işinizi kolaylaştırmayı aklınızdan geçirmeyin. İçeriğindeki Omega-3 yağ asitlerini kaybedecek olan keten tohumu yağının bu şekilde hiç bir anlamı kalmayacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.