Keten Tohumu Nasıl Saklanır Kullanılır Faydaları Yağı

Keten Tohumu Nasıl Saklanır Kullanılır Faydaları Yağı

Keten tohumu nasıl saklanır sorusuna yanıt arayan kişiler, genellikle bu bitkinin faydalarından haberdar olan ve onu bu amaçla doğru kullanmayı amaçlayan kişilerdir. Çünkü her bitkinin kendine has bir kullanım şekli ve saklanma stili bulunmaktadır.

İçeriğinde antioksidanlar,zengin bitkisel yağlar ve lifler bulunduğundan dolayı fonksiyonel gıda sınıfına giren keten tohumu çok eski çağlardan bu yana eski Mısır, Asya ve Hindistan’ın alt kıtasında kullanılmaktadır. Özellikle Hindistan’da ayurvedik tıp alanında keten tohumunun faydalarından çok fazla yararlanılır.

İçeriğinde bulundurduğu Omega-3 ile gündemde olan, ama bunun yanında Çinko, Magnezyum, Demir ve Bakır bakımından da zengin, alternatif tıpta sıklıkla kullanılan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle, gelişim çağında olan çocuklara, kemik erimesi sorunu yaşayan kadınlara sıklıkla önerilir.

Fakat göğüs kanseri riski bulunanların dikkatli kullanması gerekir. Peki keten tohumu nasıl saklanır? Nasıl saklanmalı? İşte bu soruların yanıtları çok önemlidir. Çünkü içeriğinde bulundurduğu Omega-3, eğer keten tohumu doğru saklanmaz ise uçar ve kullanımdan istenilen fayda elde edilemez. İşte bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, keten tohumunun nasıl saklanması gerektiğinden söz edeceğiz.

Keten Tohumu Faydaları

Keten tohumu faydaları hakkında bilgi verirken ilk olarak içeriğinde bulunan antioksidan etkisinden söz etmeliyiz. Antioksidanlar vücutta bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılımını sağlarlar. Dolayısı ile hastalıklardan korur; hastalıkları önlerler. Genel bir değerlendirme ile keten tohumu için ilk bakışta bu bilgiyi verebiliriz.

Keten Tohumu Nasıl Saklanır

Keten Tohumu Faydaları

Bunun haricinde diğer keten tohumu faydaları ise şu şekilde özetlenebilir:

Keten Tohumu Kanser Gelişimini Önlüyor

Keten tohumu kanser gelişimini, içeriğinde bulunan Omega-3 yağ asitleri ve lignan isimli maddeler sayesinde önlüyor. Bu şekilde kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyen bitki, aynı zamanda yeni kan damarı oluşumunu da önlüyor. Dolayısı ile tümör gelişiminin önüne geçmiş oluyor.

Yapılan ve yayınlanan araştırmalara göre keten tohumu tüketen kadınlarda özellikle meme kanserinin görülme sıklığı diğer kadınlara göre daha az. Bunun yanında menopoz sonrasında da meme kanseri gelişimi, keten tohumu kullanan kadınlarda daha az gözlemleniyor.

Ancak burada çok ince bir ayrıntı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Meme kanseri riski bulunan kadınların keten tohumu tüketmeleri, kanser gelişiminin tetiklenmesine neden olabiliyor. Dolayısı ile doktorunuzla görüşmeden kullanmanızı önermiyoruz.

Keten Tohumu Kolesterole İyi Gelir Mi?

Keten tohumu kolesterole iyi gelir mi sorusuna yanıt olarak bitkinin içeriğinde fitosterol isimli kolesterol yapısına benzer bir maddenin bulunduğundan söz etmeliyiz. Bu ise şu anlama geliyor: Keten tohumu tüketildiğinde, bağırsaklarda kolesterol emiliminin önüne geçilmiş oluyor.

Dolayısı ile yüksek kolesterol seviyelerinde azalmalar gözlemleniyor. Ve bu durum yapılan araştırma sonuçları ile de kanıtlanıyor. Aynı zamanda Amerikan Kalp Derneği tarafından da lif ve Omega-3 zengini besinlerin, kalp sağlığını geliştirmek adına tüketilmesi önerisinde bulunuluyor.

Keten tohumu içeriğinde bu besinlerin tamamı bulunduğu için kalp sağlığı adına da tüketilmesi öneriliyor.

Keten Tohumu Eklem Ağrılarına İyi Gelir Mi?

Keten tohumu eklem ağrılarına iyi gelir mi? sorusuna Artrit Vakfı tarafından verilen yanıt şu şekildedir: “Keten tohumu kullanılarak eklem ağrıları ve eklem sertlikleri azaltılabilir.” Bitki bu noktada önemli bir yardımcıdır. Pek çok kişi romatoid artrit, Lupus, Raynaud fenomeni gibi hastalıklardan keten tohumu ile kurtulduklarını dile getirmektedirler.

Ancak bu konuda yapılmış bir araştırma bulunmuyor. Peki eğer bu amaçla keten tohumu kullanmak istiyorsanız, bitkiyi hangi formda ne kadar tüketmelisiniz?

• Kapsül formunda ise günde 1300 – 3000 mg aralığında
• Yağ formunda ise günde 1 – 3 yemek kaşığı aralığında
•Öğütülmüş formda ise günde 1 yemek kaşığı

Keten Tohumu Kan Şekeri Dengeler

Keten tohumu kan şekeri üzerinde etkin midir yoksa değil midir şeklinde yapılan araştırmalar halen netlik kazanmış değil. Bazı araştırmalarda günlük düzenli olarak keten tohumu verilen hastalarda Tip 1 diyabet ya da Tip 2 diyabet gelişiminin önüne geçilebiliyor. Bazı araştırmalarda ise bitkinin diyabet üzerinde hiç bir etkisi gözlemlenmiyor.

Keten Tohumu Kabızlığa İyi Gelir Mi?

Keten tohumu kabızlığa iyi gelir mi sorusunun yanıtı tıpkı diyabet gibi çelişkilidir. Suda çözünmeyen bir lif kaynağı olması dolayısı ile bağırsaklarda kalan ve suyu emen keten tohumunun, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olduğu dile getiriliyor. Dolayısı ile kabızlığın önüne geçilebiliyor.

Ancak bunun aksini düşünenler de var. Örneğin çok fazla keten tohumu ya da yağı tüketenlerin ishal olduğu görüşü öne sürülüyor. Kabızlığı daha da kötüleştirdiğini ve hattabitkinin bağırsak tıkanmasına neden olduğunu öne sürenler dahi var. Dolayısı ile bu etkisi netlik kazanmış değildir.

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Keten tohumu ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yeralan keten tohumu faydaları arasında yer alan, yukarıda saymış olduğumuz unsurlara ek diğer faktörleri de şu şekilde özetleyebiliriz:

Keten Tohumu Nasıl Saklanır

Keten Tohumu Ne İşe Yarar

• Radyasyonun verdiği zararları azaltır.
• İltihaplanmayı önler
• Astım sorununun çözülmesine yardımcı olur
• Metabolik sendrom sorununa iyi gelir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu nasıl kullanılır sorusunun yanıtları da tıpkı bitkinin faydaları gibi çok fazla merak ediliyor.Herşeyin öncesinde bitkinin içeriğinde Omega-3 bulunduğu ve bu bileşenin hava ile teması sonucunda uçtuğu düşünülecek olursa, tüketmeden hemen önce öğütülmesi gerektiği önerisinde bulunmalıyız.

Bunun yanında, bitkinin faydalarından yararlanmak adına onun yağını,ununu, tablet ya da kapsüllerini kullananlar bulunduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Ayrıca keten tohumunu alıp, kullanmadan hemen önce öğüten çok sayıda kişi de bulunmaktadır.

Keten Tohumu Nasıl Saklanır?

Keten tohumu nasıl saklanır sorusunun yanıtları da oldukça önemlidir. Bu bilgilere dikkat ederek bitkiden elde edeceğiniz yararları maksimuma çıkartabilirsiniz.

Keten Tohumu

Keten Tohumu Nasıl Saklanır

• Keten tohumu ve keten tohumu yağının soğuk; en azından serin ortamlarda saklanması gerekir. Aktar ya da eczanelerden alacağınız keten tohumu ve keten tohumu yağı ile diğer yan ürünleri, eğer oda sıcaklığındaki raflarda son kullanıcıya sunuluyorsa, almayı tercih etmemenizi öneririz.

Keten tohumu nasıl saklanır ya da keten tohumu nasıl saklanmalı sorularının yanıtlarına kelimenin tam anlamı ile uyulsa dahi, üretiminin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmiş olan keten tohumunu almamak ve tüketmemek gerekir. Çünkü keten tohumu, taze tüketilmesi gereken şifalı bitkiler grubunda yer almaktadır. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi içeriğinde bulundurduğu Omega-3 bunun en önemli nedenidir.

• Keten tohumunu tam anlamı ile önerildiği şekilde aldığınızı, hatta alacağınız yere de doğru koşullarda, soğuk ortamlarda nakil edildiğini var sayalım. Siz de eve getirdiniz ve buzdolabında saklayacaksınız. Saklama süreniz iki haftayı geçmemelidir. Çünkü keten tohumu çok çabuk oksitlenen bir bitkidir. Bununla birlikte 50 ml’lik keten tohumu yağı ve 200 gramlık keten tohumunun fazlasını da almamanız önerilir. Alacağınız keten tohumu, hava almayacak şekilde olmalıdır.

• Keten tohumu ve keten tohumu yağını cam kavanoz ve şişelerde saklamaya özen gösterin.

• Çok önemli bir noktayı da, keten tohumu nasıl saklanır sorusunun yanıtları arasında sizlerle paylaşalım: kesinlikle, keten tohumunu öğütüp de keten tohumu tozu olarak saklamayı; hatta satın alırken keten tohumu tozu olarak alıp da işinizi kolaylaştırmayı aklınızdan geçirmeyin. İçeriğindeki Omega-3 yağ asitlerini kaybedecek olan keten tohumu yağının bu şekilde hiç bir anlamı kalmayacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.