Kayısının Faydaları Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısının Faydaları Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısının faydaları son dönemlerde çok sık araştırılıyor. Çünkü kayısı yaz meyveleri arasında yer alıyor ve gerek kurusu, gerek yağı gerekse de çekirdeği bu dönemlerde çok sık tüketiliyor. Hatta alışkanlık yapan bu tüketime kış aylarında da devam ediliyor. Ancak pek çok kişi kayısıyı faydalarından dolayı değil de sevdiği için tüketiyor.

Peki kayısı tüketirken aynı zamanda faydalarından da yararlanmak istemez misiniz? Sağlık bilinci gelişmiş kişiler kayısının süper besin olduğunu dile getirirler. Çünkü bu meyvenin besin değeri çok yüksektir. Bununla da kalmayıp sağlık için pek çok yararı bulunduğu, sağlığına düşkün ve doğal beslenen pek çok kişi tarafından bilinir.

Kayısının Faydaları Nelerdir

Kayısının Faydaları

Peki bilmeyenler için kayısının faydaları nelerdir? Vereceğimiz bilgiler sadece konu hakkında bilgisi olmayanlar için değil, bilgisinin tamamlanması gereken kişiler açısından da büyük öneme sahiptir. O halde hiç zaman kaybetmeden detayları almaya başlayalım. Ve bu faydalardan yararlanmak için kayısı reçeli tüketmek yeterli olur mu? Hep birlikte gözden geçirelim…

Kayısının içeriğinde bulunan vitaminlar A, C, E ve K vitaminleridir. Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor,Bakır, Potasyum… gibi mineraller bakımından da zengin olan kayısının içeriğindeki vitamin ve mineraller saymakla bitmez dersek yanlış bilgi de vermemiş oluruz aslında. Aynı zamanda kayısıyüksek oranda diyet lifi de içermektedir.

Kayısının Faydaları

Kayısının Faydaları

Sağlığa olan faydaları da zengin içeriği dolayısı ile saymakla bitmez dersek yanlış bilgi vermemiş oluruz. Kabızlık sorunu yaşayan pek çok kişi bu problemi kuru kayısı ile çözmektedir örneğin. Kuru kayısının faydaları hakkında daha detaylı bilgileri sitemiz içerisinde daha önce de vermiştik zaten…

Kayısının Faydaları

Kayısının faydaları arasında ilk sırada içeriğinde bulundurduğu diyet lifi dolayısı ile desteklediği sindirim sistemi sağlığı yer almaktadır. Dışkıya hacim katan bu lifler sayesinde bağırsak hareketleri daha sağlıklı şekilde gerçekleşir. Yağ asitlerini hızlı bir şekilde parçalayan kayısı sindirimi hızlandırır; kabızlık ve şişkinlik gibi sorunları giderir.

• İçeriğindeki lif dolayısı ile kan şekeri seviyesini dengeleyen kayısı diyabet tedavisinde iyi bir yardımcıdır. Bununla birlikte kalorisi ve karbonhidrat değeri de düşüktür. Glisemik indeksi de düşük olan kayısının kan şekerini arttıran E vitamini içeriğine de sahip olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Dolayısı ile kayısı kan şekerini dengeler cümlesini rahatlıkla kurabiliyoruz.

Kayısının faydaları arasında vücut iltihapları ile savaşan etkisinden de söz etmek gerekir. Romatizmal hastalıkların iyileşmesi de bu duruma bağlı olarak gerçekleşebilirken, yine romatizmal hastalıklarabağlı gelişen ağrılar da kayısı sayesinde azaltılabilmektedir. Dolayısı ile romatizmal hastalıklarınız varsa bu meyveyi bolca tüketmelisiniz.

• Kayısı, içeriği dolayısı ile yaşa bağlı olarak gelişen görme yeteneği azlığını ortadan kaldırabilir. Avitamini bakımından da zengin olan kayısının çekirdeği de göz yaşını uyarma özelliği göstermektedir. Ki bu durum da beraberinde göz kuruluğunun önlenmesini getirir. Dolayısı ile tükettiğiniz kayısı gözleriniz için iyi bir ilaç niteliği taşıyabilir.

• Karaciğer hasarlarını ve yağlanmasını ortadan kaldıran kayısı aynı zamanda karaciğer rejenerasyonunu destekleyen özellik de göstermektedir. Bu nedenle karaciğer problemi yaşayanlar, alkol tüketimi gerçekleştirerek karaciğerine zarar verme ihtimali bulunan ve çok ilaç kullanması gerekenler kayısıdan destek alarak karaciğerlerini koruyabilirler.

• İçeriği sayesinde kalp sağlığını koruyan kayısı potasyum ile yüksek kan basıncını, lif ile de kolesterolü düşürücü etki göstermektedir. Bu etkiler baz alındığında, kayısının kalp sağlığını koruyup, kalp krizi riskini azalttığını belirtebiliriz. Kayısılı puding tüketerek de bu etkilerden rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısının faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarından söz ederken zayıflamaya olan etkisine de değinmeden geçmemeliyiz. Her şeyin öncesinde düşük kalorili bu meyve, bununla birlikte içeriğindeki lifler dolayısı ile bizim uzun süre kendimizi tok hissetmemizi sağlar. Beyin hücrelerimize de tokluk ve iştah azlığının söz konusu olması adına sinyal gönderir. Ve metabolizmayı hızlandırır.

• İçeriğinde Kalsiyum bulundurduğu için kemik sağlığı ve gelişimi adına çok önemli etkileri bulunan kayısı aynı zamanda potasyum da barındırır. Ve kalsiyum emilimi ile dağılımı böylece daha doğru gerçekleşmiş olur. Bu unsurlar bir araya geldiğinde menopoz sonrası kemik erimesi problemi de yapılan araştırmalara göre ortadan kalkmaktadır.

• İçeriğinde Demirbulunduran kayısı bu sayede anemi tedavisine de yardımcı olmakta ve demir eksikliğini gidermektedir. Bununla birlikte hemoglobin üretimini olanaklı hale getirir ve dolayısı ile kan kalitesinin artmasına katkıda bulunur.

Kayısının faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarından birdiğeri de kulak ağrısına iyi gelen etkisidir. Bu konu ile ilgili az çalışma yapılmış olsa da ağrıyan kulağınıza 2 – 3damla kayısı yağı damlatmanız, ağrının giderilmesi adına önemli bir etki gösterebilir. Kayısı yağının faydaları hakkında daha detaylı bilgilere,linke tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

• Üst solunum yolu hastalıklarına da iyi gelen kayısı bu etkiyi içeriğindeki, antioksidan görevi üstlenen E vitamini sayesinde gerçekleştirir. Serbest radikallerle savaşan E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda yüksek ateşin tedavisine de önemli katkı sağlamaktadır.

• Kayısı aynı zamanda kırışıklıkların giderilmesine de katkıda bulunur. Kayısı çekirdeğinden hazırlanan peeling ile cilt eski ve ölü hücrelerinden arınır. Kayısı yağı ise cilde elastikiyetini koruma yetisi sağlar. Tüm bu unsurları bir araya getirdiğimizde, kayısı yağının neden bebek bakım ürünlerinde de kullanıldığını daha kolay anlayabiliriz.

• Egzama, dermatitgibi hastalıkların giderilmesine katkıda bulunan kayısı yağı aynı zamanda güneş yanığı,uyuz ve yine egzamaya bağlı gelişen kaşıntıların da önüne geçmektedir. Diğer yağlarla birlikte kullanıldığında cildin yatışmasını da olanaklı hale getirir.

Kayısı Yağının Faydaları

Kayısı yağının faydaları arasında saçların hızlı uzamasını sağlamak ve bununla birlikte saç kaybını önlemek de yeralmaktadır. Kayısı yağı bunu, içeriğinde bulundurduğu E vitamini ile yapar. E vitamini hem serbest radikallerle savaşır hem de saçın yağlı asitlerden zarar görmesinin önüne geçer.

•Cilt ve saç derisindeki sorunları önleyen ve onarımlarını destekleyen kayısı yağı saç derisindeki sedef, egzama, kepeklenme, kuruluk… gibi problemlerin giderilmesini de olanaklı hale getirir. Ve bununla birlikte saça kaybettiği nemi geri kazandırır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.