Kavun Ne İşe Yarar?

Kavun Ne İşe Yarar?

Kavun ne işe yarar sorusunun yanıtını bir çocuğa sorsanız (ki sorabilirsiniz, denemesi bedava) size masum masum gülümser; şaşırır ve kavunun meyve olduğunu, yenebileceğini söyler. Bu yanlış bir bilgi değil zaten. Ancak kavunun faydaları ve kavunun yararları bildiğimizden çok daha fazladır; uykusuzluktan cilt bakımına kadar pek çok soruna iyi gelen kavun hakkında daha fazla bilgi edinmeyi hepimiz hak ediyoruz. Böylece hem tadı, hem de kokusu güzel olan bu meyveyi daha fazla tüketebiliriz.

Kavunun Yararları

■ Kavun, içeriğinde Folat, K vitamini ve Magnezyum bulundurur. Dolayısı ile kemik sağlığını koruma adına önemli meyveler arasında yer almaktadır. Kavunun faydalarından kemik sağlığını korumak adına yararlanmak isteyenlerin 30 yaşından sonra düzenli olarak kavun tüketmesi gerekir.

■ Kavunun faydalarından bir diğeri de yaşlanma etkilerini geciktirmesidir. İçeriğindeki bileşenler ve C vitamini sayesinde kollejen desteği sağlayan kavun, bu etkisi sayesinde yaşlanmayı yavaşlatır. Kolejen, hem cilt; hem de saçlar için önemlidir. Esneklik sağlayan bu madde sayesinde cilt kırışmaz; saçlar kırılmaz…

■ Günlük Magnezyum ihtiyacınızın %4’lük kısmını bir porsiyon kavun yiyerek karşılayabilirsiniz. Magnezyum, hem kemik erimesini önleyen Kalsiyumun vücutta daha etkin kullanımını sağlar, hem krampların önüne geçer; hem de daha farklı pek çok yararı bulunmaktadır.

■ Düzenli kan akışını sağlayan kavun ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında stresi azaltmak ve uykusuzluk sorununu çözmek de yer almaktadır. Pek çok kişi kavunu geç saatlerde tüketmekten, onun sindirimi zor bir meyve olduğunu düşünerek kaçınır. Ancak uykusuzluğa iyi gelen bu meyvenin sindirim açısından hiç bir zararı yoktur.

■ Kavunun faydaları arasında, anemi, yani kansızlık hastalığına yakalanma riskini azaltma etkisinden de söz etmek gerekir. Bu noktada kavunun sadece meyvesi değil, çekirdekleri de oldukça etkilidir. Belki kabuğunu yemekte zorlanırsınız; ama karpuz, kavun gibi meyvelerin çekirdeklerini atmaktansa, onların şifalı etkilerinden yararlanmayı tercih etmelisiniz.

■ Biraz önce kavunu geç saatlerde tüketmenin sindirim sorunlarına yer açacağını düşünen kişilerin bu meyveden uzak durduklarından söz ettik. Oysa ki içeriğinde %90 oranında su bulunduran kavunun yararları arasında kabızlık sorununu gidermekten de söz edilmektedir. Suya ek olarak bol lifli yapısı ile de bu etkilere katkıda bulunmaktadır.

■ Kavun ne işe yarar sorusuna vereceğimiz son yanıt ise karaciğer sağlığını koruyor olmasıdır. Özellikle sigara kullananlarda görülen A vitamini eksikliğini giderebilen kavun böylece daha sağlıklı bir yaşamı da olanaklı hale getirmiş olur.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.