Karpuzun Özellikleri Ve Karpuzun Faydaları

Karpuzun Özellikleri Ve Karpuzun Faydaları

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte, karpuz da hepimizin en çok tüketeceği yiyecekler arasında yer alacak. Karpuz yiyoruz da, karpuzun faydaları için mi yiyoruz? Hayır. Genellikle karpuzu keyif için, yemiş olmak adına tüketiyoruz. Bu yazımızda sizlere, karpuzun faydalarından söz edeceğiz. Karpuzun faydalarını bilmeniz nedeniyle, karpuz tüketimini daha keyifli bir şekilde gerçekleştireceksiniz. Dilerseniz karpuzu neden tanımamız gerektğine bir bakalım: Karpuzun faydalarından basitçe söz etmek istersek: karpuz libidoyu yükseltir, kan dolaşımını arttırır, ve damarları rahatlatır… Bunlar basitçe bahsettiğimiz karpuzun faydaları idi. E daha fazlası mı var? Var elbette… Gelin karpuzu daha yakından tanıyalım:

Karpuzun özelliklerine baktığımızda, içeriğinde çok fazla likopen bulunduğunu bildiğimiz domatesten daha fazla likopeni karpuzun, ve karpuz suyunun içerdiğini görebiliriz. Likopenin, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Karpuzun bir fincan halinde tüketilmesi ile alınan kalori miktarı sadece 25’tir. 25 kalorilik bir karpuzun içeriğinde sadece 5 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Bununla birlikte, yağ, ve sodyum içeriğinin bulunmaması da karpuzun özellikleri arasında sayılan diğer ayrıntılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Karpuzun içerdiği vitaminlere bakmak istersek, bir porsiyon karpuz ile, günlük C vitamini gereksinimimizin %8’lik bir kısmını karşıladığımızı görürüz. Karpuzun içerdiği vitaminler arasında yer alan A vitamini, ve C vitamininin antioksidanlar olarak bilindiğini belirtmek gerekir, bu nedenle karpuz, hücrelerin herhangi bir şekilde zarar görmesini engelleyen özellik göstermektedir.
Karpuzun özelliklerinden; ve karpuzun içerdiği vitaminlerden sonra karpuzun faydalarına bakmak istersek, karpuzun özellikleri arasında yer alan güçlü likopen desteği sayesinde, karpuzun faydaları arasında, kardiyovasküler hastalıkların riskinin azaldığını görürüz. Bununla birlikte, karpuzun faydaları arasında iyi kolesterolün desteklenmesinden; ve damar sertliğinin önlenmesine olan katkılarından da söz etmek gerekmektedir. Karpuzun özellikleri arasında yer alan likopenin gücü sayesinde, karpuzun faydaları arasında, kalp hastalıklarının azalmasından da söz etmek gerekiyor. Karpuzun faydalarından yararlanmak isteyip, aynı zamanda da sigara içmeyen kişilerde, hem kalp hastalıklarının riski daha çok azalıyor, hem de kan dolaşımı daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşiyor.
Karpuzun faydaları arasında, yüksek tansiyon probleminin giderilmesinden de söz etmek gerekiyor. Özellikle obezite ile ilgili sorunlar yaşayan kişilerde, kan basıncı, karpuz, ve karpuz suyu sayesinde azalıyor. Bununla ilgili daha fazla araştırmanın yapılmasının gerekliliği konusunda bilgiler de öne sürülmektedir.
Karpuzun özellikleri hakkında bilgilerimizi sizlerle paylaşmamıza karşın, var olan hastalıklarınızın tedavisinde karpuzu değil, uzman tavsiyelerini düşünmenizin gerekliliğini de belirtmek istiyoruz. Karpuzun faydalarından sadece koruyucu etkileri dolayısı ile yararlanmalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.