Karnabaharın Faydaları

Kış aylarının geldiğinin sinyalleri, pazar tezgahlarında kış meyve, ve sebzelerinin yer almaya başlaması ile, bizler tarafından alınmaya başlandı… Bu isimler arasında karnabahar da kendisine önemli bir yer tutuyor… Peki yemeğini yapıp kaşarla pişirdiğiniz, ya da kızarttığınız karnabahar neye yarar? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere hem karnabaharın kalorsinden söz edeceğiz; hem de saymakla bitiremediğimiz karnabaharın faydalarını anlatacağız…

İsterseniz gelin ilk olarak karnabaharın içeriğinden söz edelim… Gün içerisinde gereksinim duyduğunuz vitamin, ve minerallerin bazılarını karnabahar ile alabilirsiniz. A vitamini, B1; ve B2 vitaminleri, C vitamini, E vitamini, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Demir, Silisyum, Klor, Sülfür… karnabaharın içeriğini oluşturan bileşenler arasında sayılmaktadır. Ama, tüm bu değerli besin ögelerine karşın, karnabaharın kalorisi çok yüksek değildir. Brokoli ile akraba olan, ve görünüm bakımından da brokoliye benzeyen karnabaharın kalorisi 25’tir… Yani, 100 gram haşlanmış karnabahar yerseniz sadece 25 kalori alırsınız ki bu da sizin zayıflama diyetlerinizde oldukça işinize yarayacaktır…

Karnabahar Neye Yarar?

• Biraz önce de belirttiğimiz gibi karnabaharın kalorisi düşük, ama besin değeri yüksektir. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde, doyurucu olması dolayısı ile rahatlıkla kullanılabilir. Haşlamasının lezzetli olması, ve rahatlıkla tüketilebilmesi dolayısı ile, perhiz yapan hastaların da karnabahar tüketebileceklerini belirtmeliyiz. Bu anlamda sağlıklı yaşam için, karnabahar yemeniz gerektiğini söylersek, yanlış bilgi vermemiş oluruz…

• Karnabaharın faydaları arasında idrar söktürme etkisinden de söz edilir. Dolayısı ile, ödem giderici bir özellik gösterir, ve toksinleri atar.

• Sindirim sistemi problemlerinin oluşmadan önlenmesini olanaklı hale getirir.

• Karaciğer sağlığı için yararlıdır, karaciğerin temizlenmesine katkıda bulunur.

• Diyabet hastaları rahatlıkla kullanabilir, ve rahatlamaları da karnabahar sayesinde sağlanabilir.

• Beden gücünü, ve karşı cinsle birlikte olma isteğini arttırır.

• İçeriğinde bulundurduğu folik asit ile, hamilelik döneminde anne adayları tarafından rahatlıkla kullanılabilir; ve anne karnında bebeğin sağlıklı gelişimini olanaklı hale getirir.

• Kalp sağlığının korunmasına katkıda bulunur.

• Öbeziteyi önler.

• Karnabaharın faydaları arasında kabızlığın önlenmesinden de söz etmek gerekir. İçeriğinde yoğun olarak bulundurduğu su; ve lif sayesinde bağırsakların çalışmasını kolaylaştıran karnabahar, bu sayede kolon kanserinin önlenmesine de yardımcı etki göstermekte, ve karın şişkinliğini gidermektedir.

• Beyin sağlığını koruyan karnabahar, zekayı, ve öğrenme gücünü arttırır. Bu etkisi sayesinde Alzheimer için de kalkan görevi oluşturur; ve çağın hastalığı olan unutkanlığın giderilmesinde de yardımcı etki gösterir.

• Eklem ağrısını, eklemlerdeki şikayetleri, ve hastalık risklerini azaltan karnabaharın faydaları arasında kemik erimesinin önlenmesinden de söz etmek gerekmektedir.

• Kansere karşı koruma kalkanı oluşturur, kanserli hücrelerin büyümesini önler.

Karnabaharın zararlarına baktığımızda ise, sadece fazla tüketilmesi halinde olumsuz etkilerinin görülebileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Çok fazla tüketildiğinde, karnabaharın zararları arasında yer alabilecek olan böbrek taşı şikayeti gündeme gelebilir. Böbrek taşı problemi olan, ya da farklı böbrek rahatsızlıkları bulunanların karnabahar çok tüketmesi önerilmez. Gut hastalığı bulunanlar da dikkatli karnabahar tüketmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası