Karanfil Yağı Ne İşe Yarar?

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar?

Karanfil yağının faydaları düşünüldüğünde, ilk akla gelen diş ağrısını gideren etkisidir ki bu durum, diş macunu üreticileri tarafından da kabul edilmektedir. Seyreltilerek kullanılması gereken karanfil yağı sadece diş ağrısına değil, şişliklerine de iyi gelir. Ancak karanfil yağı ne işe yarar sorusunun yanıtları bununla sınırlı değildir. Cilt, karaciğer, sindirim sistemi sağlığına da iyi gelen karanfil yağının faydaları oldukça geniş bir yelpazede sayılmaktadır. O halde hemen sorumuzun yanıtlarını alalım: Karanfil yağı ne işe yarar?

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar?

■ Karanfil yağı akne probleminin giderilmesine katkıda bulunur. Bunun için sadece üç damlası yeterlidir. İki tatlı kaşığı bal ile karıştırarak aknelerinizin üzerine uygulayabilir ve kuruduğunda ılık su ile durulayabilirsiniz. Burada sadece karanfil yağının faydalarından değil, baldan da yararlanırsınız. Bal da antioksidan özelliktedir. Dolayısı ile sivilcelerinizden kurtulmanıza katkıda bulunur.

■ Karanfil yağının faydaları arasında da antioksidan etkiden, balda olduğu gibi söz edilebilmektedir. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallere, hücre ölümüne, kansere neden olan hücrelerin çoğalmasına, yaşlanma etkilerinin hızlanmasına… karşı korurlar. Dolayısı ile daha genç görünmek, daha uzun yaşamak, sağlıklı bir hayat sürmek… gibi istekleriniz varsa karanfil yağından yararlanabilirsiniz.

■ Karanfil yağının faydaları arasında, sindirim sistemine de iyi gelen etkisinden söz etmiştik. Kabızlık sorununun ve hazımsızlığın giderilmesi ile ülser sorunlarının çözüme kavuşturulmasında karanfil yağından yararlanabilirsiniz.

■ Karanfil yağı ne işe yarar sorusunun en bilinen yanıtı diş ağrılarına iyi geldiğidir. Çünkü içeriğinde Ojenol madde bulundurmaktadır. Söz konusu bu madde hem antibakteriyel özellik göstererek bakterilerin, ağız ve diş eti iltihaplanmalarının giderilmesine katkıda bulunur; hem de anestezik özelliği dolayısı ile diş ağrılarının giderilmesine katkıda bulunur. Karanfil yağının faydalarından diş sağlığı için yararlanmak adına, bir parça pamuğu alın ve top haline getirin. Karanfil yağının içerisine batırıp çıkartın. Diş ağrısının olduğu bölgeye uygulayın. Ancak söz konusu karanfil yağının çok etkili olduğunu ve yaktığını hissederseniz, zentinyağı ile seyreltin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.