Hint Yağı Ne İşe Yarar?

Bizler Hint yağını sadece kaşlarımızı, kirpiklerimizi güçlendirmek, ve saç bakımında bize yardımcı olması adına kullanırız. Ancak Hint yağının faydaları sadece bu kadarla sınırlı olmayıp, iltihap kurutucu etkisinden göz sağlığına olan katkısına kadar pek çok şeyden söz etmek gerekmektedir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, kötü kokusu nedeni ile kullanmaktan kaçtığınız Hint yağı ne işe yarar sorusunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız…

Hint Yağı Ne İşe Yarar?

Hem dahili, hem de harici olarak kullanılabilen Hint yağının faydaları arasında, güzellik öncesinde sağlığa olan yararlarından söz etmek gerekmektedir. Pek çok sindirim sistemi hastalığının giderilmesine katkıda bulunan Hint yağı, özellikle bakterilerden kaynaklı sindirim problemlerinde kabızlığın giderilmesine katkıda bulunmaktadır. Parkinson; ve beyin felci gibi problemlerin giderilmesi; ve önlenmesine katkı sağlayan Hint yağının faydaları arasında adet düzensizliğini gidermek; ve ağrılı adetlerin önlenmesini sağlamak da sayılmalıdır, ve bu etkilerden yararlanmak için de Hint yağının düzenli kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, Hint yağı sayesinde olanaklı olmaktadır.

Harici kullanımda ise, eklem ağrılarına neden olan gut, artrit, romatizma gibi problemlerin giderilmesi, ve ağrının dindirilmesi sağlanmaktadır. Göz sağlığına da katkısı bulunan Hint yağı, özellikle göze kaçan yabancı maddelerin çıkartılması; ve sonrasında gözün enfeksiyon kapmaması için damla olarak kullanılabilmektedir. Arpacık çıktığında, ya da gözde kızarıklık olduğunda, problemli bölgelerin üzerine günde 2 – 3 kere Hint yağı uygulanması önerilmektedir.

Güzellikte de bilinenlerden çok daha fazla katkı sağlayan Hint yağı, kirpiklerin güçlenmesini, ve kalınlaşmasını sağlarken, saçkıran gibi hastalıkların, ve cilt problemleri ile deri döküntülerinin de önüne geçmektedir. Hint yağının faydaları arasında ayak sağlığından da söz edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayaklarınızı 10 dakika kadar sıcak suyun içerisinde bekletir, ve kurulamanızın sonrasında Hint yağı uygularsanız, var olan çatlakların giderilmesi, ve yeni çatlakların önlenmesi sağlanabilmektedir. Göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesi için de Hint yağının faydalarından yararlanılabilmektedir.

Saç bakımında, saçın parlaması, canlanıp güçlenmesi, dökülmesinin önlenmesi, çabuk uzaması… gibi pek çok amaç için kullanılan Hint yağı, saça gereksinim duyduğu her şeyi sağlama özelliği göstermektedir. Eğer saç bakımında Hint yağını kullanacaksanız, onu badem yağı ile seyreltip, saça bu şekilde uygulamalısınız. Bu şekilde, hem kolay uygulanma olanağı sunmaktadır, hem de yıkanması kolay olacaktır, ve Hint yağının saçta ortalama bir saat kalması gerektiği de unutulmamalıdır.

Hint Yağının Zararları

Eğer gerektiği kadar kullanacak olursanız Hint yağının zararlarına maruz kalmazsınız. Ancak, aşırı dozda kullanırsanız, hamileyseniz; ya da bebek emziriyorsanız, bulantı, kusma, ishal, ve karın ağrısı gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, önce doktorunuzla görüşmeniz gerektiğini unutmamalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası