Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

Sizlere sitemizde sık sık, Hindistan cevizi yağı hakkında bilgilerden söz ediyor, cilt bakımı, ve saç bakımında ne gibi etkilere sahip olduğunu anlatıyoruz. Tabi nasıl kullanılacağını da… Peki Hindistan cevizi yağı sadece cilt; ve saç bakımında mı kullanılır? Günde ortalama 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmenin, yakacağınız kalori miktarını %5 oranında arttıracağını biliyor muydunuz? Peki ya, zayıflama etkisi dışında Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Hindistan cevizi yağı nelere iyi gelir? İşte yanıtlarımız:

Hindistan Cevizi Yağı Nelere İyi Gelir?

• Eğer romatizmal problemleriniz varsa, kanserden, herkes gibi korunmak istiyor, migren ağrılarınızın hafiflemesini, uykusuzluk sorununuzun çözülmesini istiyorsanız, günde yirmi dakika boyunca, ağzınızda Hindistan cevizi yağı çiğneyin… Bu şekilde, beyaz bir tabaka oluşacak… İşte söz konusu bu tabaka, tükürük bezlerinde yer alan toksinlerin, yağ tarafından alınmış olduğunun göstergesi… Eski bir ayurveda yöntemi olarak bilinen bu uygulamanın adı ise, Oil Pulling…

• Cilt bakımında ne kadar etkili olduğunu bildiğimiz Hindistan cevizi yağı ile, makyaj temizliği yapabilirsiniz. Göz makyajını da silebileceğiniz bu yağı cildinize, pamuk aracılığı ile uygulayabilir, sonrasında da cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz…

Hindistan Cevizi Yağı Neye İyi Gelir?

• Saç bakımında da etkisi olduğunu, tıpkı cilt bakımında olduğunu bildiğimiz gibi bildiğimiz Hindistan cevizi yağını, saçlarınıza, bir çay kaşığı miktarında uygulayın; parmak uçlarınızla masaj yapın; ve sonrasında on dakika bu şekilde bekleyin. Ardından saçlarınızı yıkarsanız, saçlarınızın daha yumuşak, parlak, ve canlı olduklarını görebileceksiniz.

• Kış aylarının yaklaşması ile birlikte soğuyan havalarda, cildimizin neme, her zamankinden çok gereksinimi olacak. İşte Hindistan cevizi yağı bu anlamda da yardımcı… Dizler, dirsekler, ellerin arkası, ense… Kısacası, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu her yere uygulayabileceğiniz bu yağ ile pek çok sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Masaj sonrasında en az on dakika bekleyin; ardından yağı ılık su ile yıkayıp vücudunuzu durulayabilirsiniz.

• Rüzgarın etkisi ile uçuşan saçlarınıza; ya da siz düzleştirseniz de kıvrılan buklelerinize bu yağ ile dur diyebilirsiniz. Yapmanız gereken, az miktarda yağı istediğiniz yerlere sürmekten ibaret… Göreceksiniz ki, saçlarınız hem söz dinleyecek, hem de sağlıkla ışıldayacak…

Acı Elma Yağı Nasıl Kullanılır?

• Biliyorsunuz ki esmer şekerin peeling etkisi, Hindistan cevizi yağının ise nemlendirme özelliği bulunuyor. Bu ikiliden süper bir karışım elde ederseniz, cildinizin pürüzsüz bir hal alacağını biliyor musunuz? Yapmanız gereken, her birinden bir yemek kaşığı alıp karışım hazırlamak, ve cildi bu karışım ile ovmaktan ibaret… İkiliye tuz da ilave ederseniz, ayak peelinginizi de yapabilirsiniz. Kullanım sonrasında pul pul dökülecek olan cildiniz sonrasında nemlenip, harika görünecek…

• Hindistan cevizi yağının içerisine, kontrollü şekilde soda ilave edin; ve macun kıvamına gelen bu karışımı diş fırçasına alıp dişlerinize uygulayın… Dişlerinizin temiz; ve beyazlığına inanamayacaksınız.

• Bir deodorant gibi kullanabileceğiniz bu etkili yağı, koltukaltı; ve ayaklarınıza sürebilir, misler gibi kokabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı Kullanımı

• Kütiküller ise, tırnaklarınızın kenarlarında bulunan etler; ve Hindistan cevizi yağı bu etlerin yumuşamasına da katkıda bulunuyor. Yapmanız gereken ise, sadece etlerinize, günde iki kere Hindistan cevizi yağı uygulamaktan ibaret..

• Tıraş olmak için jilet kullanıyorsanız, tıraş köpüğü olarak ince bir tabaka halinde Hindistan cevizi yağını söz konusu bölgeye uygulayın. Hem pürüzsüz tıraş olduğunuzu göreceksiniz, hem de jiletin daha uzun süreli kullanımı söz konusu olacak…

• Güneş yanıklarına kış aylarında çok maruz kalmazsınız; ama yine de bu bilgi aklınızda bulunsun: Yanığın şiddetli acısı biraz azaldığında, bölgeye Hindistan cevizi yağı uygulayın; ve hafif bir masaj yapın. Hem teniniz soyulmayacak; hem de iyileşme süreniz kısalacaktır.

Hindistan Cevizinin İçeriği

• Bebeğiniz, altının sürekli sarılı olması dolayısı ile pişikelre maruz kalabilir; ve hassas teni buna dayanamayabilir. Bu nedenle, ilk olarak, koluna küçük bir noktaya, biraz Hindistan cevizi yağı uygulayıp bekleyin. Eğer tahriş, kızarıklık, kaşıntı… gibi durum söz konusu olmaz ise, bebeğinizin, yağa alerjisi yok demektir. Altını açtığınızda hafifçe sürün, sonrasında yeniden bebeğinizi bezleyin. Pişiklerin kısa zamanda geçtiğini göreceksiniz, ama pişik olmasa dahi, günlük kullanım için de, uygun bir nemlendirici olduğunu belirtmeliyiz.

• Bebeğinizin eğer ki Hindistan cevizi yağına alerjisi olmadığını, koluna uyguladığınız testle görürseniz, başındaki konakların yumuşamasını da bu yağ ile sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken, biraz yağı bebeğin başına sürmek, hafifçe masaj yapmak, ve sonrasında biraz bekleyip, ardından bebeğin başını ılık su ile durulamaktır.

• Pek çok öğrenci bize, bitlerden nasıl kurtulurum sorusunun yanıtlarını merak ederek gelmekte, ve bit sorunundan bir türlü kurtulamamaktan şikayet etmektedir. Ancak bunun Hindistan cevizi yağı ile çok kolay olduğunu bilemezsiniz… İlk olarak saçlarınızı sirke ile ıslatın. Ardından da sirkenin saçlarınızda kurumasını bekleyin. Ve sonrasında saçınıza bolca Hindistan cevizi yağı uygulayın. Bu şekilde bekleyebildiğiniz kadar bekleyin. Ne kadar çok beklerseniz o kadar iyi, unutmayın. Beklemekten sıkıldığınızda saçlarınızı bit tarağı ile tarayın; ve sonra şampuanlayıp durulayın. Gerekirse iki kere şampuanlayın. İşlem sonunda duruladığınız saçlarınızın, her zamankinden daha canlı olduğunu da göreceksiniz…

Bitki Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

• Eğer alerjik problemleriniz varsa, burun kanatlarınızın kenarlarına biraz Hindistan cevizi yağı sürün. Tozu, ve polenleri tutacak olan bu yağ, alerjenlerin burnunuza girmesini önleyecek; ve dolayısı ile saman nezlesi probleminden kısa zaman içerisinde kurtulabileceksiniz.

• Bebeğinizin diş çıkaracağını anladığınızda, diş etlerine az miktarda Hindistan cevizi yağı uygulayın, ve hafifçe ovun… Hissettiği acıyı azaltacağınızdan, ve bebeğinizin rahatlayacağından emin olabilirsiniz.

• Çizik, ve kesiklerin üzerine sürerseniz; hem yaranın iyileşme sürecini kısaltacak, hem de bölgeyi bakterilerden koruyacaktır. Eğer şişkinlikler üzerine uygularsanız da ağrı giderici özellik gösterir.

Sağlıklı Bronzlaşma Yolları

• Böcek ısırması sonucu oluşan kızarıklık, şişlik, kaşıntı, yanma… gibi problemlerin azaltılması için, söz konusu bölgeye direkt olarak Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz.

• Soğuk algınlığı ile savaş için küvet içerisine sıcak su doldurup, limon; ve bir çay kaşığı da Hindistan cevizi yağı ilave edin. Bununla birlikte, tıkanıklıklar için de sırtınıza, Hindistan cevizi yağı; ve okaliptus yağı karışımı uygulayabilirsiniz…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.