Hindistan Cevizi Suyu Faydaları

Hindistan Cevizi Suyu Faydaları

Hindistan cevizi suyu neye yarar sorusunun yanıtlarını pek çok kişi bilmez, hatta pasta ve muhallebi süslemenin haricinde Hindistan cevizi pek sık kullanılan bir meyve değildir. Ancak içeriğinde %94 oranında su bulunduran Hindistan cevizinin yağ oranı da oldukça azdır. Dolayısı ile Hindistan cevizi suyu faydaları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Tadı şekerli olan ve cevize benzeyen Hindistan cevizi suyu yeşil Hindistan cevizinden elde edilir ve Hindistan cevizi sütü ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırılmamalıdır.

Hindistan Cevizi Suyu Neye Yarar?

■ Hindistan cevizi suyu faydaları arasında yer alan ilk şey, dehidrasyon; yani susuzluk problemini önlemesidir. Bu durum, içeriğinde bulundurduğu mineraller dolayısı ile Hindistan cevizi suyunun sporcular için büyük önem teşkil etmesine neden olmaktadır. Günde bir bardak içeceğiniz Hindistan cevizi suyu ile günlük Potasyum ihtiyacınızın %17’sini karşılamış olursunuz. Sporcuların Hindistan cevizi suyundan yararlanabilecekleri bir diğer durum da, özellikle antrenman ve yarışların sonrasında kasların iyileşmesine katkıda bulunmasıdır.

■ Tadı şekerli olmasına karşın, Hindistan cevizi suyu neye yarar sorusunun yanıtları arasında kilo kontrolü de yer almaktadır. Diğer yağ ve şeker içeriğine sahip içeceklere nazaran kalori problemi yaratmayan Hindistan cevizi suyu faydaları arasında açlık hissini bastırmasından da söz etmek gerekir. Bu noktada, kendi kalorisinin düşük olmasının yanısıra, gün içerisinde daha az kalori almanıza da katkıda bulunur.

■ Hindistan cevizi suyu doğal bir antioksidandır. Karaciğerdeki oksidasyonu azaltıcı etkisinin bulunduğu son zamanlarda yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Buna ek olarak serbest radikallerin vücuttan atılımını kolaylaştırır ki bu sayede de kanserojen ve yaşlanma etkisi bulunan maddeler vücuttan atılmış olur. Hem geç yaşlanır; hem de Hindistan cevizi suyu faydaları arasında yer alan antikanserojen etkisinden yararlanmış olursunuz.

■ Hindistan cevizi suyu neye yarar sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, kalp hastalıklarının riskini azaltması, damar sağlığını koruması ve tansiyonu düşürücü etkisidir. İçeriğinde bulunan Potasyum sayesinde, vücut için zararlı Sodyumun etkilerinin idrar yolu ile kolay atılmasını sağlar. Buna ek olarak trigliserit, kolesterol ve karaciğer yağlarının azalmasına katkıda bulunur. Dolayısı ile günde bir bardak Hindistan cevizi suyu tüketerek, sağlıklı yaşam adına bir adım atmış olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.