Havuç Yağının Faydaları

Havuç, içeriğinde bulundurduğu A vitamini dolayısı ile sağlığımıza ne kadar yararlıdır; bunu bilmeyenimiz neredeyse yoktur. Ve son zamanlarda bitkisel ürünlere merak salan bizler, saç ve cilt bakımımız için kozmetik ürünler yerine, bitkisel yağları kullanmayı tercih eder olduk. Tam da bu noktada çok popüler yağlar var; örneğin çam terebentin yağı saçlara iyi geliyor, badem yağı kaşlara, argan yağı cilde… Peki ya havuç yağı? Sağlığımız için faydaları saymakla bitmeyen havuçun yağının ne işe yaradığını kaçımız biliyoruz? Havuç yağının faydaları hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımız içerisinde, havuç yağının faydalarını saç ve cilt için ayrı ayrı bulabileceksiniz.

Havuç Yağının Faydaları Nelerdir?

■ Havuç yağı içeriğinde antioksidan maddeler bulundurmaktadır. Dolayısı ile cildimize uyguladığımız anda, cilt hasarlarının onarımını gerçekleştirmeye başlar.
■ Ciltteki kırışıklık ve ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur.
■ Cildi ferahlatıp yumuşatır.
■ Havuç yağının faydaları arasında güneş lekelerini gidermeye olan katkısından ve yaşlılık etkilerini yavaşlattığından da söz etmek gerekir.
■ İçeriğinde beta karoten bulunduran havuç yağı dolayısı ile antioksidan etkiye sahiptir ve güneşin zararlı UV ışınlarının cildimize daha az miktarda ulaşmasını sağlar.
■ Enfeksiyonların etkilerini azaltmaya katkısı bulunan havuç yağı, bununla birlikte, enfeksiyona bağlı hastalıkların giderilmesinde de yüzyıllardır kullanılmaktadır.
■ Saç sağlığı için gerekli A, E vitaminleri ile beta-karoten içeriğine sahip olan havuç yağının faydaları arasında saçları nemlendirmek ve sağlıklı uzamalarına katkıda bulunmak da yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası