Hangi Sabunu Kullanmalıyım?

Hangi Sabunu Kullanmalıyım?

Hangi sabunu kullanmalıyım diyenler genellikle, hangi sabun neye iyi gelir ve hangi sabun ne işe yarar sorularının yanıtlarını öğrenmek istiyorlardır. Biz de bu nedenle ilerleyen bölümlerde merak ettiğiniz sorulara yanıt vermek istedik. Bitkilerden elde edilen sabunlar, o bitkilerin içeriğinde yer alan maddelerle donatılmış demektirler. Ve bu durum, kullanılan sabunların onlarca hastalığa iyi gelmesi anlamını taşımaktadır. O halde hadi hangi sabunu kullanmalıyım sorunuzun yanıtlarını sizlere aktaralım.

Hangi Sabun Neye İyi Gelir?

■ Argan Sabunu: Fas kökenli argan sabunu en çok saç dökülmelerini önleme özelliği göstermektedir.

■ Avokado Sabunu: Cildi nemlendirerek cilt lekelerinin giderilmesine katkıda bulunan avokado sabununun faydalarından yararlanmak ve daha diri bir cilt görünümüne sahip olmak için, vücudunuza köpüğü ile masaj yapabilirsiniz.

■ Ballı İnci Tozu Sabunu: Cildi parlatma özelliğinin yanında sıkılaştırıcı etkileri ile de bilinmektedir.

■ Biberiye Sabunu: Hangi sabun ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan biberiye sabunu, vücuttaki ve saçtaki yağ dengesini sağlamaya yardımcı olur.

■ Bıttım Sabunu: Son dönemlerin en popüler sabunları arasında yer alan bıttım sabunu saç ve vücut bakımına katkıda bulunmaktadır.

■ Böğürtlen Sabunu: Cilt temizliğinde etkili bir sabundur.

■ Buğday Sabunu: Hangi sabunu kullanmalıyım diyor ve nasırlarınızdan ya da vücudunuzdaki çatlaklardan şikayet ediyorsanız kullanabileceğiniz, etkisi görülmüş sabunlar arasında buğday sabunu da yer almaktadır.

■ Çam Sabunu: Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarından şikayetçi iseniz kullanmanızın önerildiği çam sabununu aynı zamanda cildiniz yağlı ise de kullanabilirsiniz.

■ Civanperçemi Sabunu: Saç bakımına katkıda bulunup, güneş yanıklarını gideren ve yüzde görülen çöküntüler üzerinde etkili bir sabundur.

■ Çilek Sabunu: Ciltteki pullanmaları gidermesi dolayısı ile kuru ciltlerin kullanımı için uygundur.

■ Damla Sakızı Sabunu: Yaşı 40 üzeri olan ve cilt sarkması problemi yaşayan kadınların kullanması önerilen damla sakızı sabunu, ciltte botoks etkisi yaratması ile bilinmektedir.

■ Defne Sabunu: Hangi sabun ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan defne sabunu, saç köklerini canlandırır, cilt hastalıklarına iyi gelir ve gözenekleri açma etkisi bulunmaktadır.

■ Enginar Yaprağı Sabunu: Ellerde ve ayaklarda görülen şişliklere iyi gelir.

■ Fesleğen Sabunu: Böcek ve sinek ısırmalarında iyileşme süresini kısaltan fesleğen sabunu kanda bulunan ürik asit miktarını azaltarak gut hastalığını önleme özelliği gösterir.

■ Fransız Lavantası Sabunu: 17 yaşından büyük gençlerin akne ve sivilce sorunlarını çözmektedir.

■ Gül Yaprağı Sabunu: Hangi sabunu kullanmalıyım diyenler, özellikle ciltleri hassas ise makyaj temizliğinde kullanım gerçekleştirebilirler.

■ Havuç Sabunu: Çil ve güneş lekelerini gidermeye yardımcı olur.

■ Himalaya Tuzu Sabunu: Boyalı saçlarda kullanılıp, saçı arındıran özellik göstermektedir.

■ Hindiba Sabunu: Gut hastalığına iyi gelmekle birlikte, kas ağrıları ve romatizmal hastalıklara karşı da etkilidir.

■ Hindistan Cevizi Sabunu: Romatizma, eklem ve kas ağrılarında etkili olmakla birlikte, Hindistan cevizi sabunu için hangi sabun ne işe yarar dediğimizde, iltihaplanma için etkili olduğunu da söyleyebiliriz.

■ Ihlamur Sabunu: Cilt lekeleri, iltihaplanma, kaşıntı ve yanıklara iyi gelmektedir.

■ Isırgan Sabunu: Kepek ve saç dökülmesi problemlerine karşı iyi gelmektedir.

■ İncir Sabunu: Hücre gelişimini destekleyip, mat ciltleri peeling etkisi dolayısı ile temizlemektedir.

■ Kahve Sabunu: Selülit gibi cilt sorunlarına karşı iyi gelen kahve sabununun ağrı giderici özelliği de bulunmaktadır.

■ Kakao Sabunu: Hamilelikten sonra ortaya çıkan çatlakların giderilmesinde etkilidir.

■ Kantaron Sabunu: Antiseptik özelliğinin bulunması dolayısı ile yaralarda mikrop oluşumunu önler.

■ Kara Üzüm Sabunu: Varis tedavisinde kullanılmasının yanında cildi koruma özelliği de göstermektedir.

■ Karanfil Sabunu: 45 yaşından sonra düzenli kullanılması halinde, ciltte yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkları giderme özelliği bulunmaktadır.

Hangi sabunu kullanmalıyım dediğiniz noktada, görmüş olduğunuz gibi, hangi sabun neye iyi gelir ve hangi sabun ne işe yarar sorularının farklı pek çok yanıtı bulunmaktadır. Doğadan gelen mucizelere karşı kendinizi kapatmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.