Güzelleşmek İçin Tarçın Nasıl Kullanılır?

Güzelleşmek İçin Tarçın Nasıl Kullanılır?

Tarçınla cilt bakımı ve tarçınla saç maskesi yapmak pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Hatta saç rengini tarçınla açanlar ve saçını tarçınla boyayanlar bile var. Aslında tarçın çok sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli bir baharat. Ama vücudun dıştan kullanımında da oldukça önemli avantajlar sağlıyor. Peki güzellik adına tarçın nasıl kullanılır? İşte yanıtları…

Güzellik İçin Tarçın Nasıl Kullanılır?

■ Yaz aylarında güneşin doğal etkileri dolayısı ile bronzlaşmak mümkün ama bu bronzluğu kış aylarında saunaya giderek elde etmeye çalışıp, bir de zararlı etkilerine maruz kalmak var. Ancak tarçınla cilt bakımı yaparak, kış aylarında da daha bronz ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Ama bunun için tarçın nasıl kullanılır sorusunun yanıtı verildiğinde, tek malzeme tarçın değildir. Etken malzeme tarçındır. Kakao tozu, mısır nişastası, Hindistan cevizi ve tarçını bir kase içerisinde iyice karıştırın. Sonrasında, elde etmiş olduğunuz karışımı elinizin üzerine sürüp, ortaya çıkardığı renge bakın. Siz daha koyu bir bronzluk istiyorsanız, karışıma biraz daha tarçın ekleyin.

■ Tarçınla saç maskesi yapabileceğinizden, hatta tarçınla saç rengini açmanın dahi mümkün olduğundan söz etmiştik. Bu yöntemi sadece saçlarınız kızıl tonlarda ise denemelisiniz. Yapmanız gereken: saç kreminin içerisine biraz tarçın ilave etmek. Sonra bu karışımı saçlarınıza uygulayın ve saçınızı bir bone ile sarın. En az altı saat bu şekilde bekletin; ama bizim bu noktada önerdiğimiz ideal süre, geceden sabaha kadar olacaktır. Sonrasında kızıl saçlarınızın daha parlak ve canlı göründüğüne şahit olabileceksiniz.

■ Tarçın nasıl kullanılır sorusunun bir diğer yanıtı da, hepimizin bildiği gibi tarçın çayı tüketimi… Hatta pek çok kişi çayının içerisine tarçın karıştırarak bu durumu sürekli hale getiriyor ve tarçının kan şekerini dengeleme özelliğinden de yararlanıyor. Ancak tarçın çayını günde bir kaç bardak içmeniz halinde, güzelliğinize gölge düşüren mantar sorunundan kurtulabileceğinizi unutmamalısınız. Bu öneri sağlık adına oldukça lezzetli bir çözüm.

■ Tarçınla cilt bakımı yaparken onu dudak balmı olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Hindistan cevizi yağını eritin ve sonrasında içerisine, macun kıvamını alana kadar tarçın ilave edin. Ardından hazırlamış olduğunuz bu karışımı dudaklarınıza balm olarak uygulayın; ama dudaklarınızı yalamayın. Böylece daha yumuşak; hem de güzel dudaklara sahip olmuş olacaksınız.

■ Tarçın nasıl kullanılır sorusunun yanıtları arasında onu pudra olarak değerlendirmek de yer almaktadır. Bunun için üç çorba kaşığı mısır nişastasının içerisine iki çorba kaşığı tarçın eklemeniz ve iyice karıştırmanız gerekir. Ardından bu karışımı fondöteninizin üzerine pudra olarak uygulayabilirsiniz.

■ Tarçınla cilt bakımında bir diğer alternatif de onunla peeling yapmaktır. Yine tarçının en yakın arkadaşı bu noktada da Hindistan cevizi yağı olacaktır. Karışıma biraz da şeker ilave ettikten sonra cildinize uygulayın ve bu şekilde bir süre bekleyin. Ortalama 15 dakika peeling için yeterlidir. Ardından yüzünüzü ılık su ile duruladığınızda, cildinizin ne kadar yumuşak olduğuna siz bile şaşıracaksınız.

■ Ağız kokusu, pek çok kadının güzelliğine gölge düşürür. Tarçın bu noktada da imdadınıza yetişir. Dişlerinize ılık suyun içerisine eklediğiniz bir miktar tarçınla gargara yaptığınızda nefesiniz tazelenir. Diş macununun yerini tutmaz belki; ama oldukça etkilidir.

■ Sivilceleriniz ve akneleriniz varsa, yine tarçınla cilt bakımı yapmalı; bu sefer de içerisine bal ilave etmelisiniz. Sorunlu bölgelere uygulayacağınız tarçınlı bal karışımını cildinizde 15 – 20 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayın. Haftada bir yapmanızın yeterli olacağı tarçınlı bal karışımı hem sivilce izlerini giderir; hem de yeni sivilce oluşumunu engeller.

■ Tarçınla cilt bakımı ve tarçın nasıl kullanılır sorusunun son yanıtı için tarçını yulaf ezmesi ve limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı cildinize uygulayıp 20 dakika beklemesini sağlayın. Ardından ılık su ile duruladığınız cildiniz bu sayede fazla yağlarından arınacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.