Gliserin Yağının Faydaları

Bu yazımızda sizlere gliserin hakkında bilgilerden söz ederek gliserin nedir, gliserin nerelerde kullanılır, ve gliserin yağının faydaları nelerdir sorularının yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. Özellikle kış aylarının yaklaşması ile birlikte, hem gliserin; hem de gliserin yağının ismini sıklıkla duyacaksınız. Bu nedenle, gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Gliserin Nedir?

Renksiz bir sıvı olan gliserinin kıvamı şuruba benzemektedir; ve Gliserol adı ile de bilinmektedir.

Gliserin Nerelerde Kullanılır?

Gliserin her şeyin öncesinde arabalarda, kış aylarında, don yaşanacak olan günlerde kullanılır. Suyun donmasını geciktireceğinden dolayı antifriz görevi üstlenmektedir.

Bununla birlikte, cilt bakımı ürünlerinin çoğunda nemlendirme amacı ile kullanılır. Kış aylarında el çatlamasının önüne geçmek için kullanılan pek çok cilt bakımı ürününün içerisinde gliserine rastlayabilirsiniz.

İlaç yapımında, merhemlerde kullanılabilen gliserin aynı zamanda gıda üretiminde; ve diş macunlarının içeriğinde de kullanılabilmektedir.

Gliserin Yağının Faydaları Nelerdir?

• Gliserin yağının faydaları arasında cildin beslenmesi, ve yumuşaklığının korunmasından söz etmek gerekmektedir. Dirseklerde; ve topuklarda bulunan sertlikler bu sayede giderilebilir. Manikür – pedikür öncesinde yumuşatma, sonrasında ise nemlendirme, ve bakımlı görünme adına gliserin yağından faydalanılmaktadır.

• Gliserin yağının faydaları arasında saç bakımına olan katkısından da söz etmek gerekir. Bu noktada gliserin saça nemi hapsedici özellik göstermektedir. Yapılması gereken, temiz saça, saç uçlarına az miktarda gliserin yağı uygulamaktır. Az miktarda gliserin yağını elinizde ısıtarak saç uçlarına uygulamanız yeterli olacaktır. Bu işlem aynı zamanda, işlem görmüş, ve boyalı saçlardaki kırıkların giderilmesini de olanaklı hale getirmektedir. Söz konusu işlemi kuru değil, nemli saça uygulamanız gerektiğini belirtmeden de geçmemeliyiz.

• Gliserin yağının faydaları arasında yer alan yumuşatıcı etki sayesinde, kulak temizliğine de katkı sağladığını belirtmemiz gerekmektedir. Bu nedenle, gerçekleştirilecek olan kulak temizleme işleminin yapılmasından bir kaç gün önce, kulak içine günde bir kaç kere gliserin damlatılması önerilmektedir. Gliserin yağının faydaları arasında kulağa olan etkileri bununla da sınırlı değildir. Kulağınıza su kaçtığı zamanlarda, yine kulak içerisine damlatacağınız bir kaç damla gliserin yağı ile, suyun dışarı akmasını bekleyebilirsiniz.

• Şeker hastalarının da gliserin kullanımı gerçekleştirebildiğini, bu anlamda tatlandırıcıların içerisinde de gliserinin yer aldığını belirtmemiz gerekir. Kan şekerini yükseltme etkisi olmayan bir şeker alkolü olarak tanımlayabileceğimiz gliserin aynı zamanda, şeker hastalarında söz konusu, geç iyileşen yaraların çabuk iyileşebilmesi adına da kullanılabilmektedir.

• Temizleme ve leke çıkartma işlerinde de kullanılabilen gliserin yağının faydalarından bu anlamda yararlanmak için, çıkartılması zor olan lekenin üzerine bir kaç damla damlatılması, lekenin yumuşamasından sonra ise leke çıkarıcı deterjanların kullanılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası