Funda Yaprağının Faydaları

Funda Yaprağının Faydaları

Bu yazımızda sizlere, bazı kişilerin evlerini güzelleştirmek, bazılarının ise zayıflamak için kullandığı funda yaprağı hakkında bilgilerden söz edeceğiz. Funda yaprağı ne işe yarar, funda yaprağının faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Yüzyıllardan bu yana cildi güzelleştirmek, yaşlanma etkilerini azaltmak gibi yararlarından dolayı kullanılan funda yaprağının faydaları arasında, bakalım başka neler var…

Funda Yaprağının Faydaları Nelerdir?
Funda Yaprağı Ne İşe Yarar?

• Uykusuzluk problemi çekenler için funda yaprağının faydaları arasında, uyku veren özelliğinden söz edilir. Bu etkisi dolayısı ile funda yaprağı çayı, yatmadan yarım saat önce içilebilir.

• Adet döneminde sancı yaşayanlar da funda yaprağını kullanabilirler. Karın ağrısını alma özelliği dolayısı ile, özellikle kış aylarında funda yaprağı çayı, aynı zamanda içinizi ısıtacaktır.

• Bağırsakları düzenleme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle, ishal problemi olanlar funda yaprağının bu faydasından yararlanmak için, yine bitkinin çayını tüketebilirler.

• Erkeklerin özellikle ilerleyen yaşlarında karşılaştıkları prostat problemini iyi yönde azaltıcı etki göstermektedir.

• Sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, yemeklerden sonra ortaya çıkan gaz problemini gidermek için funda yaprağı kullanabilirsiniz.

• Kış aylarında daha yaygın görünen öksürük probleminin giderilmesine katkı sağlar.

• Yine kış aylarında yaşanan soğuk algınlığının giderilmesine katkıda bulunur.

• Son günlerde, yenilen etten mi, yoksa paketlenmiş gıdalardan mı kaynaklandığı tartışılan gut hastalığının tedavisinde destekçidir.

• Romatizmal hastalıkların tedavisine destek olmaktadır.

• Mesane ile ilgili sorunların giderilmesinde kullanılır.

• Böbrekleri temizleyici özelliği vardır.

• Sistit gibi idrar yolu hastalıklarının giderilmesine katkıda bulunur.

Funda yaprağının faydalarından yararlanmak için, kısa zaman içerisinde gebelik düşünmüyor olmanız gerekir. Gebe iseniz; ya da bebek emziriyorsanız zaten funda yaprağını kullanmamalısınız, çünkü bitkinin bu dönemlerde ne gibi etkileri olduğuna dair araştırmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, eğer düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa da funda yaprağı kullanmamalı, ya da öncesinde doktorunuza danışmalısınız.

İçeriğinde Tanen maddesi bulunduğu için uzun süreli kullanımı karaciğer rahatsızlıklarına neden olabilen funda yaprağını düzenli şekilde iki hafta kullandıysanız, iki hafta kullanıma ara vermeniz gerekmektedir. Günde iki fincandan fazla funda yaprağı çayı içmemeli, ve çayı her seferinde taze olarak hazırlamalısınız.

Funda yaprağı çayını bitkinin kurutulmuş, ya da taze yapraklarından; ya da funda çiçeğinden hazırlayabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken konu: kurutulmuş funda yaprağının doğru şekilde saklanmasıdır. Nemli olmayan, ışık görmeyen bir yerde, hava almayan kaplar içerisinde funda yaprağını rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Peki funda yaprağı çayı nasıl yapılır?

İlk olarak bir fincan suyu kaynatmalı, sonrasında ocaktan alarak içerisine üç çay kaşığı funda yaprağını koymalısınız. Ardından kabın ağzını kapatmalı; ve 5 dakika beklemesini sağlamalı, sonrasında da süzerek tüketmelisiniz…
Şifa olsun…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.