Eriğin Faydaları Erik Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Eriğin Faydaları Erik Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Eriğin faydaları, yaz aylarının yeşil altınının pazar ve manav tezgahlarında yer alması ile birlikte herkes tarafından araştırılmaya başlandı. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini bulunduran erik, her şeyin öncesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Son dönemlerde yayılması muhtemel maymun çiçeği virüsü dolayısı ile bu durum çok önemli.

Aynı durum Koronavirüs dolayısı ile de söz konusu olmuştu. Aslına bakarsanız bağışıklık sistemi sadece üst solunum yolu hastalıkları için değil, kanser gibi istenmeyen diğer hastalıklar için de çok büyük öneme sahip. Bu bilgileri size sitemiz içerisinde sıklıkla aktarıyoruz.

Erik Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Eriğin Faydaları

Erik aynı zamanda Kalsiyum içeriği bakımından da çok zengin. Bu durum da beraberinde kemik erimesi gibi problemlerin önlenmesini getiriyor. Aynı zamanda çocuklar için de kemik gelişimi açısından Kalsiyum oldukça etkili. Ve tüm bu olumlu etkileri sadece sevdiğiniz bir meyveyi tüketerek elde edebilirsiniz.

Erik ekşi bir meyve olması dolayısı ile diğer meyveler arasında kendisine farklı bir yer ediniyor. Pek çok kişi bu ekşi meyveyi tuzlayarak tüketmeyi tercih ediyor. Eriğin faydaları siz onu tuzladığınızda azalmaz elbette. Ve erik tuzlayınca daha lezzetlidir. Ancak tuzun vücuda ödem yapma etkisi bulunmaktadır.

Dolayısı ile bizim size önerimiz erik tüketirken onu tuzlamamanız yönünde. Çünkü ödem problemi ile başınız derde girebilir. Adet döneminde bu sorun başınıza her zamankinden daha büyük dert açabilir. Ancak derseniz ki “Ben zayıfım ve ödem benim için önemli değil” o halde rahatlıkla eriği tuzlayarak da tüketebilirsiniz.

Peki gördüğünüz anda kütür kütür ve ekşi olduğunu anladığınız eriği tüketmeniz halinde ne gibi kazanımlar elde edersiniz? Eriği nasıl ve ne zaman tüketmelisiniz? Eriğin içeriğinde hangi maddeler bulunduğunu da öğrenmelisiniz elbette. Özellikle de alerjik bir bünyeye sahipseniz…

Eriğin Faydaları

Eriğin Faydaları

O halde hiç zaman kaybetmeden anlatmaya başlayalım…

Eriğin İçeriği

Eriğin içeriği hakkında bilgileri paylaşacağımız ilerleyen bölümlerde, 100 gram erik tüketmeniz halinde hangi vitamin ya da minerali vücudunuza ne kadar alacağınızdan bahsedeceğiz. Peki bu bilgiler sizin ne işinize yarar? Herşeyin öncesinde eğer alerjik bir bünyeniz varsa erik tüketip tüketmemeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olursunuz.

Bunun yanında bir vitamin ya da minerale gereksinimniz varsa, onu ne kadar erik tüketerek karşılayabileceğiniz hakkında da fikir sahibi olursunuz. Ve aynı zamanda eriğin kalorisi hakkında da bilgi sahibi olacağınız için, özellikle diyetinizde ne kadar eriğe yer verebileceğinizi bilirsiniz. O halde hemen eriğin içeriği, besin değeri hakkında bilgi edinelim.

• Eriğin kalorisi = 45
• Su = 87.2 gram
• Lif = 1 gram
• C vitamini = 9.5 Miligram
• E vitamini = 0.3 Miligram
• K vitamini = 6.4 Mikrogram
• Niasin = 0.4 Miligram
• Folat = 5 Mikrogram
• Kalsiyum = 6 Miligram
• Demir = 0.2 Miligram
• Magnezyum = 7 Miligram
• Fosfor = 16 Miligram
• Potasyum = 157 Miligram
• Çinko = 0.1 Miligram
• Bakır = 0.1 Miligram
• Manganez = 0.1 Miligram

Eriğin Faydaları

Eriğin faydaları arasında ilk olarak antioksidan etkisinden söz etmek gerekiyor. Serbest radikalleri etkisiz hale getirerek vücudu hastalıklara karşı koruyan erik, bu sayede kalp krizinden kansere kadar pek çok problemin önlenmesini olanaklı hale getiriyor.

Bu anlamda, antioksidan değeri en yüksek olan eriklerin ise koyu kabuklu erikler oldukları belirtiliyor. Özellikle sarı, ve kırmızı eriğin, bu anlamda yeşil erikten daha sağlıklı olduğu da yapılan araştırmalarn sonucunda aktarılıyor…

• İçeriğinde yüksek oranda C vitamini bulunduran; ve günde 100 gram erik yiyen bir kişinin, günlük gereksinimi olan C vitaminini karşılayan erik, bu sayede, yiyecekler yolu ile alınan Demir mineralinin vücut tarafından daha kolay emilmesini de olanaklı hale getiriyor.

Demir eksikliği nedeni ile takviye olarak alınan Demir minerali, eğer C vitamini takviyesi olmazsa, gerektiği kadar emilemiyor. Bu nedenle, kansızlık gibi sorunlarınız varsa, aşmak adına yaz aylarında bolca erik tüketebilirsiniz.

Eriğin faydaları arasında, kolesterolün neden olduğu bazı problemleri önleme etkisinden de söz etmek gerekiyor. Pek çok uzman tarafından tartışmalara neden olan, kolesterolün kalp krizi ya da damar tıkanıklığı gibi problemlere neden olduğu belirtilen etkileri, erik sayesinde ortadan kaldırılabiliyor. Eriğin bu etkiyi göstermesi de içeriğindeki C vitamini ile alakalı…

• Gözde, özellikle 55 yaşından sonra sıklıkla gündeme gelen ve görmeyi olumsuz etkileyen sarı nokta hastalığını önlemenin de eriğin yararları arasında bulunduğunu belirten uzmanlar, erik yemeyenlerin, yiyenlere göre daha az sarı nokta hastalığına yakalandığını belirtiyor.

• Eriğin yararları arasında kabızlığın önlenmesinden de söz etmek gerekir. Eriğin içeriğinde bulunan lif, günlük gereksinim duyduğumuz lifin %6’sını 100 gramı ile karşılamaktadır. Bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olan bu lifler sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışması, obezite, diyabet… gibi pek çok hastalığın önlenmesi gibi durumların erik sayesinde olanaklı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

• Özellikle kırmızı eriğin, glisemik indeksinin düşük olması dolayısı ile kan şekerini hızlı yükseltmemesi durumu söz konusudur. Hal böyle olunca, daha çok tip 2 diyabet hastalarına önerilen kırmızı erik, kan şekerinin düzenlenmesinde, tadı şekerli de olsa büyük etkiye sahiptir.

Erik Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Erik hangi hastalığa iyi gelir sorusunun yanıtlarını da şu şekilde aktarabiliriz:

• Bağırsakları çalıştırması dolayısı ile kabızlık problemini çözer.

• Kalp ve damar sağlığının korunmasını olanaklı hale getirir.

• Bronşit ya da astım gibi hastalıklara karşı korunmanızı olanaklı hale getirir.

• Kanseri önlerken, tedavisi açısından da destekleyici niteliktedir.

• Östrojen hormonunu dengeler. Dolayısı ile özellikle kadınların menopoz döneminde kullanmaları önerilmektedir.

• Kalsiyum da emilebilmesi için destek vitamin ve mineraller ile birlikte alınması önerilen bir mineral olarak karşımıza çıkar. Eriğin içeriğinde bulunan Kalsiyum, kemik sağlığına, içeriğinde bulunan Magnezyum ve K vitamini sayesinde daha fazla katkı sağlamaktadır. Özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlara kuru erik tüketmeleri, osteoporozun, yani kemik erimesinin önlenmesi adına önerilmektedir.

• Erik, düşük glisemik indeks ve içeriğindeki lif sayesinde kilo kontrolüne de katkı sağlayan, uzun süre tokluk etkisi ile bilinmektedir. Eriğin yararları arasında yer alan kilo kontrolü etkisinden yararlanmak için bu nedenle, ara öğünlerde bu lezzetli meyveyi tüketebilirsiniz.

Aç Karnına Erik Yersek Ne Olur?

Aç karnına erik yersek ne olur sorusunun yanıtlarına bakarken, bu şekilde eriğin faydalarından daha fazla yararlanabileceğiniz bilgisini sizinle paylaşabiliriz. Her şeyin öncesinde vücudun demir gereksinimini karşıladığını belirtmeliyiz. Kırmızı kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu demiri onlar adına sağlar.

Bu durum da beraberinde kansızlık sorununun giderilmesini gündeme getirir. Demir eksikliği sorunu olanlar mutlaka kullanmalıdırlar.

Eriğin Zararları

Kararında tüketildiğinde eriğin faydalarından söz edilirken, fazlasının ise eriğin zararları ortaya çıkartabileceğini akılda tutmak gerekir. Eriğin zararları arasında yer alan unsurlardan ilki böbrek taşlarıdır. Zaten vücudumuzda, ve tükettiğimiz diğer bazı besinlerde de bulunan oksalat eriğin içeriğindeki asitte de bulunmaktadır.

Ve vücutta fazla oksalat birikimi, alınan Kalsiyumun vücut tarafından işlenmesinin önlenmesine neden olmaktadır. İşlenmeyen Kalsiyum parçacıkları ise böbrek taşı oluşumuna neden olacak şekilde böbrekte birikmektedir.

İçeriğinde bulunan lifin vücuda fazla gelmesi durumunda eriğin zararlarından bir diğeri daha ortaya çıkabilir ve mide ağrıları; hatta mide krampları gündeme gelebilir. Ayrıca, eriğin içeriğinde bulunan asit de özellikle midesinde reflü bulunan kişiler için problem oluşturabilir.

Eriğin Zararları Nelerdir?

Eriğin zararları nelerdir sorusunun yanıtları arasında, bu ekşi meyvesi fazla tüketmeniz halinde sindirim problemleri ile karşılaşabileceğiniz bilgisini paylaşabiliriz. Bununla birlikte, eğer eriği hem fazlahem de tuzlu tüketirseniz vücutta su tutulumuna neden olursunuz ki bu durum beraberinde ödemi getirir.

Aynı zamanda fazla tuzun tansiyon sorununu da ortaya çıkartabileceğini unutmamalı; bu noktada dikkatli olmalısınız

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.