Ebegümecinin Faydaları Nelerdir? Ebegümeci Kimler Kullanamaz

Ebegümecinin Faydaları Nelerdir? Ebegümeci Kimler Kullanamaz

Ebegümecinin faydaları nelerdir? Mevsim kış olunca pek çok kişi şifalı bitkilerin gücünden yararlanmak adına onlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Ebegümeci de bu bitkilerden bir tanesi. Aslına bakarsanız pazardan taze olarak satın alınan ebegümecinin nohutla yapılan yemeği de çok lezzetli oluyor.

Ancak pek çok kişi bitkiyi çay olarak kullanmayı tercih ediyor. Bunun için kurutulmuş olarak aktardan satın alınması gerekiyor. Ve çay olarak yapılabilmesi için kaynar suyun içerisinde 10 dakika kadar bekletilmesi gerekiyor. MaviBoncuğum içerisinde ebegümeci ile ilgili daha önce de bilgi paylaşımında bulunmuştuk.

Ebegümeci faydaları
Ebegümeci çayı

İlginizi çeken konuları linklere tıklayarak gözden geçirebilirsiniz. Peki ebegümecinin faydaları nelerdir? Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Kızılcığa benzeyen ekşi tadı ile ebegümeci nasıl değerlendirilir?

Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

Ebegümecinin faydaları nelerdir? Ebegümecinin faydalarından yararlanmak için daha çok yabani ebegümecinin kullanılması önerilir. Yabani ebegümeci ise genellikle ormanlarda yetişmektedir. Ebegümecinin yararlarından faydalanmak isteyenlerin, ebegümeci çiçeklerini yaz aylarında toplamaları ve sonrasında kurutmaları gerekir.

Ebegümeci Kimler Kullanamaz

Ebegümecinin Faydaları Nelerdir

Kurutulan ebegümeci ise bir kavanoz içerisinde buzdolabında saklanır ki bozulmasın… Kullanılacağında ise bir litre suyun içerisinde kırk gram kurutulmuş ebegümecinin on dakika kaynatılması ve sonrasında içilmesi önerilir. Peki bu şekilde kullanılabilecek olan ebegümecinin faydaları nelerdir?

Ebegümeci, bronşit ve nezlenin tedavisinde kullanılır. Öksürüğü keser. Göğsü yumuşatır. Mide bulantısını önler, kusmaları giderir. İdrar yolları iltihaplarını tedavi eder. Ateşi düşürerek, vücuda ferahlık verir. Bademcik, ve boğaz iltihaplanmalarının giderilmesini olanaklı hale getirir. Bunun için hazırlanan ebegümeci suyu ile gargara yapılması önerilir.

Aynı şekilde hazırlanan ebegümeci suyu ile lavman yapılması halinde bağırsakların boşalması olanaklı hale gelecektir. Nefes tıkanıklığını önlenmesini de sağlayan ebegümeci, burun tıkanıklığını açmak ve bunun yanında burun kanamalarını iyileştirmek için de kullanılır.

Mide ağrısının giderilmesinde kullanılan ebegümeci, diş eti hastalıklarının tedavisinde de yararlanılan bir bitki olarak belirtilir. Cilt bakımında da ebegümecinin yararlarından faydalanılabilir. Ebegümeci cildi koruyarak yumuşatır ve de nemlendirir. Ses kısıklığını giderir. Göz altı kırışıklıklarının giderilmesinde kullanılabilir.

Ebegümecinin faydaları arasında egzema, göz dinlendirme, çıban ve yaraları tedavi etme etkilerinden de söz etmek gerekmekle birlikte, ebegümecinden bu anlamda yararlanmak isteyenlerin, ebegümecini lapa haline getirerek, problemli bölgelere harici şekilde uygulamaları önerilmektedir.

Ebegümeci Kimler Kullanamaz?

Ebegümeci kimler kullanamaz? Bu soruya ilk olarak alerjisi bulunanlardan bahsederek yanıt vermek isteriz. Bununla birlikte hamile olanlar ya da bebek emzirenlerin de emegümeci kullanmamaları gerekir. Bir takım ilaçlarla etkileşime geçebileceği için ilaç kullananların doktorlarına danışmadan ebegümeci kullanmamaları gerekir.

Ebegümeci kimler kullanamaz sorusunun yanıtlarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

• Hamile kalmak isteyenler, hamileler ve bebek emziren anneler

Depresyon ilaçları kullananlar

• Diyabet ilacı kullananlar

• Tansiyon ilacı kullananlar

Ebegümecinin faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarından yararlanmak istiyor ve saymış olduğumuz gruplardan birinde yer alıyorsanız mutlaka önce doktorunuza danışmalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.