Deniz Patlıcanı Nedir?

Deniz Patlıcanı Nedir?

Deniz patlıcanı son zamanlarda, fiyatının pahalılığı ile gündemde. Hal böyle olunca herkes, deniz patlıcanı nedir sorusunun yanıtlarını merak ediyor ve deniz patlıcanı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Biz de bu nedenle sizlere, deniz patlıcanı faydalarından da söz ederek, bu bildiğimizden farklı türdeki patlıcan ile ilgili detayların aktarımını gerçekleştirmeye çalışacağız.

Deniz Patlıcanı Hakkında Bilgi

Deniz patlıcanı, bir deniz ürünü olup, denizin kıyıya yakın bölümlerinde yetişmektedir ve adına deniz hıyarı da denir. Yapısında yüksek oranda protein bulundurmasının yanında, dikenli derisi bulunan deniz patlıcanı omurgasız bir canlıdır. Boyu 5 – 25 santim arasında değişmekle birlikte, ağzında ortalama 25 duyu ve avlanmak için gerekli dokunaçlar yer almaktadır. Tehlikeli anlarda kendini korumak için pek çok deniz patlıcanı sıvı hale geçebilmekle birlikte, birbirinden farklı ortalama 900 deniz patlıcanı türü bulunmaktadır. Genellikle U şeklinde, denizin sığ yerlerinde yaşamaktadır.

Deniz Patlıcanı Faydaları

Deniz patlıcanı hakkında bilgi verirken, yüksek protein içeriğine sahip olduğundan söz etmiştik. Bu protein içeriğinden dolayı da özellikle spor yapan ve vücut geliştirmek isteyen kişilere önemli katkılar sağlamaktadır. İktidarsızlığı ve yorgunluğu gidermeye önemli katkıları bulunan deniz patlıcanı faydaları arasında, diş eti hastalıklarının giderilmesine olan önemli etkilerinden de söz etmek gerekir.

Deniz patlıcanı faydalarından Çin tıbbında sıklıkla yararlanılmaktadır. Bununla birlikte, pişirilerek de gıda olarak tüketilebildiğini belirtmeden geçmemeliyiz. Deniz patlıcanı nasıl yenir derseniz, sıklıkla kurutularak tüketildiğini belirtmemiz gerekir. Bununla birlikte çorba olarak tüketimi de yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Uzak Doğu yemeklerinin vazgeçilmez lezzeti olan deniz patlıcanı, ilaç sanayinde ve kozmetik sektöründe de oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Deniz patlıcanı hakkında bilgi verirken şunu da belirtmeden geçmemeliyiz ki, toplanmaları halinde su altındaki yaşam oldukça olumsuz etkilenmektedir. Bundan dolayı, ülkemizde toplanması kontrollü şekilde gerçekleştirilen deniz patlıcanı, yine aynı şekilde, kontrollü olarak yetiştirilmektedir. Bazı kişiler, bireysel olarak, Uzak Doğu’dan aldıkları deniz patlıcanı talebi üzerine bu canlıyı izinsiz toplamayı göze almaktadır. Bu kişilerin yakalanmaları halinde, 1.113 TL’lik para cezasına çarptırılacaklarını belirtmeden geçmemeliyiz.

Bir kişi, deniz patlıcanı toplaması dolayısı ile yakalanırsa ve kendisine verilen 1.113 TL değerindeki para cezasını ödeyerek, yine kaçak şekilde deniz patlıcanı toplamaya devam ederse, cezası katlanarak artmaktadır. Ancak şunu da hemen belirtelim ki, deniz patlıcanına olan talep yüksek, deniz patlıcanı fiyatı da bununla orantılı olarak fazladır. Bundan dolayı kaçak olarak deniz patlıcanı avı yapan kişi sayısı oldukça fazladır.

Türkiye’de en sık deniz patlıcanı görülen yerler, Datça, Çeşme gibi Ege Denizi kıyılarıdır. Dünya genelinde en çok deniz patlıcanı, Japonya, Hindistan, Çin, Papua Yeni Gine ve Fiji’de çıkartılır. Deniz patlıcanı fiyatı, bu ürüne ulaşmanın zorluğu dolayısı ile pahalı olup, 30$’dan başlamaktadır. Ancak ortalama deniz patlıcanı fiyatı 150$’dır. Türkiye’de deniz patlıcanı almak için genellikle Çin menşeili internet siteleri kullanılmaktadır. Bu noktada, gıda olarak tüketiliyor olması dolayısı ile satın alacağınız deniz patlıcanını, güvenilirliğinden emin olduğunuz bir yerden almalısınız. Aksi halde sağlık açısından olumsuz etkileri söz konusu olabilmektedir.

Eski Yorumlar
  1. Firat

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.