Çörek Otunun Faydaları

Poğaçalar ve pek çok hamur işi tariflerini süsleyen çörek otunun, ölümden başka her derde deva olduğunu biliyor muydunuz? Tüketimi sırasında dikkat etmeniz gereken detayların da bulunduğu çörek otunun faydaları hakkında bilgiler bulabileceğiniz yazımız içerisinde, çörek otu neye iyi gelir ve çörek otu ne işe yarar sorusunun yanıtlarını bulabileceksiniz.

Çörek Otu Ne İşe Yarar?
Çörek Otu Neye İyi Gelir?

Hem bedensel, hem de ruhsal pek çok sağlık sorununa şifa niteliği taşıyan çörek otu, depresyondan kalp hastalıklarına kadar pek çok problem için çözüm niteliği taşımaktadır. Çok eski zamanlarda Kleopatra tarafından da gençleşmek ve güzelleşmek için kullanılan çörek otunun faydaları saymakla bitmiyor.

Özellikle kış aylarında sık karşılaşılan nezle, sindirim sistemi problemleri arasında yer alan ishal, hemoroid gibi sorunların çözümüne katkı sağlayan çörek otu ile ilgili son yapılan araştırmalar, bitkinin AIDS tedavisinde kullanıldığını da göstermektedir. Bunun için çörek otunun bal ile karıştırılarak düzenli tüketilmesi önerilir.

Erkeklerin, günde 200 gram çörek otu tüketmeleri halinde iktidarsızlık problemlerinin giderildiğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Yazımızın başında, çörek otu kullanımı sırasında dikkatli olunmasının gerekliliğinden söz etmiştik. İşte bu anlamda, özellikle belli bir yaşın üzerindeyseniz ve erkekseniz, çörek otunu daha dikkatli kullanmanız önerilmektedir.

Anksiyete ve depresyon gibi ruhsal problemlerin tedavisinde kullanılan çörek otunun faydaları arasında, hormon dengesizliğinin giderilmesinden de söz etmek gerekir. Ve bunların yanında, Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre çörek otu, alerjik sorunların çözümü için de kullanılabilmektedir.

Stresli bir yaşam sürüyorsanız, rahatlamak için tüketebileceğiniz, size kendinizi dinç hissettirecek olan çörek otu, uykusuzluk sorununuzun giderilmesinde de günde bir avuç tüketmenizin önerildiği bir bitkidir.

Yüksek Homosistein değeri, kalp hastalıklarının görülme sıklığını arttırmaktadır. Ancak çörek otunun, bu değeri düşürme olanağı bulunmaktadır. Bu nedenle, çörek otu tüketerek, kalp hastalıklarından korunabileceğinizi belirtmemiz gerekir.

Karaciğer sağlığına da önemli faydaları bulunan çörek otu, hem karaciğer kanserine karşı korur; hem de gelşmiş olan karaciğer kanserinin şiddetini yavaşlatma etkisi gösterir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası