Çoban Çantası Çayı Ve Çoban Çantası Faydaları

Pek çok kadın, ya sık adet görmek, ya da, uzun aralıklarla adet görmek gerekçesi ile, adet düzensizliği yaşar. Bu yazımızda sizlere, bu nedenle, adet düzenleyici bitkiler arasında yer alan çoban çantası hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Çoban çantasının faydaları sadece adet düzenleyici bitkiler arasında yer alması ile de sınırlı kalmaz… Peki nedir çoban çantasının faydaları? Dilerseniz zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Çoban Çantasının Faydaları Nelerdir?

Adet düzenleyici bitkiler arasında yer alan çoban çantasının, bu noktada, çok fazla adet kanaması olan kişiler üzerinde daha etkili olduğunu belirtelim. Bunun nedeni, fazla kanamayı önlemesinden kaynaklanmaktadır. Yaralardaki, diş, ve diş etindeki kanamanın da önüne geçen çoban çantasının, burun kanamasında da yardımcı olarak kullanılabileceğini belirtmeliyiz. Hemoroid, ve varis gibi, tüm iç, ve dış kanamalarda, çoban çantasının faydalarından yararlanılabilmektedir.

Böbrek problemlerinde de etkili olan çoban çantasının, özellikle, vücudunda sıvı tutma rahatsızlığı bulunan; ya da idrar problemi yaşayan kişilerin kullanımına uygun olduğunu belirtmeliyiz. Bunun nedeni, bitkinin, hafif, rahatsız edici olmayacak kadar hafif bir idrar söktürücü etkiye sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Özellikle kadınların ilgi alanına giren, erken cilt yaşlanması problemi de, çoban çantası kullanımı ile birlikte, daha fazla geciktirilebilmektedir. Yine kadınların kullanımına sunulmasında önemli etkisi olan çoban çantasının bir diğer olumlu etkisi de, yeni doğum yapmış; ve bebeğini emziren kadınların, göğüslerinde bulunan sertleşme, ve ağrı gibi durumlarda problemin azalması; ya da ortadan kaldırılmasına yardımcı olmasıdır. Bu noktada taze çoban çantası kullanılarak, bitki kaynatılır; ve elde edilen suyun problemli bölgelere sürülmesi önerilir.

Kas erimesi, ve şiddetli ağrıların giderilmesinde de yine çoban çantasının faydalarından yararlanılmaktadır. Vücudunuzun, kaslarla ilgili pek çok probleminde, çoban çantasından yararlanabileceğinizi unutmamalısınız.

Adet düzenleyici bitkiler arasında yer alan çoban çantasının, aşırı adet kanamasının azaltılması, ya da adet düzenleyici etkisi dolayısı ile kullanımı için, adet döneminin ortalama bir hafta öncesinde çoban çantası çayının günde iki sefer içilmesi önerilmektedir. Adet dönemi sonunda ise, çoban çantası çayının içimine son verilebilir. Bunun yanında, adet düzenleyici etkisi dolayısı ile çoban çantası tüketimi gerçekleştirilecekse, adet düzenleyici kür olarak, 21 gün boyunca, sabah çoban çantası çayı, akşam ise civanperçemi çayının içilmesi çnerilmektedir.

Adet düzenleyici bitkiler arasında yer alan çoban çantasının, menopoz döneminde bulunan kadınlar için de faydaları bulunmaktadır. Menopozun olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için, günde iki bardak tüketilen çoban çantası çayının tüketimine, dört haftanın sonunda, üç hafta ara verilir, ardından bitkinin tüketiminin yeniden tekrarlanması önerilmektedir.

Rahatlatıcı özelliği bulunan bitkinin, ishali; ve kabızlığı giderici özellikleri de bulunmaktadır.

Çoban çantasının zararları, ve bilinen bir yan etkisi bulunmasa da, hamilelik döneminde tüketilmemesi önerilmektedir.

Çoban Çantası Çayı Nasıl Yapılır?

Bir bardak suyu kaynatıp, ocaktan almanızın sonrasında, 4 – 5 gram çoban çantasını suyun içerisine almalı, sonrasında bardağın ağzını kapatarak, ortalama 5 dakika demlenmesini beklemelisiniz. Bunun sonrasında, süzmek kaydı ile, arzu ederseniz içerisine bal ilave ederek, çoban çantası tüketimini gerçekleştirebilirsiniz, ama bitkiyi sade bir şekilde tüketmenizi daha çok öneriyoruz, çünkü kötü bir tat almayacaksınız…

Latest Comments
 1. Anonim

  Emziriyorum icebilir miyim

  • Almina

   Hayır, doktorunuza danışmadan kullanmayın.

 2. Anonim

  Ne olur beni bilgilendirin 10 gündür yogun adet oluyorum çoban cantasunı bu dönemde kullanabilirmiyim

  • Almina

   Kullanmayın. Doktora görünün en kısa zaman içerisinde, muhtemelen size ilaç önerisinde bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası