Cennet Hurmasının Faydaları

Trabzon hurması olarak da bilinen cennet hurmasını hepimiz biliyor, ama cennet hurmasının faydalarını büyük ihtimalle çoğumuz bilmiyoruzdur. Yazımız içerisinde sizlere, antioksidan; ve diyet lifi bakımından zengin, 100 gramında 70 kalori bulunan cennet hurmasının faydalarından söz edeceğiz…

Cennet Hurmasının Faydaları

• Antioksidan bakımından zengin olduğunu belirttiğimiz Trabzon hurması, içeriğinde likopen, lutein, A vitamini gibi bileşikleri de bulundurur. Bu nedenle sağlık açısından çok yararlıdır. Özellikle, vücuda zarar veren metabolizmalara karşı koruyucu etkisi söz konusudur; yani, bağışıklık sisteminin güçlenmesini olanaklı hale getirir.

• Göz sağlığı adına da çok etkili olduğunu belirtmeliyiz ki bu etkiden en çok, yaşlılar faydalanmaktadır.

Hurmanın Faydaları

• İçeriğinde bulundurduğu C vitamini ile, vücudu enfeksiyonlara karşı koruma özelliği gösterir. Günlük C vitamini gereksinimimizin %12’den fazlasını 100 gram cennet hurması tüketerek karşılayabiliriz.

• Cennet hurmasının faydaları arasında, kırmızı kan hücresi yapımından da söz etmek gerekmektedir.

• Farklı mide, ve bağırsak hastalıklarına karşı etkili olduğunu, ve bunu, içeriğinde bulundurduğu diyet lifi ile yaptığını belirtmemiz gereken Trabzon hurması aynı zamanda, kabızlık probleminin önlenmesine de yardımcı olur.

• Yüksek tansiyonu önleyerek kalp sağlığını korumasının yanında, karbonhidrat içeriğinin yüksek olması dolayısı ile, diyabetli hastalar tarafından dikkatli tüketilmesi gerektiğini, aksi halde kan şekerini yükseltebileceğini de belirtmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası