Çayın Faydaları Nelerdir? Hamilelikte Çay İçilir Mi?

Çayın Faydaları Nelerdir? Hamilelikte Çay İçilir Mi?

Her sabah içmezsek olmaz… Hatta, bir bardak da yetmez; iki, üç… E hadi sabahları içtik diyelim… Gün öyle mi bitiyor? Hayır. Ev gezmelerinin vazgeçilmez ikramı. Erkeklerin baş ilacı, cafelere gidildiğinde kahvenin sonrasında en çok tercih edilen içecek… Neden söz ettiğimizi herhalde gayet net anladınız, ama biz size yine de, çaydan bahsettiğimizi belirtelim. Peki çayın faydaları nelerdir? Sürekli tükettiğimiz çayın zararları da var mı? Bu yazımızda sizlere, çayın faydaları ile ilgili detaylı bilgilerden söz etmeye çalışacağız…

Çayın Faydaları

Çay ayak kokusunu giderici özellik göstermektedir. Bu etkiden yararlanmak için yapmanız gereken şey, geceleri yatmadan önce, bir leğenin içerisine çay demlenmiş çay doldurmak, ardından da ayağınızı bu leğene sokarak on dakika bekletmektir. Ara vermeden on gün boyunca bu işlemi gerçekleştirirseniz, sonrasında ayak kokusunun ortadan kalktığına şahit olabilirsiniz.

Çayın faydaları arasında yer alan bir diğer detay da, boğaz ağrısına iyi gelen etkisidir. Bir demlik çayı süzmenizin sonrasında soğutarak, boğaz ağrısının bulunduğu zamanlarda yapacağınız gargara ile boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz.

Elde bulunan istenmeyen kokuların giderilmesi için de çaydan yarar sağlanabilir. Bunun için yapılması gereken, kokan elin, demli çay ile yıkanması işleminden ibarettir.

Hepimizin sıklıkla başına gelen bir diğer şey de, yemek yerken dilimizi ısırmaktır… Çok acı verir. Ancak çayın faydaları dil yaraları için de geçerlidir. Yapılması gereken işlem, günde üç sefer, ağız içinin demli çay ile çalkalanmasından ibarettir…

Buzdolabında var olan kokuların giderilmesi için de çaydan yarar sağlanabilir. Bunun için yapılması gereken şey, demlikte kalan, süzülmüş çay tanelerinin kurutulması; sonrasında da buzdolabının orta rafına konulmasıdır. Böylelikle buzdolabı kokusundan eser kalmayacaktır…

Vücuttaki toksinlerin atılımında, çayın önemi oldukça büyüktür. İdrar söktürücü özellik gösterme etkisi ile çay bunu gerçekleştirmektedir. İdrar söktürücü etkisi dolayısı ile çay, böbreklerin daha iyi, ve sağlıklı çalışmasını da olanaklı hale getirmektedir.

İshal probleminin giderilmesinde de çayın faydalarından yararlanılır. Bu gibi ishal durumlarında, koyu çay içilmesi önerilmektedir.

Vücudun mineral dengesi, çay sayesinde rahatlıkla sağlanabilmektedir.

Dış kısımda bulunan hemoroid yaraları, pamuk ile yapılacak çay kompressi ile azaltılabilir; ve ağrıları giderilebilir.

Çayın Saça Faydaları, Çayın Cilde Faydaları, Çayın Göze Faydaları, Hamilelikte Çay İçilir Mi? Çayın Zararları —>

1 2

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.