Çam Terebentinin Faydaları

Pek çoğumuzun çam terebentinin faydaları hakkında az çok bilgisi var. Ancak genelimiz, sadece çam terebentinin saça faydalarından yana bilgi sahibiyiz. Evet bu güçlü esans, badem yağı, fındık yağı… gibi saç bakımında kullanılan bir materyal; ancak, çam terebentinin faydaları sadece saç için değil, vücudun pek çok bölümü için de söz konusu… Peki çam terebentinin faydaları nelerdir, çan terebentin nasıl kullanılır… Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere bu soruların yanıtlarından söz edeceğiz…

Çam Terebentinin Faydaları

Çam terebentin esansının saçları kökten uca besleme etkisi bulunmaktadır, ve bu sayede hem saç dökülmesini gözle görülür şekilde azaltır; hem de hızlı saç uzatma konusunda olumlu etkileri bulunmaktadır. Ve çam terebentinin saça faydalarından yararlanmak isteyenler için kullanımı da oldukça kolaydır. Yapılması gereken, şampuanın içerisine bir kaç damla çam terebentin karıştırmak, ve sonrasında da şampuan şişesini çalkalamaktan ibarettir. Ardından, şampuanınızı her kullandığınızda çam terebentin de kullanmış olur, ve bunun için özel bir çaba sarfetmezsiniz.

Çam terebentinin faydaları arasında yer alan diğer unsurları da şu şekilde sıralayabiliriz:
• Astım, ve solunum sıkıntılarının giderilmesinde yardımcıdır.
• Bel soğukluğu, ve idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesine katkıda bulunur
• Şeker, romatizma gibi hastalıkların sorunlarını gidermeye destek olur.
• Grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Vücudun dirençli olmasına katkıda bulunur.
• Hemoroit şikayetlerini azaltır.
• Adet söktürücü etkisi vardır
• Anne sütünü arttırır
• İştah açar
• Kan dolaşımını, kılcal damarları uyararak hızlandırır
• Saç kepeklenmesini önler.

Çam Terebentin Nasıl Kullanılır?

Dört damla çam terebentin yağı, bir çay bardağı suyun içerisine damlatılır, ve bu karışımın günde üç kere içilebileceği belirtilmektedir.

Sinüzit problemi olanlar, sabah, ve akşam olmak üzere günde iki sefer, burunlarına 1 – 2 damla çam terebentin damlatabilirler.

Cilt; ya da saç problemleri bulunanlar, ister ciltlerine, isterlerse de saçlarına çam terebentin ile masaj yapabilirler.

Saçta bit; ya da sirke problemi varsa çam terebentin, susam yağı, Hint yağı, biberiye yağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı… gibi yağlar birbirine karıştırılarak, bu karışım ile haftada iki sefer saç, ve saç diplerine masaj yapılır. Bekleme süresi istenildiği kadar uzatılabilir, ardından da saçların yıkanması gerekmektedir.

Saça çam terebentin maskesi yapmak için, çam terebentin ile birlikte badem yağı, ceviz yağı, fındık yağı, ve susam yağı karıştırılır, ve saça uygulanabilir.

Her kullanım için herhangi bir çaba sarf etmemek adına, şampuanınızın içerisine çam terebentin karıştırabilirsiniz. Bunun için belirtilen miktar, 200 gram şampuana 6 – 7 damla çam terebentin olarak belirtilmektedir.

Çam terebentin kullanımı sırasında dikkat etmeniz gereken tek detay: şampuan haricinde tek başına kullanmamanızın önemi; ve kullanım sırasında göze kaçmamasına dikkat etmenizin gerekliliğidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası