Biberiye Yağının Faydaları

Pek çok ilaç ve kremin bitki içeriklerinden ya da bitkisel yağlardan yapıldığını bilmeyenimiz yoktur. Bu nedenle şifalı bitkilere olan düşkünlüğümüzün arttığı da tartışılmaz bir gerçektir. Eskiden adına mucize yağ denilen biberiye yağını sizlere yazımızın ilerleyen bölümlerinde anlatacağız. Biberiye yağının faydaları, biberiye yağının cilde faydaları, biberiye yağının zararları ve biberiye yağı nasıl yapılır sorularının yanıtlarını, tüm detayları ile gözden geçirmeye başlamak için daha fazla zaman kaybetmeyelim.

Biberiye Yağının Faydaları

■ Biberiye yağı koklamak, baygınlık zamanlarında dahi, kendine gelmesi gereken kişi için etkilidir.
■ Biberiye yağını koklamak sigarayı bırakmaya da yardımcı olur. Bunun için şakaklara da sürülmesi gerekmektedir. Ve her iki uygulamayı da günde bir kaç kere tekrar etmek gerekir.
■ Biberiye yağının faydaları arasında morlukların giderilmesinden söz etmeden geçmemeliyiz. Ancak düzenli olarak morlukların üzerine uygulanması gerektiğini de belirtelim.
■ Karın alt bölgesine uygulanan biberiye yağının kabızlık sorununu giderdiği belirtiliyor.
■ Biberiye yağını koklamak baş ağrısını da gideriyor. Ancak bunun için yağı önce avuç içine sürmeli, sonra avcunuzdan koklamalısınız.
■ Selülit giderme özelliği de bulunuyor. Bunun için duş sonrasında selülitli bölgelere uygulamak gerekiyor.
■ Saç dökülmesini azaltıyor. Bunun için duştan önce avcunuza bir kaç damla biberiye yağı alıp ısıtmalı ve saç diplerinize masaj yaparak uygulamalısınız.
■ Kepek sorununu giderir. Bunun için kullanmakta olduğunuz şampuanın içerisine bir kaç damla biberiye yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Ancak hassas saç derisine sahipseniz bu uygulamayı yapmamalısınız.

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

■ Sivilce ve akne probleminde oldukça etkilidir. Bunun için sirke ile biberiye yağını karıştırmalı ve cildinize uygulamalısınız. Ancak hassas cilt tipine sahipseniz, ya uygulamayı gerçekleştirmemeli, ya da sirke içerisine biraz da su karıştırmalısınız.
■ Cildinizi sıkılaştırma etkisi bulunan biberiye yağının cilde faydaları arasında kan dolaşımını hızlandırmak ve açık gözenekleri kapatmak da yer almaktadır.
■ Cildi fazla yağından arındırır. Bu nedenle özellikle yağlı cilt tipine sahip olanların kullanması önerilmektedir.
■ Egzamadan kaynaklı cilt kuruluğunu giderir. Ancak egzamayı tedavi ettiğini söylersek yanlış bilgi vermiş oluruz.

Biberiye Yağının Zararları

Aslında, alerjik bir problem oluşmadığı müddetçe biberiye yağının zararlarından söz edilmemektedir. Ama yanlış kullanım cilt için olumsuzluklara neden olabilir. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

■ Cilde ağır gelebileceğinden kullanım sırasında zeytinyağı ile karıştırılması ve seyreltilmesi gerekir. Tek başına kullanılmamalıdır.
■ Hamileler ya da bebek emziren kadınların, sadece biberiye yağı değil, hiç bir bitkisel ürünü kullanmamaları, ya da kullanım öncesinde doktorlarına danışmaları gerekir.
■ Biberiye yağını kullanmadan önce, bileğinizin arkasında küçük bir noktada onu test etmelisiniz. Aksi halde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.
■ Biberiye bitkisinin kan basıncını arttırma özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle, yüksek tansiyon probleminiz varsa biberiye yağının dahili değil; harici kullanımını gerçekleştirmelisiniz.
■ Ciğerlerde ödem ya da mide bulantısı gibi problemler de biberiye yağının dahili olarak aşırı kullanımı sonucunda ortaya çıkabilir. Bu nedenle, her zaman dediğimiz gibi, her şeyin azı karar; çoğu zarar.

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Biberiye yağının yapımını evde kendiniz gerçekleştirebilir; yağı kullanmak için herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmazsınız. Hele çevrenizde yetişen taze biberiyeler varsa, bu işlem sizin için çok daha kolay olacaktır. Kullanmanız gereken malzemeler: bir tane süzgeç., kavanoz, zeytinyağı, huni ve biberiyeden ibarettir. Neyi ne kadar kullanmanız gerektiğini ise sizlere şimdi aktaracağız.

■ Biberiye yağını yapacağınız kavanozun yarısına kadar biberiye doldurun. Kullanacağınız biberiyenin taze olması önerilmektedir.
■ Biberiyelerin üzerine ise kavanozun tamamını dolduracak kadar zeytinyağı dökün.
■ Işık olmayan bir yerde, hazırlamış olduğunuz kavanozun ağzını kapatarak 15 gün kadar bekletin.
■ Belirtilen zamanın sonunda huni ve süzgeç yardımı ile biberiye yağını temiz bir kavanozun içerisine süzebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası