Bektaşi Üzümü Ne İşe Yarar?

İçeriğinde A, B, C, E vitaminleri ile, Demir, Potasyum, Manganez, Fosfor, ve Bakır minerallerini bolca bulunduran bektaşi üzümü, görüntü itibari ile normal üzüme benzemekte olup, Haziran ayında olgunlaşmakta, ve aslında kolay yetiştirilmektedir. Peki bektaşi üzümü ne işe yarar? Bektaşi üzümünün faydaları nedir? Neden bu kadar önemlidir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

Bektaşi Üzümü Ne İşe Yarar?

Bektaşi üzümü, her şeyin öncesinde, vücuttaki toksinlerin temizlenmesine katkı sağlar; ve bunun yanında kolesterolün düşürülmesine katkıda bulunur. Kalp – damar hastalıklarının tedavisinde bu nedenle önemi vardır. Ayrıca, yüksek tansiyonun düşürülmesine de katkıda bulunur.

Bektaşi üzümünün faydaları arasında, vücudu toksinlerden temizlemenin yer aldığını belirttiğimizde anlamış olabileceğiniz gibi, bu meyvenin, safra kesesini temizleme, idrar söktürme; ve müshil etkisi gösterme, yani bağırsak hareketlerini hızlandırma etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle, dikkatli kullanmaya özen gösterilmelidir.

Bektaşi üzümü aynı zamanda, kanser hücreleri ile savaş adına, uygulanan kemoterapi gibi tedavilerin etkisini arttırır. Şöyle ki, yapılan araştırmalara göre, kanser hücrelerinin, uygulanan ilaç tedavisine karşı gösterdiği direnç bektaşi üzümü sayesinde kırılmaktadır.

Adet düzensizliğinin giderilmesi; ve menopoz kanamalarının uzaması durumunda da, bektaşi üzümünün meyvelerinden yararlanılabilir; ya da yapraklarından çay hazırlanarak tüketilebilir.

Bektaşi üzümünün faydaları arasında ayrıca, ağrı giderme, karın şişkinliklerini önleme, iltihaplı romatizma… gibi hastalıkların tedavisi de yer almaktadır. Bu etkilerin tamamı için meyveleri yiyebileceğiniz gibi, yaprağından yapacağınız çayları da içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası