Balkabağının İçeriği

Balkabağını, Kabak tatlısı dolayısı ile sevmeyenimiz yoktur, ve malum, zaten şekerli şeyleri hangimiz sevmez ki? Ama şöyle de bir gerçek var: Balkabağı, sevilebilecek şekerli sağlıklı besinlerdendir. İşte bu nedenle, yazımız içerisinde sizlere, balkabağının içindeki vitaminlerden, balkabağının içindeki minerallerden… kısacası, balkabağının içeriğinden söz edeceğiz. Balkabağının Faydaları arasında, kanserden koruma etkisi dahi var; çünkü rengi turuncu. Bu bize, içeriğinde Beta – Karoten bulunduğunu gösteriyor, ve beta – Karotenin antioksidan etkisi mevcut. Antioksidanlar ise kansere karşı koruyucudur. İsterseniz bilgilerimizi daha da detaylandıralım:

Balkabağının İçeriği

Balkabağının %90’ı sudur. Bu da bize, kalan %10’luk kısım hakkında bilgi sahibi olmamızın gerekliliğini gösterir. Balkabağını, içerisine tuz eklemeden su içerisinde haşlayın, süzün; ve sonrasında bir bardak içerisine doldurun… İşte bunun bir gramı diyet lifidir. Kalorisi sadece 49’dur. 12 gram karbonhidrat, iki gram da protein içerir.

Balkabağı Ve Balkabağının Faydaları

Balkabağının içindeki vitaminlerden söz ederken ise C vitaminine mutlaka değinmemiz gerekir. E vitamini bakımından da zengin olan bu tatlı meyve, Niasin de içerir, ki Niasinin, B3 vitamini olduğunu söyleyebiliriz. Yani, Balkabağının içindeki vitaminler arasında B grubu vitaminler de yer alır…

Peki ya balkabağının içindeki mineraller? Potasyum, Magnezyum, Kalsiyum, Selenyum, Çinko, Demir… Pantotenik asit; ve Folatı da içeriğinde bulunduran bu sağlıklı meyvede dikkat çeken detay aslında, birbiri ile birlikte alınması gereken, böylece etkisi daha çok olan vitamin, ve minerallerin, aynı anda yer almasıdır… Açıklama isterseniz, Kalsiyumun Magnezyum ile birlikte alınması, etkisini daha çok arttırır. E vitamini; ve Selenyum birlikte güçlüdür…

Kabağın Faydaları

Turuncu rengi dolayısı ile Antioksidan zengini beta – karoteni bolca bulundurduğunu belirtmiş olduğumuz balkabağı, alınan beta – karoteni vücutta A vitaminine dönüştürür. Balkabağının faydalarına da bu noktada değinmemiz gerekir: Kalp sağlığını koruyan bu meyve, aynı zamanda pek çok kanser türüne karşı da koruyucu özellik gösterir. Cilt, akciğer, göğüs, serviks, mesane, kolon kanseri gibi önemli problemlerden balkabağı ile rahatlıkla korunabilirsiniz.

Balkabağının faydaları arasında, katarakttan korunma, yaşlanma etkilerine bağlı hücre fonksiyonlarının azalıp, işlevlerin yerine getirilmesi riskinin azalması gibi etkilerden de söz etmek gerekir. Diyet lifi dolayısı ile sindirimi kolaylaştıran, zayıflamaya katkıları bulunan düşük kalorili balkabağı aynı zamanda, kemiklerin sağlıklı gelişimine de katkı sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası