Balkabağı Ve Balkabağının Faydaları

Balkabağı Ve Balkabağının Faydaları

İbn-i Sina tarafından bundan seneler önce anlatılan balkabağının faydaları, günümüzde, çağımızın önemli hastalıkları için oldukça değer kazanmış bulunmakta. Hatta öyle ki, balkabağının faydaları hakkında haberler dahi yapılıyor. Biz de bu nedenle bu yazımızda sizlere balkabağının faydaları hakkında bilgilerden söz ederek, neden balkabağı yemeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağız…

Balkabağının Faydaları Nelerdir?

Balkabağının faydalarından en çok kanser hastalarının yararlanması gerektiği İbn-i Sina tarafından belirtilmiş bulunmaktadır. Özellikle balkabağı suyunun içilmesi, kanser hastaları için önerilmektedir. Bunun yanında, içeriğinde yüksek oranda Beta-Karoten bulunduran balkabağı, hem vücudumuzun dışına, hem de içine, oldukça olumlu yararlar sağlamaktadır. Aynı zamanda, Beta-Karoten’in bir diğer önemli yararının da, bağışıklık sistemini güçlendirmek; ve desteklemek olduğu belirtilmektedir. Dolayısı ile, hem kanserden korunursunuz, hem de soğuk algınlığı başta olmak üzere, pek çok hastalığa yakalanmadan, başınızdan atma şansına erişirsiniz.

Balkabağının içeriğinde bulunan bir diğer şey de demirdir. Demir sizin, kansızlık problemine karşı kendinizi korumanızı olanaklı hale getirmektedir. İçeriğinde, hem kalsiyum, hem de magnezyum bulunduran balkabağı, kadınlarda kemik erimesinin önlenmesi, çocuklarda ise, kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Potasyum içeriğine sahip olan balkabağı, kilo almak isteyenler için önemli bir destek sunmaktadır. Sodyum; ve fosfor da balkabağının içeriğinde yer alan diğer mineraller olarak belirtilmektedir.

Antioksidan özelliği çok yüksek olan balkabağının yararları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için belirtelim ki, erken yaşlanma, ve alzheimer etkilerinin görülmemesi, varsa da en aza indirilmesi olanaklı bulunmaktadır. Bununla birlikte Beta-Karoten içeriği sayesinde görme işlevini daha sağlıklı şekilde gerçekleştirmeye yarayan balkabağı, bilgisayar başında uzun zamanlar geçiren kişiler için oldukça önemli bir destek olarak belirtilmektedir.

Kalorisi yüksek bir yiyecek olmayan balkabağı, içeriğinde bulunan yüksek lif oranı dolayısı ile metabolizmayı hızlı çalıştırması, ve tok tutucu özelliği de dikakte alındığında, kilo kontrolü gerçekleştirmek isteyen kişiler için de ideal bir yiyecek olarak düşünülmektedir. Aynı zamanda, vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında da balkabağından önemli etkiler elde edilmektedir. Ayrıca, hemoroid, ve kabızlık problemi olanlar da balkabağını rahatlıkla tüketebilirler…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.