Baklanın Faydaları Ve Baklanın Zararları

Baklanın Faydaları Ve Baklanın Zararları

Baklanın faydaları, baklanın zararları gibi konular, özellikle bakla tüketmeyi sıklıkla tercih edilen kişiler tarafından araştırılmalıdır. Bildiğiniz gibi yediğimiz ve içtiğimiz tüm bitkiler genel olarak şifalı bitkiler adı ile bilinir. Zehirli bir bitkinin dahi şifalı bitkiler grubunda yer aldığına anlam vermek başta zor gibi gelebilir. Ancak baklanın da dahil olduğu şifalı bitkilerin içeriklerinde bulunan maddeler ilaç yapımında, dolayısı ile hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. Bundan dolayı her bitki bir şekilde şifalıdır. Ancak bu, o bitkinin körü körüne tüketilmesi anlamına da gelmez. Mesela hamilelikte bakla yemek zararlıdır.

İçeriğinde protein ve karbonhidratlarla birlikte A, B, B12 ve C vitaminleri ile pek çok minerali bol miktarda mineral bulunduran baklanın faydaları, onun pek çok hastalığa iyi geldiğini gösterse de, hamilelik döneminde tüketildiğinde anne karnındaki bebekte ya da sonrasında tüketildiğinde 7 yaşına kadar olan çocuklarda favizm adı verilen bir hastalığa sebep olmaktadır. İlerleyen bölümlerde baklanın faydaları, baklanın zararları, hamilelikte bakla yemek ve daha pek çok şeyden detaylı olarak söz edeceğiz.

Baklanın Faydaları Nelerdir?

Baklanın faydalarına genel olarak baktığımızda, saymakla bitmeyeceğini söyleyebiliriz. Örneğin baklanın cilde faydaları bulunduğu gibi, özellikle kadınlar bakla kabuğu ile epilasyon dahi yapmakta ve istenmeyen tüylerinden kurtulmaktadırlar. Peki genel olarak nedir baklanın faydaları?
Baklanın Faydaları

■ İdrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

■ Baklanın cilde faydaları, cilt sağlığını korumaya destek olmasından ileri gelir.

■ İçeriğinde doğal olarak Dopamin isimli bir madde bulundurur ki bu maddenin eksikliği Parkinsona neden olmaktadır. Dolayısı ile parkinson hastalarına bakla yemeleri sıklıkla önerilir.

■ Baklanın faydaları arasında bağırsak hareketlerinin arttırılma etkisinden de söz etmek gerekir ki böylece kabızlık sorunu olanlar rahatlıkla bakla tüketebilirler.

■ Böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlayan baklanın faydaları arasında idrar söktürücü etkiden de söz etmek gerekir.

■ Kış aylarında olmamız dolayısı ile her sene başa çıkmak durumunda kaldığımız üst solunum yolu hastalıklarına bu sene Korona Virüs de eklendi. Bu noktada baklanın faydaları arasında yer alan göğüs hastalıklarına ve öksürüğe iyi gelme etkisinden yararlanabilmek mümkün.

■ Bakla bağışıklık sistemini güçlendirir.

■ Baklanın faydalarından bir diğeri de kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan etkisidir.

■ Kırmızı et tüketmesi önerilmeyen kişiler ya da vejetaryenler, içeriğindeki Protein dolayısı ile bakla tüketimi gerçekleştirebilir ve protein eksiklerini giderebilirler.

■ Baklanın faydalarından bir diğeri de kalp üzerinedir. Bakla kalp dostu bitkiler arasında yer almaktadır.

Baklanın zararları Nelerdir?

Baklanın faydalarından söz ederken, içeriğinde bulunan Dopamin maddesi dolayısı ile parkinson hastalığına iyi geldiğinden de bahsettik. Bu hastalıkla mücadele edenler bilirler ki Dopamin, parkinson tedavisinde zaten kullanılmaktadır. Ancak şöyle bir durum söz konusudur ki: kullanmanız gereken dopamin miktarı ve dozu doktorunuz tarafından ayarlanacaktır. Bu nedenle baklanın zararlarına maruz kalmamak için yine de parkinson hastası iseniz tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.
Baklanın Zararları

Tıpkı parkinson hastalığı gibi, kronik hastalıklara sahip olanların da bakla kullanımını yoğun olarak gerçekleştirmeden önce doktorlarına danışmaları gerekir. Özellikle depresyon problemi bulunan kişiler, ruh hallerini düzenleyebilmek adına ve doğal olması dolayısı ile bakla kullanmayı tercih ederler. Ancak bu noktada tedavi amaçlı düzenli olarak kullanılan bakla, farklı problemlerin vücutta tetiklenmesine sebep olabilir. Dolayısı ile baklanın zararlarına maruz kalmamak için, onu düzenli olarak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte Bakla Yemek

Hamilelikte bakla yemek zararlıdır. Dolayısı ile bunu bilen ve bakla tüketmek isteyen tüm anne adayları, internet üzerinde, hamilelikte bakla yemek zararlımı şeklinde aramalar yapar ve bildikleri, hamilelikte bakla yemenin zararlı olduğu gerçeğini çürütmeye çalışırlar. Oysa ki sadece anne karnındaki bebeğe değil, 7 yaşına kadar olan tüm çocuklara zararlı olan bakla, favizm isimli bir hastalığa ve daha ileri aşamalarda ise nefes alamayan çocuğun ölümüne kadar varabilecek ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir.

Hamilelikte bakla yemek, anne karnındaki bebeğin sarılıklı bir şekilde doğmasına neden olabileceği gibi, doğumdan 2 – 3 gün sonra sarılık olmasına da sebep olabilmektedir. Bunu duyan pek çok kişi, yeni doğan bebeklerde sarılığın sık karşılaşılan bir durum olduğunu düşünebilir. Ancak hamilelikte bakla yemek sonucu oluşmuş olan sarılığın, bebekte kan değişimine kadar varan olumsuz sonuçlara sebep olabileceğini unutmamak gerekir.

Hamilelik sonrasında, bebeğini emziren annelerin de bakla tüketiminden uzak durmaları gerekir. Baklanın zararları bu noktada bebek için böbrek yetmezliğine varan olumsuz durumlara sebep olabilir. Anne karnındaki bebek ile birlikte,özellikle 1 – 5 yaş arası erkek çocuklar üzerinde de baklanın zararlarının çok ciddi olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.

Ortaya çıkması muhtemel sonuçların ciddiyeti göz önünde bulundurulduğunda ise hamilelikte bakla yemek belki de bir annenin yapacağı en önemli hatalar arasında yer almaktadır diyebiliriz. Siz en iyisi dişinizi biraz sıkıp, bakladan bir süre uzak durmaya çalışın.

Bakla Zayıflatırmı?

Baklanın faydaları, baklanın zararları ve hamilelikte bakla yemek gibi konularda bilgi sahibi olan pek çok kişi, şimdi de bu sorunun yanıtlarını almak isteyecektir çünkü bakla ile zayıflayan çok sayıda insan bulunmaktadır. O halde bakla zayıflatırmı sorusuna, baklanın etkilerinin ne şekilde yanıt olduğundan söz edelim.

Bildiğiniz gibi bakla protein ve lif açısından oldukça zengin bir besindir. Öyle ki günlük protein ihtiyacının %25’lik kısmını karşılayabilecek güçtedir. Bununla birlikte lif açısından da zengin bir besin olan baklanın kalorisi de bir o kadar düşüktür. Dolayısı ile bakla tüketerek hem çok az kalori almış; hem de doymuş olursunuz ki baklanın faydaları arasında yer alan ve söz ettiğimiz idrar söktürücü ve bağırsak hareketlerini de arttıran bir besin olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, zayıflamaya olan etkilerini anlamamız hiç de zor olmayacaktır.

Bakla Yemeği

Baklanın faydaları hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre bakla yemeği yapmak için bir tarife gerek duyabilirsiniz. O halde size hemen bakla yemeği nasıl yapılır sorusunun yanıtlarından da söz edelim.

Malzemeler

* Yarım kilo bakla
* 4yemek kaşığı zeytinyağı
* 1 tane büyük kuru soğan
* 1 yemek kaşığı domates salçası
* Yarım limon suyu
* 1 yemek kaşığı un
* 1 çay kaşığı tuz
* 1 çay kaşığı toz şeker
* 3/4 bardak su
* 3 – 4dal dereotu
Bakla Yemeği

Bakla Yemeği Tarifi

■ Baklaların sapları ve uçlarını kesip, ardından da istediğiniz boyutta doğrayın. Bu işlemi taze fasulye temizleme ve doğramaya benzetebilirsiniz.

■ Soğanları yemeklik doğrayıp, zeytinyağı ile birlikte kavurarak pembeleşmelerini sağlayın.

■ Tencereye domates salçasını ilave ederek biraz karıştırarak kavurun. Domates salçası, bakla yemeğine tat vermesinden ziyade, suyuna renk vermesi açısından kullanılmaktadır.

■ Baklaları, tuz, şeker ve limon suyu ilavesi ile birlikte tencereye ekleyin ve bir kaç dakika karıştırarak soteleyin.

■ Ardından ununu ekleyin. Un da baklanın renginin kararmasını önlemek adına kullanılmaktadır.

■ Son olarak sıcak suyu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatıporta ateşte bakla yemeğinin pişmesini sağlayın.

■ Bakla yemeğinin piştiğinden emin olduğunuzda ocağın altını kapatıp dinlenmesini sağlayın. Bu arada dereotunu ince kıyarak, servis tabaklarının üzerini süslemek adına hazırlayın.

Bakla neye iyi gelir sorusunun yanıtları arasında yer alan baklanın faydalarından yararlanmak için bakla yemeğini sarımsaklı yoğurt ilavesi ile de servis edebilir ve daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Malum içerisine sarımsaklı yoğurdun girdiği her yemek, sadesine göre daha lezzetlidir ve iştah kabartır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.