Baklanın Faydaları Nelerdir?

Mevsimine az kalan baklayı kimilerimiz çok seviyor; hatta hamilelikte bakla yemek zararlımı diye merak edenlerin sayısı oldukça fazla; sadece canı istediği için risk almayı düşünüp bakla yemek isteyenler dahi var. Ancak bazılarımız da baklanın pişerken çıkarttığı kokudan hoşlanmıyor. Oysa ki bakla, kalorisi düşük olmakla birlikte, kilo almak istemeyenler için rahatlıkla yenilebilecek bir yemek. Baklanın faydaları sadece kalorinin düşüklüğü ile de sınırlı değil. Sizlere ilerleyen bölümlerde hem baklanın faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz; hem de baklanın vitamin içeriğini anlatacağız.

Baklanın Faydaları Nelerdir?

■ Baklanın vitamin içeriğinden ilerleyen bölümlerde söz ederken de bahsedeceğiz; ama bir fincan baklanın içeriğinde 36 gram gibi yüksek bir oranda çözünebilir lif bulunduruyor. Bu durum beraberinde baklayı kalp dostu ilan ediyor. Baklanın faydaları arasında, içeriğinde bulunan söz konusu çözünür lif dolayısı ile kötü kolesterolü düşürmek ve kan şekerini dengelemek yer almaktadır.

■ İçeriğindeki protein miktarı yüksek olan bakla, bu etkisi dolayısı ile de kolesterolü düşürür; aynı zamanda, vücuttaki yağ miktarının da azalmasını olanaklı hale getirir. Bu noktada çözünür lif ve proteinin, kolesterolün düşürülmesi bakımından birlikte görev yaptığını belirtebiliriz.

■ Baklanın vitamin içeriği sayesinde, merkezi sinir sisteminin sağlıklı çalışması, bununla birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kemik sağlığının iyileşmesi ve kan akışının düzenlenmesinden söz etmeden de geçmemeliyiz.

■ Baklanın faydaları arasında yer alan bir diğer unsur da kalp sağlığına olan katkılarıdır ve bakla bunu yaparken, kırmızı kan hücrelerinin sentezini de gerçekleştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

■ Baklanın faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında, insanları depresif ruh halinden çıkarttığını da belirtmemiz gerekir. Bunu, içeriğinde bulundurduğu Dopamin ve Amino asitler sayesinde gerçekleştirmektedir.

■ Hamilelikte bakla yemek zararlımı sorusunun yanıtlarını merak edenlerin çok olduğundan söz etmiştik. Ancak baklanın faydaları arasında, hamilelik dönemindeki kadınlar ve emziren anneler için sağladığı yararlardan da söz etmemiz gerekir. Çünkü baklanın vitamin içeriğinde Demir ve Kalsiyum bulunmaktadır. Söz konusu bu mineraller, hamile kadınlar için çok gereklidir. Ayrıca, kabızlık sorununun giderilmesinde de bakla, hamilelik dönemi için önemli bir sebzedir.

■ Baklanın içeriğinde bulunan Levodopa isimli maddenin, parkinson ilaçlarında bulunduğu, dolayısı ile baklanın faydaları arasında parkinson hastalığının semptomlarının azalmasına katkı sağladığını da belirtmek gerekir. Hatta zaman zaman baklanın, parkinson ilaçlarından daha etkili olduğunu belirten araştırmalar görülmektedir.

■ Baklanın vitamin içeriğinde C vitamininden de söz etmeden geçmemeliyiz. C vitamini antioksidan etkisi ile vücuttaki serbest radikallerle savaşır. Bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı etkiler gösterir ve ciltteki kırışıklıkların giderilmesine de katkıda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası