Ayvanın Faydaları

Bu yazımızda sizlere ayva hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Özellikle kış aylarında yoğun olarak tüketmekte olduğumuz ayvanın faydaları, ayvanın saça faydaları, ve ayvanın cilde faydaları hakkında bilgiler bulabileceğiniz yazımız içerisinde, ayva nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarını da bulabileceksiniz. O halde dilerseniz zaman kaybetmeden bilgilerin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Ayvanın Faydaları

• Antioksidan içeriği dolayısı ile vücudu toksinlerden arındıran, serbest radikallerin sayısını azaltan ayva, hücre hasarına neden olan durumları ortadan kaldırması dolayısı ile, bundan kaynaklı hastalıkların oluşmasını, ve hızlı ilerlemesini önleyen özellikler göstermektedir.

• Ayvanın faydaları arasında, ishal, ve kabızlık problemlerinin oluşmamasından da söz etmek gerekmektedir. Çünkü içeriğinde hem suda çözünen, hem de çözünmeyen besin liflerini bulunduran ayva, dışkıyı gerektiği zaman yumuşatan, gerektiğinde ise sertleştirerek, bağırsakların düzenli çalışmasını olanaklı hale getiren bir özellik göstermektedir.

• Ayvanın faydalarından bir diğeri de tansiyonun dengelenmesini sağlamasıdır. Buna neden olan ise içeriğindeki Potasyum’dur. Tansiyonun dengelenmesi için Potasyum tüketimi önerilmektedir, ve ayva da Potasyum bakımından oldukça zengindir.

• Böbrek sağlığına katkıda bulunan ayva, böbrek taşı oluşumunu önleme özelliği de göstermekte olup, bunu da yine Potasyum içeriği sayesinde gerçekleştirmektedir. Eğer böbrek sağlığı ile ilgili herhangi bir probleminiz yoksa rahatlıkla kullanabileceğiniz ayva, böbrek sağlığınızda var olan bir problem durumunda ise, içeriğindeki Potasyum minerali nedeni ile, doktora danışılarak kullanılması gereken bir meyve olarak belirtilmektedir.

• Ayvanın faydalarından bir diğeri de, yüksek olan kötü kolesterolü düşürme etkisidir. Ancak bu noktada meyvenin değil, yaprağının, hatta yaprak özünün tüketilmesi önerilmektedir.

• Ayvanın faydaları arasında yer alan bir diğer detay ise, göz, ve eklem ağrılarına iyi gelen özelliğidir. Bunun için ayva diliminin ağrıyan bölgeye konulması, ve on dakika bekletilmesi gerekmektedir.

• Öksürüğe iyi geldiğini de belirtmeden geçmemeliyiz.

Ayvanın Saça Faydaları

• Saç diplerindeki kepeği giderir, ve saçı ölü deriden arındırır.
• Hızlı saç uzatmada etkilidir.
• Saça ihtiyaç duyduğu nemi sağlar
• Hava – çevre kirliliği gibi olumsuz etkilere karşı saçı korur.
• Ayva saçı yumuşatır, ve parlaklık kazandırır. Bu etki için ayva nasıl kullanılır? Ayva yaprağının çayının demlenerek, saç yıkama işleminin durulama suyunda bu çayın kullanılması gerekmektedir.
• Saç yıpranmasını önler; yıpranan saçları onarır. Bunun için ayva nasıl kullanılır? Ayva çekirdeğinin çayının demlenmesi; ve sprey şişesine elde edilen çayın eklenmesi gerekmektedir. Ardından saça uygulanan bu sprey, saçta aromalı bir etki yaratır.
• Ayvanın saça faydalarından bir diğeri de renk açıcı özelliğidir. Bu anlamda ayva nasıl kullanılır? Ayva çekirdeğinin ezilmesi, ve direk olarak saça sürülmesi, renk açma konusunda etkin sonuç verecektir.
• Saçta yoğun parlaklık sağlar. Ancak önereceğimiz bu yöntem geçici olup, sadece özel günlerde denenmelidir: Ayva kabuğu saça direk olarak uygulanır; ve yarım saat beklemesi sağlanır.

Ayvanın saça faydalarından yararlanmayı da abartmamak gerektiğini unutmamalısınız. Fazla ayva kullanımı saçta kepek, ve kuruluk olarak geri dönüş yapabilmektedir.

Ayvanın Cilde Faydaları

Ayvanın cilde faydaları arasında, sivilcelerin, lekelerin giderilmesi; ve kırışıklıkların önlenmesi ile birlikte, cilt hassasiyetinin bitirilmesinden söz etmek gerekmektedir. Bu anlamda, Yarım çay bardağı ılık suyun içerisine sekiz adet ayva çekirdeğini ekleyin, ve bardağın ağzını açık bırakmak koşulu ile bir gün bekletin. Sonrasında elde edeceğiniz jolemsi karışımı cildinize uygulayın. Bu şekilde yirmi dakika bekleyin, ve cildinizi durulayın…

Ayvanın cilde faydalarından yararlanmak için yapabileceğiniz bir diğer şey de, yarım kilo ayva çekirdeğini bir bardak su ile hafifçe haşlamaktır. Sonrasında bir kavanoza alacağınız bu karışımı beş gün bekletmeli, ve ardından geceleri cildinize uygulamalısınız. Cildinize uygulamanızın ardından kurumasını bekleyeceğiniz maskenin üzerine ise, kantaron yağı sürüp sabaha kadar bu şekilde beklemeniz önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası