Asma Yaprağının Faydaları Asma Yaprağının Zararları

Asma Yaprağının Faydaları Asma Yaprağının Zararları

Asma yaprağının faydaları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Asma yaprağını sevmeyenimiz yoktur. Hepimiz zeytin yağlı yaprak sarma için ölürüz. Bazılarımız da kısırın üzerini asma yaprağı ile süsleriz. Haşlanmış asma yaprağı kısırın üzerinde kullanılabilir. İçerisine mercimekli köfte ya da çiğ köfte sarılarak tüketilebilir.

Sarmasını incecik, kalem gibi yapanlar kendileri ile övünürler. Ancak asma yaprağının faydaları da vardır ki belki bu faydaların bazılarını duyunca şaşırabilirsiniz. Örneğin sigarayı bırakmak isteyenler asma yaprağı sapından yararlanabilirler. Bununla birlikte asma yaprağının zararları da kişiden kişiye söz konusu olabilir. Biz sizlere detaylı olarak asma yaprağından söz edeceğiz.

Asma Yaprağının Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Asma Yaprağının Faydaları

Çok önemli faydalarıbulunan asma yaprağının zararı mı olurmuş demeyin. Pek çok ilaç hastalıklarınızı iyileştirirken, aynı zamanda yanlış kullanılması halinde size zarar da verebilir; yan etkileri bulunabilir. Ancak bu etkiler için arada bir kullandığımız yaprak sarmadan söz etmiyoruz.

Eğer bir besine karşı alerjiniz yoksa, size sadece o besinle yapacağınız kür zarar verebilir. Ve buzararların ortaya çıkması için de oluşması gereken bazı durumlar söz konusudur. Bu konuya ilerleyen bölümlerde detaylı olarak değineceğiz. Kalsiyum deposu asma yaprağının kemik erimesini önlemeye ve çocukların diş gelişimine çok önemli katkıları vardır.

Bu etkiden yararlanabilmek için onu daha çok çiğ şekliyle tüketmeniz önerilmektedir. Yaprak sarmayı az pişirmeniz, kısır, mercimekli köfte ya daçiğ köftede kullandığınız asma yaprağını çiğ olarak yemeniz önerilir. Ya da suyun içerisine bir kaç takika koyar ve hemen geri çıkartırsınız.

Böylece içeriğindeki bileşenlerden daha kolay yararlanabileceğiniz belirtilir. Zaten genel olarak bakıldığında zeytinyağlı yaprak sarma çok sağlıklı bir yemektir. İçerisinde hem zeytinyağı hem de asma yaprağı vardır. Zeytinyağlı yaprak sarma nasıl saklanır başlıklı konumuzu gözden geçirerek, fazla yaptığınız sarmayı nasıl saklayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Asma Yaprağının Faydaları

Asma Yaprağının Faydaları

Böylece zamanınız olduğunda asma yapraklarını sarabilir ve sonrasında gerekli şekilde muhafaza ederek, istediğinizde faydalarından yararlanabilir ya da herkesin sevdiği bu doyumsuz lezzeti aniden gelen misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Asma Yaprağının Faydaları

Asma yaprağının faydaları şu şekilde anlatılabilir. İçeriğinde A vitamini, Demir ve Çinko bulunduran asma yaprağının faydaları vücudun farklı bölgelerinde ve etkilidir. Göz sağlığını korur, kansızlığa iyi gelir, boşaltım sistemi sağlığını Çinko ile destekler. Kısacası, gelin teker teker asma yaprağının faydalarından söz edelim.

• İçeriğinde bol miktarda Demir bulunduran asma yaprağı, C vitamini desteği ile birlikte tüketilecek olursa kansızlık ve anemiden kurtulmayı olanaklı hale getirir. Anemide asma yaprağının rolü, kırmızı kan hücrelerinde hemoglobinin oluşmasına katkıda bulunmasıdır.

• Üç tane asma yaprağı bir porsiyona eşdeğerdir ve içeriğinde bulunan A vitamini, günlük gerek duyulan A vitamininin %10’luk kısmını karşılar. A vitamini gözde bulunan Rodopsin adlı bir proteinin artmasını sağlar ki bu protein loş ışık ve karanlıkta daha iyi görmeyi olanaklı hale getirir. Bu nedenle asma yaprağının faydaları arasında göz sağlığının korunması da yer almaktadır.

• İçeriğinde bulunan A vitamini ile asma yaprağı antioksidan görevi de üstlenir. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesi anlamına gelmektedir.

• İçeriğinde bulunan Çinko ile bağırsakları koruyan ve onaran asma yaprağının faydaları arasında mide iltihaplarının önlenmesinden de söz etmek gerekir. Bunun için bir miktar asma yaprağını suyun içerisinde 15 dakika kaynatıp, sonrasında elde ettiğiniz suyu içmeniz yeterli olacaktır.

• Çinko aynı zamanda baş ağrısına da iyi gelmektedir. Biraz önce belirtmiş olduğumuz şekilde hazırlayacağınız asma yaprağı suyunu içerek baş ağrısı sorununuzdan da kurtulabilirsiniz.

• Venöz yetmezlik dolayısı ile ortaya çıkan kalbe kan pompalamanın sorunlu olduğu durumlarda varis problemi ortaya çıkarsa, asma yaprağı ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, bir avuç asma yaprağını bir litre suyun içerisinde kaynatmak ve sonrasında yaprakları süzüp, hazırlamış olduğunuz asma yaprağı suyundan günde üç kere, her seferinde yarım çay bardağı içmeniz yeterli olacaktır.

Asma Yaprağının Faydaları Ve Kullanımı

Asma yaprağının faydaları ve kullanımı hakkında bilgileri şu şekilde aktarmaya devam edebiliriz:

• Asma yaprağının antimikrobik özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde ağız içi yaraları, aftlar, diş eti problemleri ve ağız kokusu ile diş çürümeleri önlenebilir. Bu etkilerden yararlanmak için yapmanız gereken bir miktar asma yaprağını suda kaynatmak ve elde ettiğiniz su ile ağzınızı çalkalamaktan ibarettir.

• Asma yaprağının faydalarından bir diğeri de zayıflamaya olan etkisidir. Kabızlığı önler, diyet sırasında vücuda gereksinim duyduğu enerjiyi sağlar, toksinlerin vücuttan atılmasını olanaklı hale getirir, sindirim sistemini düzenler… Tüm bu etkileri dolayısı ile asma yaprağı, diyet ve egzersiz ile desteklenerek zayıflamayı kolaylaştırır.

Bunun için bir litre suyun içerisinde elli gram asma yaprağını kaynatın. Su kaynamaya başladığında ocağın altını kapatıp 15 dakika bekleyin. Ardından da hazırlamış olduğunuz asma yaprağı suyunu, yemeklerden sonra bir fincan olacak şekilde için.

• Asma ağacının budanmasından sonra, üzüm asması suyu denilen bir su akmaya başlar. Bu su ile saçların yıkanması, kepeklenmeyi önler, saç dökülmesini önler ve saçların daha hızlı uzamasını olanaklı hale getirir. Aynı suyun içilmesinin, böbrek taşlarının düşürülmesine olan katkıları da bilinmektedir.

Asma Yaprağının Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Asma yaprağının faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından şu şekilde anlatılıyor:

• Alkol bağımlılığını tedavi eder.
• Alkolün zararlarını azaltır.
• Akciğer kanserine karşı etkilidir.

Bu etkilerden yararlanmak isteyenler için bir kür önerisinde bulunan İbrahim Saraçoğlu, bu kürün uygulanışını şu şekilde aktarıyor:

• 12 adet taze asma yaprağını, kaynamakta olan 250 ml klorsuz suyun içerisine atın.
• Ağzını kapatıp ocağı kısık ateşe alarak 8 dakika kaynatın.
• Ardından ocağın altını kapatın ve asma yaprağı suyunu ılımaya bırakın.
• Ilıdığında süzdüğünüz asma yaprağı suyunu,akşam yemeğinden iki saat sonra için.
• Bunun sonrasında hiç bir şey yenmez ya da içilmez.

Haftada üç kez tekrarlamanız gereken bu küre 1 ay boyunca devam etmelisiniz. Ardından 15 gün ara vermeli ve sonrasında 1 ay daha aynı kürü yenilemelisiniz. Fakat asma yaprağının faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından anlatılır ve kür önerisinde bulunulurken, şu noktalara dikkat etmeniz önerisinde bulunmadan da geçmemeliyiz:

• Doktorunuzun önerilerine kesinlikle uyup,bukürü de doktorunuzun onayı ile yapmaya çalışın.
• Bu kürü yaparken başka bir kür yapmayın.Bir bitkinin faydalarından yararlanırken, aksi belirtilmedikçe diğer bitkilerin faydalarından yararlanmaya çalışmayın.
• Asma yaprağına karşı alerjiniz varsa kürü uygulamayın.
• Kullanacağınız asma yaprağının taze olmasına dikkat edin.

Asma Yaprağının Zararları

Asma yaprağının zararları yoktur. Ancak elbette her şey gibi onu da gereğinden fazla tüketmemelisiniz. Ancak, bizler genellikle salamura asma yaprağı tüketiyoruz. Bu da çok tuzlu olmasına neden oluyor. İşte bu haldeyken hem yüksek tansiyona, hem de böbrek hastalıklarına neden olabilir.

Bu nedenle, salamura asma yaprağını tüketmeden önce bol suyun içerisinde bekletmeli ve tuzunu akıtmalısınız. Sodyumdan uzak durmanız gereken bir sağlık sorununuz varsa, salamura asma yaprağı tüketmemelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.