Asma Yaprağının Faydaları

Asma yaprağını sevmeyenimiz yoktur. Hepimiz sarma için kullanırız; bazılarımız da kısırın üzerini asma yaprağı ile süsleriz. Haşlanmış asma yaprağı kısırın üzerinde kullanılmaktadır. Sarmasını incecik, kalem gibi yapanlar kendileri ile övünürler. Ancak asma yaprağının faydaları da vardır. Örneğin sigarayı bırakmak isteyenler asma yaprağı sapından yararlanabilirler. Bununla birlikte asma yaprağının zararları da kişiden kişiye söz konusu olabilir. Biz sizlere detaylı olarak asma yaprağından söz edeceğiz.

Asma Yaprağının Faydaları

İçeriğinde A vitamini, Demir ve Çinko bulunduran asma yaprağının faydaları vücudun farklı bölgelerinde ve etkilidir. Göz sağlığını korur, kansızlığa iyi gelir, boşaltım sistemi sağlığını Çinko ile destekler. Kısacası, gelin teker teker asma yaprağının faydalarından söz edelim.

■ İçeriğinde bol miktarda Demir bulunduran asma yaprağı, C vitamini desteği ile birlikte tüketilecek olursa kansızlık ve anemiden kurtulmayı olanaklı hale getirir. Anemide asma yaprağının rolü, kırmızı kan hücrelerinde hemoglobinin oluşmasına katkıda bulunmasıdır.

■ Üç tane asma yaprağı bir porsiyona eşdeğerdir ve içeriğinde bulunan A vitamini, günlük gerek duyulan A vitamininin %10’luk kısmını karşılar. A vitamini gözde bulunan Rodopsin adlı bir proteinin artmasını sağlar ki bu protein loş ışık ve karanlıkta daha iyi görmeyi olanaklı hale getirir. Bu nedenle asma yaprağının faydaları arasında göz sağlığının korunması da yer almaktadır.

■ İçeriğinde bulunan A vitamini ile asma yaprağı antioksidan görevi de üstlenir. Bu da, bağışıklık sisteminin güçlenmesi anlamına gelmektedir.

■ İçeriğinde bulunan Çinko ile bağırsakları koruyan ve onaran asma yaprağının faydaları arasında mide iltihaplarının önlenmesinden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için bir miktar asma yaprağını suyun içerisinde 15 dakika kaynatıp, sonrasında elde ettiğiniz suyu içmeniz yeterli olacaktır.

■ Çinko aynı zamanda baş ağrısına da iyi gelmektedir. Biraz önce belirtmiş olduğumuz şekilde hazırlayacağınız asma yaprağı suyunu içerek baş ağrısı sorununuzdan da kurtulabilirsiniz.

■ Venöz yetmezlik dolayısı ile ortaya çıkan kalbe kan pompalamanın sorunlu olduğu durumlarda varis problemi ortaya çıkarsa, asma yaprağı ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, bir avuç asma yaprağını bir litre suyun içerisinde kaynatmak ve sonrasında yaprakları süzüp, hazırlamış olduğunuz asma yaprağı suyundan günde üç kere, her seferinde yarım çay bardağı içmeniz yeterli olacaktır.

■ Asma yaprağının antimikrobik özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde ağız içi yaraları, aftlar, diş eti problemleri ve ağız kokusu ile diş çürümeleri önlenebilir. Bu etkilerden yararlanmak için yapmanız gereken bir miktar asma yaprağını suda kaynatmak ve elde ettiğiniz su ile ağzınızı çalkalamaktan ibarettir.

■ Asma yaprağının faydalarından bir diğeri de zayıflamaya olan etkisidir. Kabızlığı önler, diyet sırasında vücuda gereksinim duyduğu enerjiyi sağlar, toksinlerin vücuttan atılmasını olanaklı hale getirir, sindirim sistemini düzenler… Tüm bu etkileri dolayısı ile asma yaprağı, diyet ve egzersiz ile desteklenerek zayıflamayı kolaylaştırır. Bunun için bir litre suyun içerisinde elli gram asma yaprağını kaynatın. Su kaynamaya başladığında ocağın altını kapatıp 15 dakika bekleyin. Ardından da hazırlamış olduğunuz asma yaprağı suyunu, yemeklerden sonra bir fincan olacak şekilde için.

■ Asma ağacının budanmasından sonra, üzüm asması suyu denilen bir su akmaya başlar. Bu su ile saçların yıkanması, kepeklenmeyi önler, saç dökülmesini önler ve saçların daha hızlı uzamasını olanaklı hale getirir. Aynı suyun içilmesinin, böbrek taşlarının düşürülmesine olan katkıları da bilinmektedir.

Asma Yaprağının Zararları

Asma yaprağının zararı yoktur. Ancak elbette her şey gibi onu da gereğinden fazla tüketmemelisiniz. Ancak, bizler genellikle salamura asma yaprağı tüketiyoruz. Bu da çok tuzlu olmasına neden oluyor. İşte bu haldeyken hem yüksek tansiyona, hem de böbrek hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle, salamura asma yaprağını tüketmeden önce bol suyun içerisinde bekletmeli ve tuzunu akıtmalısınız. Sodyumdan uzak durmanız gereken bir sağlık sorununuz varsa, salamura asma yaprağı tüketmemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası