Argan Yağı Nedir? Argan Yağının Saça Ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Hep argan yağının faydaları; ve argan yağının saça faydalarından söz ederiz. Peki argan yağı nedir, argan yağı nasıl elde edilir… bu soruların yanıtlarını bilir miyiz? Bu yazımızda sizlere ilk olarak argan yağı nedir, argan yağı nasıl elde edilir sorularının yanıtlarını aktaracağız. Sonrasında ise argan yağının faydaları, ve argan yağının saça faydaları ile ilgili bilgilerin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye çalışacağız…

Argan Yağı Nedir?

Özellikle bazı şampuanların üzerinde, içeriklerinde Fas argan yağının yer aldığının yazdığını görürüz. İşte argan yağı, Fas’ta yetişen argan ağacının tohumlarından elde edildiği için, şampuanların üzerinde Fas argan yağı ile hazırlandıkları yazmaktadır. Ülkemizde yetişmeyen argan ağacının, Fasta yetişmesi dolayısı ile, pek çok kişi argan yağı hakkında bilgi sahibi değildir. Ama, gerek cilt bakımı, gerekse de saç bakımı için hazırlanan ürünlerin pek çoğunun içeriğine bakıldığında, argan yağının da var olduğu görülebilir. Eski zamanlarda Fas’ta yaşayanlar, argan yağının faydalarından güzellik için yararlanmaktan çok, sağlık adına, yemeklerinde kullanarak yararlanmakta idiler. Günümüzde de hala bu gelenek, artarak devam etmektedir.

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir?

İlk olarak, argan ağacının meyveleri toplanır, bu meyvelerin kabukları serttir. Sonrasında, meyvelerin içerisinde bulunan yumuşak çekirdekler alınır. Bu çekirdeklerin önce kavrulması, sonrasında da öğütülmesi işlemi gerçekleştirilir. Yapılan öğütme işleminin sonrasında, kahverengi bir madde çekirdeğin içerisinden çıkartılır. Hamura benzeyen bu maddenin içerisine su ilave edilerek yoğurma işlemi gerçekleştirilir. Argan yağı, tam da bu sırada ortaya çıkmaktadır.

Argan Yağının Cilde Faydaları

Pek çok okuyucumuz bizlere, argan yağının faydalarının cilt için de geçerli olup olmadığını sormakta. Argan yağı ciltte kullanılır mı şeklinde yorumlar göndermekteler. Bu sorulara yanıt olarak, argan yağının cilde faydalarından söz etmeyi gerekli gördük…

Pek çok cilt bakım ürününde kullanılan argan yağı, cilt hücrelerini yenileyici etki göstererek yaşlanma etkilerini geciktirmektedir. Bunun yanında, cildin nemlenmesini sağlayan argan yağı, cilt kuruluğunun önlenmesine de katkı sağlama özelliği ile bilinmektedir.

Argan yağının faydaları arasında yer alan diğer detay da, kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olma özelliğidir. El bakımı, ve tırnak bakımında da, argan yağının cilde faydalarından söz etmeyi unutmamak gerekir.

Argan Yağının Saça Faydaları

Argan yağının saça faydalarından söz ederken, saç uçlarındaki kırılmaların önlenmesi için argan yağından yararlanılması gerektiğini belirtelim. Bunun yanında, saçların parlak; ve daha canlı görünmesi için de argan yağından yararlanılmaktadır.

Argan yağı saça yumuşaklık kazandırırken, gereksinim duyduğu nemi de sağlayıcı özellik göstermektedir. Böylelikle saç bakımına katkıda bulunan argan yağı, saçların daha hızlı uzamasını da olanaklı hale getirmektedir. Sık kullanılan saç şekillendirme ürünlerinin saça uygulamış olduğu ısının yaratacağı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için kullanılabilecek olan argan yağı, elektriklenen saçlardaki kabarmanın önlenmesi için de kullanılması tavsiye edilen bir yağ olarak karşımıza çıkmaktadır.

Argan yağının saça faydalarından yararlanmak için, kullandığınız saç bakım ürünlerine bir miktar argan yağı karıştırmayı tercih edebilirsiniz. Saç spreyleri de buna dahildir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası