Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

Ülkemizde çok fazla bilinmiyor da olsa, aslında ardıçın faydaları oldukça fazladır. Ve bir şekilde tanınmaya başlanan bu bitki, artık ülkemizin bazı bölgelerinde yetiştirilmeye başlanmış bulunmaktadır. Ardıç otunun belirli bazı işlemlerden geçirilmesi ile ardıç yağı elde edilmektedir. Ve ardıç yağı ne işe yarar dediğimizde de, ardıç yağının faydalarının alternatif tıpta çok sık kullanıldığını görebilmekteyiz. Söz konusu bu faydaları şimdi sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

■ Ardıç yağının faydalarından ilki, ağrı kesici özelliğidir. Bu etkisinden, sinüzite bağlı baş ağrısında da yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise oldukça basittir. Bir miktar ardıç yağını alıp, başınızın ağrıyan bölgesine uygulamanız yeterlidir. Bu yöntem baş ağrınıza şifa olacaktır.

■ Günde bir tatlı kaşığı alabileceğiniz ardıç yağı ile idrar yolu ve mesane iltihaplanmalarına çözüm üretebilirsiniz.

■ Bronşit probleminde de ardıç yağının faydalarından söz etmek gerekmektedir. Ağız ya da burundan ardıç yağı almak, sorununuza etkin çözüm olarak sizlere sunulacaktır.

■ Selülitli yapıya sahip bir vücudunuz varsa, duş sonrasında selülitlerinizin üzerine ardıç yağı ile masaj yapın. Bu sayede selülitlerinizden kurtulabileceğinize inanılmaktadır.

■ Ayaklarınızda, Magnezyum eksikliğine bağlı olarak görülen krampları giderebilmek adına ardıç yağından faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken, kramp sırasında bölgeye yağ ile masaj yapmaktan ibarettir.

■ Ardıç yağı kullanarak, vücudunuzdaki kanın temizlenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Bu sayede ağır metallerden de temizlenen kanınız kalbinize temiz bir şekilde pompalanacaktır.

■ Adet sancılarınızın giderilebilmesi için ardıç yağından faydalanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekildedir:
• Bir tane kesme şekerin üzerine bir kaç damla ardıç yağı damlatıp, şekeri emerek yağı tüketebilirsiniz.
• Bir bardak suyun içerisine bir kaç damla ardıç yağı damlatarak, bu sudan günde üç bardak tüketebilirsiniz.
• Ekmeğin üzerine damlatacağınız bir kaç damla ardıç yağını bu şekilde tüketebilirsiniz.
• Bir pamuk ya da kulak çubuğunun üzerine bir kaç damla ardıç yağı damlatarak, sonrasında bu pamuk ya da çubuğu koklayabilirsiniz.
• Sancılarınızın olduğu bölgelere ardıç yağını sürerek masaj yapabilirsiniz.
Bu yöntemlerin hepsi adet sancısından kurtulmak için ardıç yağının faydalarından yararlanabileceğiniz yöntemlerdir.

■ Cilt çatlaklarını giderebilmek adına da ardıç yağından faydalanabilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken tarif ve gerekli malzemeler şu şekildedir:
*Balmumu
*Zift
*1 yemek kaşığı ardıç yağı
• Malzemelerin tamamını karıştırıp, sonrasında da bir süre kaynamalarını sağlayın.
• Kaynayan karışımı sonrasında soğumaya bırakın.
• Hazırlamış olduğunuz karışımı cilt çatlaklarının üzerine sürüp, sonrasında da streç film ile sararak bu şekilde yirmi dakika beklemesini sağlayın.
• Sonrasında cildinizi durulayın.
Düzenli olarak uygulayacağınız bu karışım ile var olan çatlaklardan kurtulup, yeni çatlak oluşumunu da önleyebilirsiniz.

Ardıç yağının kokusu ve tadının keskin olması dolayısı ile kullanımında dikkatli olmak gerekir. Özellikle hamileler, şeker ve böbrek hastalarının ardıç yağı kullanmaması gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.