Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Adet söktürücü bitkiler nelerdir sorusunun yanıtlarını her kadın merak ediyor. Çünkü doktorlar, adet olmak için ne yapmalı sorusunun yanıtına, ilaçlar kadar etkili olan adet söktürücü bitkilerin bulunduğu şeklinde bilgilerle karşılık veriyorlar. Vücuda hormon veren ilaçlar, kullanılıp kesilmelerinin 3 – 5 gün sonrasında adet kanaması başlıyor. Bu ilaçlar doğum kontrol hapları ile benzerlik gösteriyor. Ve göğüs ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkileri bulunuyor. Bu nedenle de kronik hastalığı bulunan, örneğin, hipertansiyon, migren gibi sorunları bulunan kişilerin adet söktürücü ilaç kullanması önerilmiyor. Ancak adet olmak için ne yapmalı sorusunun yanıtları arasında da sadece ilaçlar yer almıyor. Adet söktürücü bitkiler de bu noktada ilaçlar kadar etkili. Peki o halde soru şu: Adet söktürücü bitkiler nelerdir?

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Adet söktürücü bitkiler genellikle bitki çayı olarak kullanılırlarsa adet olmak için ne yapmalı sorusuna yanıt olabilirler. Söz konusu bu bitkileri aktarlardan, kurutulmuş olarak alabileceğiniz gibi, poşet çay şeklinde de temin edebilirsiniz. Alışveriş yaptığınız aktar güvenilir ise adet söktürücü bitkileri kurutulmuş şekilde ve gramla almalısınız. Ancak papatya gibi bazı adet söktürücü bitkiler vardır ki onların farklı çeşitleri bulunabilmektedir. Bu nedenle poşet çay olarak almayı tercih etmelisiniz ve kutunun üzerinde tıbbi papatya yazdığından emin olmalısınız. Peki adet söktürücü bitkiler nelerdir?

■ Papatya: Papatya çayını, biberiye ile karıştırarak hazırlamalı ve adet olmak için ne yapmalı sorusunun yanıtı olması adına kullanmalısınız.

■ Kekik: Günde iki sefer olmak kaydı ile adet söktürücü bitkiler arasında yer alan kekiği, kaynamış bir bardak suyun içerisine bir çorba kaşığı atın. Beş dakika bardağın ağzını kapatarak bekletin ve sonrasında için. Bu uygulamayı her seferinde taze olarak hazırlamayı unutmayın.

■ Kantaron: Yemeklerden sonra olmak kaydı ile günde iki kere kantaron çayı içebilirsiniz. Adet söktürücü bitkiler arasında yer alan kantaronu çay olarak tüketmek için bir bardak suyu kaynatın. Sonrasında içerisine bir çorba kaşığı kantaronu ekleyin ve bardağın ağzını kapatarak 15 dakika bekletin. Kekik çayında olduğu gibi kantaron çayını da her seferinde taze olacak şekilde hazırlamanız gerektiğini unutmayın.

■ Civanperçemi: Adet söktürücü bitkiler nelerdir sorusunun diğer yanıtı olan civanperçemi çayını hazırlamak için, bir bardak suyun içerisinde beş gram bitkiyi kaynatmanız gerekmektedir. Ardından bir kaç dakika bekleyip süzerek, hazırlamış olduğunuz civanperçemi çayını bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

■ Rezene: Adet söktürücü bitkiler arasında yer alan rezene çayını da günde iki sefer olmak kaydı ile tüketmelisiniz. Bir bardak suyu kaynatıp içerisine on gram rezene atarak yine kaynatın. Sonrasında bir kaç dakika demlenmesini bekleyin ve süzerek tüketin. Her seferinde taze olarak hazırlamanız gerektiğini unutmayın.

■ Biberiye: Adet olmak için ne yapmalı diyorsanız, on gram biberiyeyi bir bardak suyun içerisine atın ve kaynatın. Sonrasında biberiye çayını süzerek için. Her seferinde taze olarak hazırlamanız gereken biberiye çayını günde iki kere tüketmelisiniz.

■ Tarhun: Dört gram tarhunu bir bardak kaynar suyun içerisinde on dakika demlendirin. Sonrasında süzerek, her seferinde taze hazırlamak koşulu ile günde iki kere tüketin.

■ Havuç Tohumu: On gram havuç tohumunu bir bardak kaynatılmış suyun içerisine atın ve on dakika demlenmesini bekleyip sonrasında tüketin.

■ Melisa: Her seferinde taze olarak hazırlamak koşulu ile adet söktürücü bitkiler arasında yer alan melisayı günde üç sefer, bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı atarak beş dakika kaynatın. Sonrasında süzerek içebilirsiniz.

■ Nane: Günde iki kere, bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı nane ekleyerek kaynatın ve her seferinde taze olarak hazırlamak sureti ile için.

■ Isırgan Otu: Adet söktürücü bitkiler nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan ısırgan otunu günde üç sefer, her seferinde taze olarak hazırlamak sureti ile şu şekilde tüketin: Bir bardak kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı ilave edin. Bardağın ağzını kapatın ve demlenmesini bekleyin. Sonrasında içebilirsiniz.

■ Adaçayı: Adet olmak için ne yapmalı diyorsanız, günde iki kere, adaçayını da taze olarak hazırlamak sureti ile tüketin. Bunun için bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı adaçayı ilave edin. Beş dakika demlendirin. Sonrasında süzerek içebilirsiniz.

■ Kuş Dili: Her seferinde taze olarak bal ile birlikte kaynatacağınız kuş dili çayını, günde üç kere için.

■ Kiraz Sapı: Adet söktürücü bitkiler arasında yer alan kiraz sapını günde üç sefer, her seferinde taze olarak hazırlamak sureti ile günde üç sefer tüketin. Bunun için kullanacağınız kiraz sapı kurutulmuş olmalıdır. Bir bardak suyun içerisinde kaynatmanız yeterlidir.

Adet söktürücü bitkilerin zararları ve faydaları, onları ne kadar doğru kullandığınızla orantılı olarak değişmektedir. Her bitkinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bazı bitkiler kaynatılarak, bazıları ise demlenerek çayları hazırlanmaktadır. Günde kaç sefer içildikleri ve hangi miktarda kullanıldıkları da önemlidir. Bu nedenle doğru kullanıma çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde, adet olmak için ne yapmalı derken, fazla kanama; hatta bazı hastalıklarla bile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.